V rámci grantu Stromy putovaly vloni na sever Čech téměř dva miliony

02.02.2021 08:06:21 | Autor: Ota Schnepp | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

V rámci grantu Stromy putovaly vloni na sever Čech téměř dva miliony

Zájem o grant Stromy Nadace ČEZ je stále vysoký. Jen vloni tak bylo v rámci celé České republiky podpořeno 95 projektů za 7,8 milionu korun. Od roku 2011, kdy byl grant poprvé vyhlášen, pak bylo vysazeno více než 100 000 stromů za bezmála 60 milionů korun. Žádost pro letošní jarní sázení lze podat do 26. února.

Původní nejrůznější druhy dřevin, včetně odrůd ovocných stromů se přitom do české krajiny vracejí hlavně ve formě nových či obnovených alejí, stromořadí, obecních sadů a veřejných zahrad. Všechny dosud vysazené dřeviny by denně vyprodukovaly kyslík pro celou Ostravu, přičemž zachytí i tisíce tun prachu. Navíc poskytují nezbytní stín, slouží jako větrolamy a úkryt drobné zvěře, hlavně ptactva.

V loňském roce podpořila Nadace ČEZ v Ústeckém (16) a Libereckém (3) 19 projektů za celkem 1 700 487 korun. V Ústeckém kraji například obec Veliká Ves zažádala o finanční prostředky na ozelenění hráze rybníka duby, v nedalekých Radonicích obnovili zeleň na tamním hřbitově a ve Všestudech pro změnu obnovili ovocnou alej. Novou vyloženě hruškovou alejí se nyní pyšní i město Kadaň. Dále byla naplánovaná výsadba ve Velkém Březně, Bechlíně, Šluknově, Lenešicích, Krupce, Meziboří, Roudnici nad Labem, Neštěmicích, Lounech, Málkově, Horním Podluží a Petrohradu.

V Libereckém kraji pak ve Vlastibořicích, Kvítkovicích a Geoparku Ralsko, kde si výsadbou původních odrůd připomenuli zaniklé obce, které musely ustoupit bývalému vojenskému výcvikovému prostoru. Oba kraje tak obohatí 3 257 nejrůznějších dřevin, včetně keřů.

O grant Stromy je zvýšený zájem

„Vloni jsme v rámci celé republiky zaznamenali dvojnásobný meziroční nárůst počtu žádostí o grant Stromy, a to 95 oproti 51 v roce 2019. Za zvýšeným zájmem stojí především úprava grantových pravidel - o příspěvek až 150 000 korun mohou od loňska kromě obcí žádat i různé organizace, spolky či školy. Nadace navíc kromě tradičních alejí a větrolamů začala podporovat také výsadbu v parcích, veřejných zahradách a dalších lokalitách," řekla Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Ačkoliv aleje a stromořadí podle ní stále mezi žádostmi převažují, objevují se i nové projekty. „Obce revitalizují své parky i náměstí, zastiňují dětská hřiště a odpočinková místa, nebo zakládají arboreta. Poptávka je také po obnově bývalých nebo založení nových obecních sadů."

Zájem o grant umocňuje i současný trend využívat více lokální suroviny a objevovat staré původní odrůdy. Prioritou totiž zůstává výsadba v místě původních dřevin, tak aby stromy měly co nejlepší podmínky pro růst. „Je samozřejmé, že výsadbu budeme podporovat i letos. Příjem žádostí pro tu jarní proběhne již od 1. do 26. února. Žádat mohou opět nejen města a obce, ale i právnické osoby, různé spolky, organizace, školy a podobně. Maximální výše nadačního příspěvku je 150 000 korun," doplnila Michaela Ziková.

Je podporována zejména výsadba u veřejných budov

V grantovém řízení je podporována zejména výsadba, či obnova dřevin u veřejných budov, ve veřejně přístupných zahradách, parcích, liniových dřevin, dřevin podél vodotečí a návesních nádrží, remízků, sadů, zelených bariér proti větru a prachu, alejí, stromořadí a dalších přírodně, či kulturně hodnotných lokalit. Výsadba zahrnuje i výsadbu stanovištně původních druhů dřevin a jejich odrůd. „Grantové řízení Stromy nepodporuje výsadbu nepůvodních dřevin, například tújí, cypřišů, stříbrných smrků a jiných. Rovněž tak výsadbu stanovištně původních jehličnanů ani výsadbu stromů v prostoru lesa," uzavřela ředitelka Nadace ČEZ s tím, že více informací o grantových podmínkách lze nalézt na www.nadacecez.cz.

Sázení stromků většinou bývá společenskou událostí číslo jedna a potkávají se na něm celé rodiny. Loni ovšem situaci zkomplikovala vládní proticovidová opatření a některé obce se proto rozhodly výsadbu přesunout až na letošní jaro. Přesto se podařilo vysadit bezmála 8 300 kusů nových dřevin. Nezahálela ani společnost ČEZ, která v roce 2019 vyhlásila závazek vlastními silami vysadit strom za každého zaměstnance v České republice. Oproti grantu Nadace ČEZ se tato výsadba soustřeďuje na lesní porosty poničené kůrovcovou kalamitou. V rámci dobrovolnických dnů se již podařilo vysadit 14 400 sazenic. Splnění závazku téměř 23 000 stromů by se tedy mohlo podařit už letos nebo nejpozději příští rok.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Valdštejnská alej desátou Alejí roku v Libereckém kraji
Pět bříz v Jablonci poškodil neznámý pachatel
Na severu Čech díky pomoci ČEZ rozsvítili vánoční stromy ve 37 obcích
V Libereckém kraji stromů kolem silnic přibývá. Jinde se naopak víc kácí
Nezdravé stromy budou v Jablonci kvůli bezpečnosti pokáceny

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Koncert Harlej v Bozkově přeložen na jaro 2022

Koncert kapely Harlej, který měl v bozkovské sokolovně proběhnout 27. listopadu od 20 hodin, byl přeložen na 16. dubna 2022. Předkapelou měla být kapela Loco Loco. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na jarní termín.

Komise vybrala firmu, která postaví nový domov pro postižené v Nové Vsi

Radní Libereckého kraje schválili výběr firmy, která postaví nové domácnosti pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi u Chrastavy. Jejich provozovatelem je krajská příspěvková organizace APOSS Liberec. Ze sedmi nabídek přihlášených do veřejné zakázky byla hodnotící komisí vybrána nabídka společnosti CL-EVANS Česká Lípa, která byla ekonomicky nejvýhodnější. „Základním hodnotícím kritériem pro zadání veřejné zakázky byla ekonomická výhodnost nabídek, tedy nejnižší nabídková cena. Tu nabídla společnost CL-EVANS," potvrdil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu
Plné kapsy šutrů nabídly famózní herecké výkony
Prosincový program ve Vikýři
Eva Samková zahájila vítězně Světový pohár ve snowboardcrossu
Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj. Liberecký kraj je osmý

Nejčtenější články

26.11.: Nemocnice v kraji kvůli covidu odkládají plánované operace
26.11.: V Palackého ulici je nutná zvýšená opatrnost
26.11.: Za tenhle bod zaslouží Jablonec uznání

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace