Tradiční turnaj o Zlatou korunku vyhrály ženy domácí Bižuterie

18.09.2011 08:11:45 | Autor: Ladislav Janata, Stanislav Císař | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Basketbalový oddíl uspořádal již 34. ročník turnaje žen o Zlatou korunku, kterého se zúčastnily tři týmy - domácí Bižuterie, AŠ Mladá Boleslav a pražský tým DSK Karlín. Vítězem se staly domácí druholigové hráčky a byla to pro ně první herní premiéra před mistrovskými soutěžemi, které otevřou ve dnech 8. a 9. října na domácí palubovce s týmy Klatov a Českých Budějovic. Čtvrtý pozvaný účastník turnaje MSK Jelenia Góra z Polska se omluvil.

Bižuterie - Mladá Boleslav 55:50 ( 14:12, 30:25, 48:31 )

K prvnímu zápasu turnaje a zároveň prvnímu zápasu nové sezony na domácí palubovce nastoupila Bižuterie po přípravě ještě nekompletní, ale s několika novými hráčkami. V týmu se objevila po krátké přípravě po několikaleté basketbalové pauze slovenská hráčka Ludmila Hisemová ( před pauzou hráčka Popradu ) a dále nadějné dorostenky z Trutnova ( ročníky 1994 ) Viktorie Havlová ( křídlo ) a Dominika Murgašová ( pivot ), které by měly po celou sezonu v Jablonci hostovat a získávat zkušenosti. V prvním zápase se hlavně zpočátku projevil jednak začátek sezony se všemi nectnostmi, které tato fáze přináší, t.j. řada chyb a nepřesná střelba. Navíc trutnovské hráčky s týmem dosud netrénovaly, takže se s týmem teprve poznávaly. Přesto Bižuterie díky lepší osobní obraně a pestřejšímu zakončení vedla po poločase o 5 bodů. Ve třetí čtvrtině Bižuterie přidala v obranné fázi, hosté se téměř nedostávali ke střele a navíc domáci přece jen již zpřesnili zakončení i díky rychlým protiútokům. Osmiminutový úsek vyhrála Bižuterie 18:2 a odskočila soupeři po 3 čtvrtinách na bezpečný 17 bodový náskok. Ten v počátku 4.čtvrtiny navýšila na 20 bodů. Toho využili trenéři k odzkoušení jiného způsobu obrany. Zde se ale projevila ještě dosud menší sehranost, v obraně nepřicházela výpomoc, navíc v útoku hrála Bižuterie staticky a tak hosté nakonec upravili výsledek na rozdíl 5 bodů pro Jablonecké
Body a sestav Bižuterie:
Císařová 11, Jaceňková 9, Murgašová 7, Blechová 6, Havlová 6, Rejnartová 6, Hisemová 4, Kalinová 2, Nedvídková 2, Wirsigová 2

Bižuterie - DSK Karlín 84:45 ( 20:9, 39:16, 60:35 )

Do druhého zápasu nastoupila Bižuterie ještě posílena o pivotku Terezu Kubínovou z Mladé Boleslavi, která rovněž bude v týmu po celou sezonu hostovat. Jedná se o mladou nadějnou hráčku ( ročník 1991 ), přesto má již 2 sezony zkušenosti ze zápasů 2.ligy žen ( Jičín, Slovanka B ). Hosté nastoupily jako rezerva extraligového nováčka s řadou hráček se zkušenostmi ze zápasů 1. a 2.ligy žen. Zápas začala Bižuterie velmi dobře a přesně dle představ trenérů. Těsná a agresivní osobní obrana vůbec nepouštěla soupeře do střeleckých pozic, při zakončení využívaly domácí hráčky rychlé protiútoky i nápaditou spolupráci dlouhých podkošových hráček. První čtvrtinu vyhrála Bižuterie jasně o 11 bodů. Ve 2.čtvrtině jablonecké hráčky díky dostatečně silné lavičce a rychlému střídání ještě vystupňovaly svoje nasazení, především v obraně. Hosté tak v této části hry bodovali pouze ze šestek a domácí přesnou střelbu i z trojbodového území zvýšily svůj náskok již na 23 bodů. Ve výborném výkonu pokračovala Bižuterie i v první fázi třetí čtvrtiny a ve 26. minutě byl stav již drtivých 56:22. Nasazené tempo a přesnost hry se však asi i logicky nepodařilo udržet celý zápas, v posledních 4 minutách 3 čtvrtiny měla Bižuterie několik okének v obraně a tak hosté díky 2 trojkám a přesné střelbě šestek vyhráli tento úsek 13:2 a snížili před poslední čtvrtinou na 25 bodový rozdíl. Po přestávkové domluvě na lavičce jablonecké hráčky ve 4.čtvrtině opět nasadily agresivní a těsnou obranu, vyhrály poslední čtvrtinu o 14 bodů a celkově tak zvítězily o 39 bodů.
Sestava a body: Jaceňková 17, Blechová 14, Havlová 10, Murgašová 9, Císařová 8, Kalinová 8, Nedvídková 8, Hisemová 4, Kubínová 4, Rejnartová 2, Wirsigová

Ve třetím turnajovém zápase porazil DSK Karlín Mladou Boleslav 63:54 ( 33:30 ).

Vítězem turnaje se tak stala domácí Bižuterie Jablonec, na 2.místě skončil tým DSK Karlín a na 3. místě AŠ Mladá Boleslav. Cenu pro nejlepší střelkyni turnaje získala domácí kapitánka Monika Jaceňková s 26 body.

„Turnaj byl užitečnou přípravou pro Bižuterii před nadcházející těžkou druholigovou sezonou. Ukázal, že doplněný kádr má dobrou perspektivu a potenciál, samozřejmě ještě ve zbývajícím čase před prvními ligovými zápasy je nutno pracovat především na souhře v obraně i v útočné fázi, na rychlém protiútoku a střelbě," řekl NK trenér Stanislav Císař