Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu

23.04.2024 23:57:36 | Autor: Šárka Labusová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu

Figurální plastika od světoznámé sklářky Gizely Šabókové a designové vánoční ozdoby z mezinárodního sympozia. To jsou dárky, které si Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou rozbalí 24. dubna ke svým 120. narozeninám.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou letos slaví 120 let svého založení. Z městského muzea s vlastivědnou, sklářskou a bižuterní expozicí, otevřenou veřejnosti poprvé v roce 1904, se v 60. letech 20. století přeměnilo ve specializovanou instituci, kterou od roku 2003 pro výjimečnost jejího zaměření i kvalitu sbírkového fondu zřizuje Ministerstvo kultury České republiky. Kulaté výročí bude muzeum slavit celý rok. Na 24. duben připravilo odhalení figurální plastiky sklářské výtvarnice Gizely Šabókové v muzejním parku a představení výsledků 1. ročníku Mezinárodního sympozia skleněných vánočních ozdob ve stálé expozici Svět zázraků.

Společně s realizací muzejní přístavby, oceněné titulem Stavba roku 2020, byl upraven a revitalizován přilehlý park. Záměrem přeměny byl i vznik exteriérové umělecké galerie. Po kompozici Twist Mariana Karla (2020) přibude „na míru" vytvořená figurální plastika PIETA, vytvořená z kovu a skla světoznámou sklářskou výtvarnicí Gizelou Šabókovou. „Autorka vytvořila desítky náčrtů, skic a variant, z nichž poté vzešla výsledná podoba díla," uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. „Téma figury však bylo jasné od začátku, stejně jako symbolika spojení skla a kovu, materiálů, které jsou pro naše muzeum díky bižuterii typické," doplnila. Veřejné slavnostní odhalení proběhne ve středu 24. dubna ve 13 hodin.

Druhou novinkou je premiéra výsledků prvního Mezinárodního sympozia skleněných vánočních ozdob, které muzeum uspořádalo v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023. Jeho cílem bylo propojit sklářské designéry s výrobci vánočních ozdob a umožnit jim společně experimentovat. „V premiérovém ročníku jsme oslovili designérské dvojice DECHEM, ILLOLA, LLEV a firmy GLASSOR, IRISA, RAUTIS. Výsledky předčily naše očekávání, stejně jako zápal, s nímž se všichni zúčastnění do projektu vložili" uvedla kurátorka sympozia Dagmar Havlíčková. Vytvořené originály obohatí expozici Svět zázraků. „Ozdoby ze sympozia budou ještě letos k vidění i v zahraničí, a to ve spolupráci s českým generálním konzulátem v Hongkongu," doplnil hlavní kurátor muzea Petr Nový.

Gizela Šabóková (*1952)

Rodačka z Nových Zámků na Slovensku, postupně absolvovala sklářské učiliště národního podniku Český křišťál v Chlumu u Třeboně (1967-1969), Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě (1969-1973) a ateliér prof. Stanislava Libenského na pražské UMPRUM (1973-1979). Poté začala tvořit jako nezávislá umělkyně. Její díla jsou součástí řady veřejných i soukromých domácích a zahraničních sbírek. V roce 2000 obdržela hlavní cenu muzea v japonském Koganezaki.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v dubnu
Hudební lahůdku chystají v jabloneckém muzeu
Známá výtvarnice Gizela Šabóková vystavuje v jabloneckém Krystalu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí radní schválili smlouvu o cyklobusech

Statutární město Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj uzavřou smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti týkající se provozu cyklobusů. Smlouva platí od 27. dubna do 29. září 2024. Jde o tradiční smlouvu, jejímž předmětem je stanovení pravidel spolupráce při zajišťování dopravní obslužnosti Libereckého kraje prostřednictvím provozu cyklobusů. „Jablonec nad Nisou zaplatí za tuto službu v daném časovém období necelých 160 tisíc Kč," řekl Pavel Kozák, vedoucí odboru technického jabloneckého magistrátu. Na základě této smlouvy Liberecký kraje zajistí dle schválených jízdních řádů provoz spojů linky č. 530 395 Liberec - Bedřichov - Jablonec n. N. - Turnov a linky č. 530 795 Jablonec n. N. - Bedřichov - Tanvald - Kořenov, Jizerka.

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec hospodařil v roce 2023 s přebytkem
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Zápas o jabloneckou čest skončil nejtěsnější výhrou
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
25.05.: Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
25.05.: Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace