Úspěšná premiéra žen Baumitu Jablonec v Karlových Varech

04.09.2012 17:08:18 | Autor: Jan Štol | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

K historicky prvnímu mistrovskému utkání fotbalistek FK Baumit Jablonec ve II. České ženské fotbalové lize nastupoval o letošní první zářijové neděli zeleno-bílý soubor Čertic na travnatý pažit v Dalovicích, kde hrají své domácí zápasy ženy 1. FC Karlovy Vary. Vše podstatné se odehrálo v první půlce, kdy si ženy Baumitu vybudovaly tříbrankový náskok, který jim nakonec stačil k pohodlnému vítězství 3:1.

Trenéři Štol, Sisr a Thiel měli k dispozici většinu kádru, který prošel letní přípravou, z různých důvodů chyběly pouze Gadziňská, Veseloušová, Plátková, Bartošová, Zejbrdlichová a dlouhodobě absentující Bendlová s Láskovou. Na první druholigový duel tudíž odcestovala z Jablonce nad Nisou výprava 24 fotbalistek Baumitu.

Domácí tým, který ještě nedávno hrával 1. ligu, byl bezesporu favoritem a také on do utkání nastupoval v kompletním složení. První minuty přesto patřily hostujícím fotbalistkám, které do boje vyrukovaly sympaticky aktivně. Po páté odehrané minutě se však karta začala obracet a domácí si začali vytvářet očekávaný tlak. Byl však platonický a bez nebezpečného zakončení. To se naopak nedá říci o rychlém jabloneckém kontru v 10. minutě, kdy dvojice Veidlová - Kánská chytře překonala bránící protihráčky nápaditou kombinací a jejich akci dotáhla do úspěšného konce z pravé strany pokutového území přesně střílející Trojáková. Její projektil pod břevno karlovarské branky zastavila až síť a Baumit vedl 0:1! Domácí nezpanikařili, i nadále se snažili o svou nátlakovou hru, ovšem hostující jedenáctka odpovídala nebezpečnými protiúdery a tak se v těchto fázích zápasu hrál pohledný fotbal po celém hřišti. Ve 35. minutě založila další pěknou kombinaci Jablonce stoperka Holinská, která přesnou přihrávkou našla ve středu hřiště Kánskou, od této středopolařky následovala nahrávka na pravou stranu na rozběhnutou Bistiakovou a pak již kolmice za obranu domácích jako vystřižená z fotbalové učebnice na kanonýrku Trojákovou, která si se svou šancí opět věděla rady a hostující střídačka podruhé jásala nadšením - 0:2! To už byl pro Karlovy Vary značný šok a lehkého rozhození jejich hráček využila hned čtyři minuty na to Bornerová, která se po předchozí kombinaci Fuksové, Bistiakové a Trojákové průbojně zmocnila odraženého míče na svou levou stranu, nekompromisně s ním zasprintovala do pokutového území domácích a tam stejně rezolutně ke vzdálenější tyči svůj průnik přesně zakončila - 0:3! A mohlo být pro zeleno-bílé barvy ještě veseleji, kdyby další slibně se rozvíjející akci nepřerušilo nepříjemné zranění jablonecké kanonýrky Pavly Trojákové, která se již řítila do své další slušné šance. Na místo dosažení hattricku však hostující útočnice skončila se silně podvrtnutým kotníkem a nataženými vazy na trávníku a zápas pro ni tímto momentem smolně skončil. A aby nebylo smůly Čertic málo, minutu před koncem prvního poločasu po rohovém kopu domácích inkasovali a Karlovy Vary tak kontaktní brankou do kabin vycítily šanci na zvrat.

Bez své stěžejní útočnice Pavly Trojákové vsadili do druhé půle trenéři FK Baumit Jablonec na kolektivní bojovnost a taktickou hru s pokud možno co nejdelším držením míče na útočné polovině soupeřek. Hned třikrát vystřídali a lehce přeskupili rozestavění. Tento krok spolu s enormní snahou domácích o vstřelení branky přinesl územní převahu Karlových Varů, ovšem bez potřebného finálního tlaku. Jablonecké hráčky přežily krizovou sérii několika po sobě jdoucích rohových kopů důsledným plněním obranných povinností a nadále pouštěly domácí pouze k nakopávaným balónům do šestnáctky, se kterými si obrana s gólmankou Veselou věděly rady. A zhruba od 65. minuty začaly soupeřky řádně zlobit nebezpečnými brejky. Po skutečně obrovských šancích měly definitivní rozhodnutí na svých kopačkách Kánská, Fuksová a hned dvakrát Veidlová, které se vždy ocitly samy tváří v tvář karlovarské brankářce, ale fotbalový osud zřejmě trval na dramatu až do závěrečného hvizdu velmi přesné rozhodčí Kramlové. V posledních minutách duelu již domácím dobyvatelkám pevné jablonecké tvrze docházely síly a tím pádem se vytrácela jejich přesnost. Přesto do poslední vteřiny bojovaly a zápas nevzdávaly, to samé však platilo i o hostujícím týmu. Závěrečný hvizd rozhodčí po divácky poměrně atraktivní podívané zněl jako rajská hudba celé výpravě FK Baumit Jablonec. Svůj vstup do vyšší soutěže totiž zvládla vítězně!

Povedená premiéra ve II. lize žen samozřejmě potěšila i lodivoda Jana Štola. „Samozřejmě mám velikou radost z vítězného vstupu do soutěže. Když už jsme jeli tak dalekou cestu, je fajn vracet se z ní se třemi body! To v prvním kole druhé ligy nepoznal žádný jiný hostující tým, takže je to pro nás další milý primát, že jsme prvním celkem soutěže, který v nové sezóně dokázal vyhrát venku! Holky to dnes zvládly fantasticky. Jsem velmi rád, že se celý tým choval rozumně a kolektivně. Ligu jsme začali dobře, ale hned ve druhém kole budeme muset bohužel řešit velké množství změn v sestavě. Z té aktuálně úspěšné nebudeme mít k dispozici s největší pravděpodobností hned čtyři holky a to je opravdu moc. Ale i takový je fotbalový život, musíme se s tím nějak vyrovnat."

1. FC Karlovy Vary - FK Baumit Jablonec 1:3 (1:3)

Branky Baumitu: 10. a 35. Trojáková, 39. Bornerová.

FK Baumit Jablonec: Veselá - Sisrová J. (46. Málková), Holinská, Midlochová, Doležalová - Bistiaková L. (46. Kšandová, 76. Ščuková), Fuksová, Kánská, Bornerová (65. Sisrová T.) - Trojáková (46. Pecháčková), Veidlová; na střídačce byly ještě připraveny Mikásková, Mochaňová, Brogowská, Bistiaková B., Srnová, Říhová, Bendová, Kyselová.