Technické muzeum Liberec láká na nové expozice

18.05.2017 09:52:56 | Autor: redakce | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Technické muzeum Liberec láká na nové expozice

Unikátní Lagonda místo Trabantů, unikátní vozítko s dveřmi vepředu i vzadu a k tomu navíc celá sbírka jízdních kol, tak se změnily expozice Technického muzea Liberec pro letošní sezonu.

„Když jsem před bezmála třemi leti zahajovali provoz, řekli jsme si, že chceme každý rok přicházet s něčím novým. Zatím se nám to daří a to hlavně díky naším příznivcům, kteří jsou nám ochotni půjčovat exponáty," komentoval situaci předseda spolku Technické muzeum Liberec z.s. Jiří Němeček.

Největší změnu zaznamená návštěvník hned při vstupu, namísto vozítek s plastovou karoserií z NDR se otevírá pohled na doslova piknik někde ve Velké Británii před 2. světovou válkou. Impozantní automobil Lagonda v původním stavu, doplněný o dva dobové motocykly a další artefakty je opravdu zajímavou podívanou. Neméně zajímavý je i na velmi krátkou dobu zapůjčený automobil Zündapp Janus, který má dveře pro nastupování na přídi i na zádi a vypadá tak z obou stran téměř stejně. „Proto také nese jméno boha, který měl dvě tváře. Je to vozítko s motocyklovým motorem, právě taková autíčka byla populární v západní Evropě v 50. letech minulého století, než je z trhu vytlačily opravdové automobily. Tenhle typ vozu si zahrál i zápornou roli ve dvojce populárního amerického filmu Auta," řekl tiskový mluvčí muzea Petr Kumpfe, který dodal, že Zündapp Janus bude v Technickém muzeu Liberec vystaven jen velmi krátce.

Asi největší změnou je umístění velké sbírky jízdních kol, kterou muzeu dlouhodobě zapůjčil liberecký sběratel Pavel Eliáš při příležitosti dvousetletého výročí vynálezu drezíny, tedy jakéhosi přímého předchůdce jízdního kola. Právě z roku 1817, je nejstarší vystavený exponát, který je dřevěný a ještě nemá pedály. „Jde z dnešního pohledu vlastně o jakési odstrkovadlo. Vystavujeme i vysoké kolo, ale k opravdovému rozšíření bicyklů došlo až s uvedením nízkého jízdního kola v podobě jakou známe dnes," sdělil Eliáš, který je i autorem knihy Jízdní kolo vynález, který sblížil svět, která dvě století cyklistiky právě připomíná. Sbírka obsahuje mimo jiné například i jízdní kolo vyráběné v Liberci anebo kola, která mnozí z návštěvníků ještě pamatují a sami na nich jezdili.

Podle Jiřího Němečka ještě dojde k několika drobným změnám. „Chystáme se v průběhu června ještě ukázat veřejnosti další dva automobily a myslím, že oběma budou nadšeni, jeden je předválečný a jeden poválečný, ale opravdová lahůdka," slíbil Němeček a dodal: „Ještě letos chceme naše návštěvníky překvapit další parní lokomotivou v našich sbírkách, bude opravdu moc hezká a určitě nadchne nejen fanoušky železnice."

Technické muzeum Liberec vzniklo teprve v září roku 2014 jako soukromá iniciativa stejnojmenného spolku. Sídlí v pavilonu G bývalého Libereckého výstaviště LVT a otevřeno má krom pondělka vždy od 10 do 17 hodin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Trabant slaví 25 let od ukončení výroby v technickém muzeu Liberec
Technické muzeum Liberec se rozšíří o zatím nejtěžší exponát
Technické muzeum Liberec slaví dva roky od otevření

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
Na jednoho Jablonečana připadá 144 kg směsného odpadu ročně
Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Obrazem: Školní akademie Gymnázia Tanvald 2024
25.04.: Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
26.04.: Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace