V pátek to začíná: zamyšlení před vstupem do fotbalového jara

13.01.2021 19:35:01 | Autor: Jaroslav Hrabák | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

V pátek to začíná: zamyšlení před vstupem do fotbalového jara

Pohled na tabulku Fortuna:ligy po podzimu je radostný: sice není úplná, budou ještě nějaké dohrávky, ovšem stříbrné umístění Radova týmu způsobilo ve fotbalovém Česku senzaci. Oprávněnou.

Během zimní přestávky jsem si přečetl rozhovory nejen s majitelem Peltou, ale i trenérem Petrem Radou. Mnohé jsem pochopil, hlavně to, jak se vůbec jablonecký fotbal chce prezentovat. Klubový prezident mimo jiné řekl: „Evropa je pro mě nejlepší sponzor." Z rozhovoru s „plukovníkem" jsem se zase dozvěděl, že práce s mladými není to pravé ořechové a podobné je to s hráči tmavé pleti. A tak jsem pochopil, proč kádr je složený tak, jak je, a že vlastně celý jablonecký fotbal je pouze a pouze ligové áčko.

Jedno je jisté: Rada umí ze zkušených hráčů velmi rychle sestavit tým, který sice nehraje nějak zvlášť oslnivý fotbal, ale má výsledky. V našich luzích a hájích se poměřuje vše optikou výsledku. Jsou-li dobré, je vše dobré, chybí-li, pak čistka hlavně na postu trenérů. Mám před sebou kalendář 2019 a na něm nejsilnější sestava: Vlasta Hrubý, Považanec, Doležal, Masopust (dnes Slavia a jednou nohou Anglie), Lischka (ještě pořád Sparta), Hovorka (Slavia), Holeš (Slavia), Trávník (Sparta), Jovovič, Hübschman, Hanousek (Sparta).

Pro Jablonec jejich letní odchody, to byly finanční žně, dnes Pelta v kádru nikoho, aby zinkasoval milionovou pajdu jako za Trávníka, nemá. Naštěstí se upustilo od přílišné sázky na hostování (Jugas, Sýkora, Matoušek), ale přesto i po takovém hráčském zemětřesení dal trenér Rada dohromady soubor, který se v tabulce tváří jako první pronásledovatel suverénní Slávie. Rada slízl smetanu, byl teď vyhlášený trenérem měsíce. Zaslouženě. Mnozí žasnou, mnozí kroutí hlavou, jak je to v Jablonci možné, protože jinde odejdou dva tři hráči a mančafty se chvějí o svoje ligové bytí či nebytí.

Mě na tom boji o Evropu mnohé chybí. Tak zaprvé: v Evropě Jablonec zatím žádnou velkou ránu neudělal. Úspěchem byl předloňský postup přímo do skupiny, to se na klubového pokladníka culilo 70 milionů, ale sportovně nic moc, tedy spíš nic. Buduje Rada v Jablonci konkurenční tým, co by obstál v Evropě? O tom i díky jablonecké evropské historii jsou pochybnosti. Tomu mužstvu prostě chybí širší a rozehraný kádr a také hráči, které bohužel trenér „nemusí". Pak je otázka, co dělá v béčku Torfiq?

Jablonecký fotbal je už léta ligový, tedy áčkem. Pokud chce klub hrát Evropu, tak zcela nepochybně by měla být v Jablonci i celostátní liga dorostu U 19, mělo by daleko lépe fungovat prolínání talentů dorost - béčko - áčko. To chybí a také proto musí být pro Peltu jablonecký fotbal nepoměrně dražší, ale to je na něm, je to jeho rozhodnutí, on je majitel. Co je horší, že za dob covidu se spousta talentovaných hráčů vůbec na hřiště nedostane. Nejen v Jablonci. Teď se zájmem sleduji Sportem rozvířenou aféru „Filip Pešán." Ten to řekl stručně a jasně: v klubech se nepracuje s mládeží na úrovni! A musel jsem seřvat mladíka koketujícího s draftem do NHL kvůli jeho tréninkovému nasazení u národního mužstva. No a sledujte tu odezvu potrefených: co si to dovoluje, je arogantní, atd atd. Ale o podstatě, že náš mladý hokej patnáct let stagnuje hlavně v té pracovitosti a dovednosti, to se pomíjí. Pro Čechy typické. Kdo nám sáhne do naší bubliny, je nepřítel, nactiutrhač a bůh ví co ještě. Takže hokej s tím začal a jsem zvědavý, jak to bude pokračovat.

U fotbalu je zatím klídek. Souček s Coufalem řádí v Anglii, Schick v bundeslize, tak co! Ale to jsem odbočil, vrátím se k Jablonci. Strašně moc bych přál Radovi a jeho hochům, aby to stříbro ukopali, byť to letos je a asi ještě i bude bez diváků na stadionech. Ale stejně silně bych si přál, aby trenér daleko více využíval mladé. Za Frťaly dostával velkou šanci třeba Breda a byl velmi nadějný. Pak přišlo zranění a dnes je v Chrudimi? A zmizeli i další, co na Střelnici přišli jako talenti a mládežničtí reprezentanti jako Janetzký a naposledy Čvančara. V Jablonci je tradicí hrát v tabulce nahoře a před tím klobouk dolů, ale daleko větší radost bych měl z toho, kdyby ten Peltův podnik na Střelnici začal lépe fungovat jako klub, nejen áčko. Aby se zase v Jablonci dostal k lizu někdo, jako naposledy kokonínský bard Milan Fukal či Ondra Mihálik. A hlavně, aby mužstvo postupem do Evropy dovedlo prohnat ty výborně zaplacené borečky z Gruzie či Kazachstánu a nebyly to jenom výlety do exotických destinací, co Jablonci jako takovému sportovně nic nedají a vlastně finančně asi také nic moc.

A málo platné, nějaký ten čipera tmavé pleti by mužstvu rozhodně slušel, je hloupé se tomu bránit a je to pro kvalitu jabloneckého fotbalu mínus. A to vše přes to skvělé až zázračné druhé místo v tabulce české nejvyšší fotbalové soutěže. Možná ode mne tento kritický pohled asi neodpovídá tomu, jak je umístěný Radův tým, ale kdy jindy než když jsme „nahoře" se o tom má mluvit. Jablonecké fotbalové jaro bude rušné určitě i v zákulisí: v letě totiž končí smlouvy Jovovičovi, Krobovi, Hanušovi, Podanému, Hübschmanovi, Acostovi a mladému Velichovi. A hostování třeba Hrubého by mělo skončit uplatněním opce, skončí?

Tak hodně zdraví, žádný covid, výbornou výkonnost a také nezbytnou kliku do jarní části Fortuna:ligy!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Generálka s Duklou se v Satalicích nepovedla
Porážka ve fotbalové premiéře v Drážďanech
Záložník Tomáš Smejkal posilou Jablonce!
Stříbrné jablonecké vánoce od Doliho
Drobného dárek pod jablonecký stromeček

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jilemnici začali se stavbou sněhové sochy hraběte Harracha

V Jilemnici začali se stavbou sněhové sochy hraběte HarrachaNa jilemnickém náměstí začala v pondělí 6. února vznikat sněhová socha. Tentokrát ale nikoli tradičního Krakonoše, ale protože rok 2023 je vyhlášen Národním památkovým ústavem rokem hraběcího rodu Harrachů, tak letos bude mít sněhová socha podobu hraběte Harracha. Socha má být hotová již ve středu 8. února. Více fotografií

Kraj pomáhá příspěvkovkám při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nový jablonecký dopravce vrší jednu poruchu za druhou
V Tanvaldě zvou na představení Než přijde doktor
Mladá řidička přehlédla v Jablonci seniora na přechodu pro chodce
Obrazem: Sportovec roku Jablonecka 2022
Od 13. února uzavřou ve Svijanech most přes železniční trať

Nejčtenější články

07.02.: Hořelo opět v bývalé nádražní budově v Jablonci
08.02.: Hořel rodinný dům v Loužnici, zasahovalo osm jednotek hasičů
06.02.: Řidička pod vlivem alkoholu u Frýdštejna narazila do několika stromů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace