U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast

31.05.2019 16:35:04 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: Sport | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast

Pro české sdruženáře to byla nepochybně nevydařená sezona, ale vedení Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR po ní nezlomilo nad trenéry ani závodníky hůl a nepadaly hlavy. Naopak, hodně času se věnovalo analýze, proč se najednou progres ve výkonnosti mladých závodníků - nedávných juniorských mistrů světa a medailistů - zastavil.

Realizační tým se pro nadcházející sezonu nezměnil a také v reprezentačním družstvu s výjimkou Miroslava Dvořáka, který letos na jaře ukončil kariéru, se objevují známá jména. Pod vedením trenéra Marka Šablatury a jeho asistenta Vladimíra Šmída zahájí letní přípravu Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a David Zemek (všichni z Dukly Liberec).

„V loňském roce se trenéři snažili závodníkům naordinovat větší objemový trénink, aby nabrali potřebnou kondici a vytrvalostní základ, z něhož budou v dalších letech brát. V běžecké části se opravdu ukázalo znatelné zlepšení, ale tento systém tréninku nám však naboural skokanskou připravenost. Mezinárodní špička se v posledních letech mnohem víc soustředí právě na skokanskou specializaci a na jednotlivé detaily - příprava se tak už hodně přiblížila profesionálním skokanům. Vzhledem k tomu, že v České republice není v zimě jediný funkční můstek, museli reprezentanti neustále někam dojíždět, což jen zvyšovalo jejich únavu z už tak náročných cest do dějišť závodů Světového poháru," vysvětluje důvody slabších výkonů Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Kvóta ve Světovém poháru jen pro dva závodníky

Krátce po skončení minulé sezony se uskutečnily dvě velice otevřené debaty vedení úseku s trenéry a závodníky. Jejich cílem bylo vyčistit hlavy a vyříkat si vše, co se nepovedlo a co bylo příčinou výrazného poklesu formy zejména ve skokanské části. Závěr? Jedna - byť nevydařená - zima by neměla být důvodem k radikálním řešením.

„Shodli jsme se, že je třeba obecně změnit přístup k reprezentantům. Určitě není pravda, že by nedělali v přípravě to, co mají, ale pokud se chtějí dostat do světové seniorské špičky, musí pochopit, že tento sport je tvrdý a častokrát bolí. Současně je třeba, aby si uvědomili, že zejména zahraniční příprava není zadarmo, ale stojí nemalé prostředky. V této souvislosti od nich proto budeme vyžadovat také určitou finanční spoluúčast. Nebudou to žádné likvidační částky, ale závodníci si budou muset na přípravu něco připlatit. Budou se tak podílet na jejím finančním zabezpečení a současně to zvýší jejich spoluzodpovědnost za kvalitu tréninku i výsledky," upřesňuje Tomáš Slavík.

V této souvislosti však reprezentanti dostanou k dispozici část reklamní plochy na kombinézách, aby si mohli tuto výpomoc u svých osobních sponzorů vykompenzovat. Tato praxe už ostatně ve většině ostatních lyžařských disciplín úspěšně funguje. Výrazně se také omezí cestování a zkrátí se tréninkové bloky. Přípravu, u níž to bude možné, absolvují sdruženáři v České republice. Do zahraničí budou vyjíždět na kratší skokanské soustředění prokládaná i tréninkem na Ještědu.

„Na konci srpna a počátkem září čekají reprezentanty starty na Letní Grand Prix, ale celého seriálu se nezúčastníme. Poté absolvují přípravu na prvním sněhu a v listopadu už zahajuje Světový pohár. Pro nadcházející sezonu však nemáme k dispozici tolik míst jako v té minulé, kdy mohlo startovat až pět sdruženářů. Teď máme jistou kvótu pouze dvou závodníků - jeden je placený FIS a druhý se účastní na náklady našeho svazu. Znamená to, že další členové ´áčka´ absolvují závody Kontinentálního poháru s cílem získat zde co nejvíc bodů a postupně zvýšit kvótu na tři reprezentanty," doplňuje Tomáš Slavík.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Harrachově vyhlásili Sportovce roku 2018 a poděkovali legendám
Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Čeští sdruženáři vynechají další závody, přednost má příprava na MS
Čeští sdruženáři poznali na úvod Světového poháru rub i líc úspěchu
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie

Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.

Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów

Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Čerti z Toflštejna vtrhnou do divadla v Josefově Dole
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v listopadu zůstala na 5,3 procenta
Únava za volantem, nejistý řidič i dopravní komplikace
Nejrychlejší dorostenecká stovka v historii ČR: příběh Kláry Kaděrové
Město Harrachov vystupuje z Národního sportovního centra

Nejčtenější články

08.12.: Město Harrachov vystupuje z Národního sportovního centra
07.12.: Město Jablonec připravuje záměr parkovacího a bytových domů
07.12.: Kraj reaguje na posun modernizace KNL úpravou smlouvy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace