V rámci Programu obnovy venkova rozdělí kraj obcím víc než 27 milionů

11.06.2021 07:25:27 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

V rámci Programu obnovy venkova rozdělí kraj obcím víc než 27 milionů

Dotaci z rozpočtu ve výši přesahující 27 milionů korun chce Liberecký kraj poskytnout obcím v rámci Programu obnovy venkova. Schválili to na svém zasedání krajští radní. Záměr musí ještě posvětit zastupitelstvo. Na odbor regionálního rozvoje a evropských projektů dorazilo celkem 94 žádostí o dotace v souhrnné sumě 27.757.506,33 korun. Celkové výdaje na projekty obce vyčíslily na 83.637.986,47 korun.

Výše částky, která letos podpoří jednotlivé projekty, signalizuje pozvolný návrat k obvyklým poměrům. „V roce 2018 jsme rozdělili přes 28 milionů korun, rok nato to bylo nejvíc v historii kraje - přes 29 milionů. Loni však příspěvek kvůli restrikcím přijatým k udržení vyrovnaného krajského rozpočtu v souvislosti s koronavirovou pandemií činil pouze něco přes 19 milionů. Jsem rád, že nyní opět můžeme obcím pomáhat tak, jak tomu bylo v uplynulých letech. Výše sumy, kterou nyní rozdělujeme, odpovídá poměru částky, kterou jsme vynaložili v programu již v roce 2004, kdy jsme ho převzali od Ministerstva pro místní rozvoj," prohlásil hejtman Martin Půta.

Dobrovolné svazky obcí mohly žádat o peníze na projekty na vzdělávání a poradenství v oblasti rozvoje venkova a obnovy vesnice a na integrované projekty venkovských mikroregionů. Žádostí dorazilo 11 a celkové výdaje na projekty vyčíslily svazky obcí na 9.751.515 korun. Výše dotace představovala 5.225.029 korun, zbylo tedy 774.971 korun.

„Nevyčerpané peníze se využijí k podpoře žádostí jednotlivých obcí," upřesnil Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Jednotlivé obce na území Libereckého kraje mohly podat žádost o dotaci na obnovu a údržbu venkovské zástavby a občanské vybavenosti, na komplexní úpravy návsí a náměstí, na obnovu a zřizování veřejné zeleně - parků, alejí a sadů, dále na opravu a výstavbu místních komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, mostků, zálivů autobusové dopravy či parkovišť i na péči o válečné hroby.

Celkové výdaje na projekty činily 73.886.471,47 korun a žádostí o dotaci v souhrnné výši 22.532.477,33 korun se sešlo 83. Dvě byly kvůli nesplnění podmínek vyřazeny, pročež se podpory dočká 81 projektů s celkovou dotací 21.992.477,33 korun.

Pro žádosti jednotlivých obcí přitom bylo připraveno pouze 21.126.000 korun. „Po již zmíněném navýšení o nevyčerpaných 774.971 korun z podpory dobrovolných svazků obcí a o další prostředky z rozpočtu ve výši 102.499 korun nakonec činí obnos určený k rozdělení jednotlivým obcím 22.003.470 korun," uzavřel Ulvr.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj spouští podporu regionálních výrobců s názvem Liberecký kraj sobě

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj Den otevřených dveří se konal v sobotu 14. května v nové robotické stáji v Bělé u Staré Paky. Akce probíhala od 9 do 17 hodin a navštívilo ji mnoho zájemců nejen z okolí obce. Byla zde také výstava zemědělské techniky i stavební techniky a probíhala exkurze bioplynové stanice. Podrobnosti, video a fotografie na Našem Pojizeří

Cena Adolfa Heyduka 2021 putuje na Kuks

V sedmém ročníku ankety o Cenu Adolfa Heyduka obdržel nejvíce hlasů v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO Hospitál Kuks - a to za haptickou „knížku" doplněnou o haptický plán areálu hospitálu a bylinkové zahrady, vyobrazení sochy Lehkomyslnosti a erbu rodu Šporků - s počtem 78 hlasů. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Zásadě vyjel ze zatáčky a narazil do sloupu elektrického vedení
FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
Béčko Jablonce přišlo o bod v Živanicích v poslední minutě
FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
Kraj věnuje statisíce na opravu střechy kostela v Raspenavě

Nejčtenější články

21.05.: Kraj opět ocenil učitele. Bylo to po dvouleté koronavirové pauze
23.05.: FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
21.05.: Krajští hasiči zasahovali po bouřce, většinou šlo o popadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace