Táborský hvězdou Blázince

16.06.2022 15:43:06 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Táborský hvězdou Blázince

Ano, čtete správně. Právě Blázinec dal prostor fenomenálnímu Miroslavu Táborskému, aby rozvinul svůj talent do převtělení se do řady osob a obstál sám osmdesát minut na prknech, která znamenají svět. Řeč je samozřejmě o hře Jaroslava Gillara ´Blázinec´, kterou D§ D ProLife Praha přivezlo do Jablonce pod režijním vedením autora samotného, tedy Jaroslava Gillara. A Gillar je podepsán i pod hudbou k představení.

Napínavá groteska nabídla řadu humorných situací i velkých pravd, střídání postav v neuvěřitelně rychlém sledu, kdy publikum zaplněného divadla jen kroutilo hlavou, že to jediný protagonista večera, Miroslav Táborský, opravdu stihl. Až v závěru představení jsme zjistili, že mu celou dobu pomáhala půvabná asistentka, ale to nic nemění na tom, že výkon Táborského byl vysoce nadprůměrný a obtížný, jak po psychické, tak i fyzické stránce. Jestli jsem dobře počítala, objevil se herec toho večera hned ve dvanácti rolích.

Miroslav Táborský na sebe dokázal strhnout takovou pozornost, že když jsem se po skončení hry ptala ve foyer diváků, jak se jim večer líbil, nebyl si nikdo z nich schopen vybavit scénu. Tu v podstatě tvořil pouze stůl se židlemi a velké bílé plátno, sloužící k navození atmosféry klasického divadla. Její autorkou je Helena Dubová, která si vzala na starost i kostýmy.

Každopádně je Blázinec groteskou k hlubokému zamyšlení a je vlastně zcela originálním počinem, slučujícím svět grotesky se závažnými tématy, mezi nimiž nechybí téma ovládnutí společnosti šílencem. Alegorie a metafory jsou zde nadčasové a zároveň velmi aktuální a je s podivem, že takto plnohodnotné a těžké téma dokázal ztvárnit jediný herec. A Mirek Táborský obstál na jedničku.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec nad Nisou v červnu

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči vyjížděli v noci kvůli bouřce hlavně v Pojizeří

V průběhu první poloviny noci ze středy na čtvrtek 30. června zasahovali hasiči v souvislosti s počasím hlavně v Pojizeří. V devíti případech zde byly jednotky povolány k popadaným stromům a jednou k odčerpání vody ze sklepa. Více podrobností

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
Zubačka slaví 120 let, přijedou i speciální vlaky
Startuje 24. ročník Letní dílny pohybu, tance a rytmu Léto tančí
Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
Cyklo, voda, lezení, brusle. Prostě pohyb na tanvaldské sportovce

Nejčtenější články

28.06.: Obrazem: Senioři zápolili na Městském stadionu v Tanvaldě
01.07.: Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
30.06.: Červnové střípky z městské policie: rvačka psů i vážně zraněná žena

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace