V Jablonci jsou adaptační skupiny pro předškoláky z Ukrajiny
21.04.2022 17:40:53 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou
V Jablonci nad Nisou začaly ve středu 20. dubna pro ukrajinské děti bydlící na území města se statusem uprchlíka fungovat jako náhrada mateřské školy dvě adaptační skupiny s celkovou kapacitou 40 míst. Zázemí našly v objektu Jiráskova 7 a v provozu budou až do 15. července tohoto roku v čase od 8 do 13 hodin. Pro jejich otevření byla využita dotace MŠMT na zřízení adaptačních skupin pro děti ve věku od 4 do 6 let.
Zápis do adaptačních skupin proběhl hned po Velikonocích v úterý 19. dubna odpoledne a zapsáno při něm bylo celkem 30 dětí. „Při otevření se přihlásily ještě další děti, takže aktuálně je tímto způsobem postaráno o 35 ukrajinských předškoláků ve věku 4-6 let. Věnují se jim české učitelky z MŠ Montessori společně s jednou ukrajinskou česky mluvící kolegyní. Pomocnou ruku přidávají ještě také dvě dobrovolnice. Zmíněná dotace pokrývá pouze část nákladů, i proto jsme oslovili sponzory, jako je Milan Kroupa, který dětem zcela zdarma zajistí dovoz jídel a řešíme i možnost stravovat děti z prostředků poskytnutých sponzorsky. Velké poděkování patří ředitelce a pedagogům MŠ Montessori, kteří prostory nádherně připravili. Samo město bude kompenzovat nedostatek dotačních prostředků z vlastního rozpočtu vyčleněného na řešení ukrajinské uprchlické krize," dodal náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek. Kapacita dvou adaptačních skupin je stanovena na 40 míst.
Související články
Kraj ušetřil a proto podpoří pomoc Ukrajině i projekty v ZOO a školství
Město Jablonec nad Nisou zavedlo dobrovolnickou službu
V Bruselu řešili pomoc Ukrajině. Liberecký kraj si vede dobře
Finanční sbírka pomoci Ukrajině na kraji trvá. Vybralo se již 183 tisíc
Kraj zavádí změnu v jízdném pro uprchlíky. Jen pas už nestačí
Jablonec organizuje besedy pro uprchlíky i promítání pro jejich děti
Válečným uprchlíkům pomáhají sbírkami dle svých možností i energetici
HZS ČR předá ukrajinským hasičům výškovou techniku
Liberecký kraj má transparentní účet pomoci pro Ukrajinu
Majitelé ubytování dostanou od kraje za služby pro uprchlíky peníze
Kraj rozšiřuje provoz sběrného místa na nábytek pro uprchlíky
Materiální sbírku přestěhovali z Eurocentra do budovy městské policie
Pomoc nejen hasičů Ukrajině v Libereckém kraji
Krajské asistenční centrum pomoci poptává trvanlivé potraviny
Finanční příspěvek otvírá krajům další ubytovací místa
Darujte nábytek uprchlickým centrům. Kraj otevírá sběrné místo
V Jilemnici se narodil Adámek, který těsně unikl válce na Ukrajině
Krajským asistenčním centrem prošlo za dva týdny už přes 5 tisíc lidí
Obrazem: Humanitární sbírka pro Ukrajinu v Tanvaldě
Výzva města Jablonec k odborníkům i dobrovolníkům
První rozpočtová opatření ve prospěch rezervy Ukrajina
Jablonec věnuje Ukrajině 3 miliony korun
Materiální sbírku pro uprchlíky pořádají v jabloneckém Eurocentru
Evakuační autobus převezl ukrajinské uprchlíky z Prahy do Liberce
Vstup zdarma i dobití telefonů. Krajské organizace pomáhají uprchlíkům
Koncertem podpoří Ukrajinu i Turnov
Covid tu bude dál s námi, ale nyní jsou důležitější věci
Původně centrum sloužilo k očkování, nyní hostí uprchlíky z Ukrajiny
Krajské páteřní nemocnice ošetří obyvatele Ukrajiny bezplatně
Válka je strach, zaznělo na Mírovém náměstí v Jablonci
Pomoc najdou uprchlíci z Ukrajiny v krajském asistenčním centru
Jablotron zahájil vlastní sankce vůči Rusku
VIDEO: Humanitární vlak Regiojetu vyprovodili místní Ukrajinci
Liberecký kraj už nebude spolupracovat s ruskou Orenburskou oblastí
Ukrajinci mohou jezdit v hromadné dopravě zdarma. Stačí jim pas
Kraj pošle partnerské oblasti na Ukrajině finance i satelitní telefony
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj školám usnadní dopravu žáků na výukové programy
Výukové programy v iQlandii patří mezi ty, které dokážou žáky nadchnout pro vědu a techniku a nabídnout jim učení jinak než jen v lavicích. Pro některé školy ale může být překážkou samotná doprava. Liberecký kraj proto i ve druhém pololetí tohoto školního roku pokračuje v podpoře dopravy žáků na výukové programy do iQlandie a nabízí školám možnost žádat o dotaci průběžně. „Chceme, aby se kvalitní a inspirativní výukové programy dostaly ke všem dětem bez ohledu na to, odkud pocházejí. Doprava bývá často tou největší překážkou, a proto ji kraj školám pomáhá řešit," upřesnila radní Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitka Skalická.
Tradiční jablonecký dotační titul na podporu výstavby
Statutární město Jablonec nad Nisou vyhlašuje Program podpory výstavby technické infrastruktury pro rok 2026. Stejně jako v předchozích letech zaměří podporu na výstavbu domovních čistíren odpadních vod a kanalizačních přípojek. Pro letošní rok město vyčlenilo částku 1 milion korun. Novinkou je možnost podat žádost v obou kolech také elektronicky prostřednictvím Portálu Jablonečana. „Podporou domovních čistíren a kanalizačních přípojek zlepšujeme kvalitu životního prostředí i technickou infrastrukturu ve městě. Chceme, aby byl program pro občany co nejdostupnější, proto letos umožníme i plně elektronické podání žádostí," říká jablonecký primátor Miloš Vele. O investiční dotaci mohou žádat majitelé objektů určených k trvalému bydlení v katastru Jablonce nad Nisou, získat mohou 50 % z celkových způsobilých výdajů, maximálně však 50 tis. korun na jednu bytovou jednotku, a to od 1. dubna do 30. října.
Nejnovější články
Vlastníci Krajské nemocnice převzali nové akcie sjednoceného subjektu
Obrazem: Rallye Jizera přilákala stovky diváků
Dorostenecká rekordmanka byla druhou nejrychlejší ženou
Obrazem: Hobby horsing v jablonecké hale
FOTO: Jablonecká prohra se Sigmou po 20 letech!
Nejčtenější články
08.03.: Obrazem: Rallye Jizera přilákala stovky diváků
08.03.: Obrazem: Hobby horsing v jablonecké hale
08.03.: Dorostenecká rekordmanka byla druhou nejrychlejší ženou
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.