Studenti kvinty Gymnázia Tanvald na návštěvě kostela sv. Petra a Pavla

29.03.2022 13:50:56 | Autor: Ivan Nývlt | Rubrika: Školství | Obce: Tanvald

Studenti kvinty Gymnázia Tanvald na návštěvě kostela sv. Petra a Pavla

Jsou tu s námi dlouhá staletí. Spoluutvářejí to, čemu říkáme genius loci. Staly se orientačními body v krajině pro poutníky a místem odpočinutí a načerpání sil pro věřící. Naši předkové do jejich výstavby vložili nemálo sil i financí. Řeč je o kaplích a kostelích, památkách i funkčních svatostáncích.

Jednou z takových je kostel svatého Petra a Pavla v Horním Tanvaldu. Ať už přijíždíte směrem od Jablonce nebo z Tanvaldu, jeho silueta se vám celkem jistě připomene. Nahlédneme-li stručně do jeho historie, zjistíme, že šlo původně o kostel postavený ve stylu rokokovém na sklonku 18. století a během století 19. se mu dostalo stávající novorenesanční podoby. Je neodmyslitelně spjat s osobností tanvaldského rychtáře Friedricha, který stál u jeho zrodu.

Kostel se dnešních dní dočkal ve slušné kondici navenek, ale uvnitř, konkrétně pod jeho střechami, to už je podstatně horší. Proto současná místostarostka Tanvaldu, Daniela Šebestová, vyvinula a vyvíjí značné aktivity na záchranu tanvaldských kostelů, vedle hornotanvaldského i toho šumburského, sv. Františka z Assisi. Právě paní Šebestová a další nadšenci stojí za vznikem spolku Zachraňme tanvaldské kostely a v tomto jejich snažení se skromným přispěním postupně zapojují i studenti Gymnázia Tanvald.

Studenti kvinty Gymnázia Tanvald v hornotanvaldském kostele<br />Autor: Ivan Nývlt Ti se v doprovodu vyučujícího dějepisu Ivana Nývlta vydali  23. března do kostela sv. Petra a Pavla, aby se zde dozvěděli více o záměrech spolku Zachraňme tanvaldské kostely stran oprav a rekonstrukčních prací na tomto objektu. Studenti již před touto návštěvou mapovali stav sakrálních památek v místech svého bydliště a jak obecní samosprávy a další zainteresovaní k těmto stavbám přistupují.

Studentům byl paní místostarostkou a paní Hrnčiříkovou zpřístupněn celý vnitřní prostor kostela, lodí počínaje a zvonicí a půdními prostorami konče. Paní Šebestová studentům nejprve připomněla historii kostela, poté se ve výkladu věnovala soudobému stavu, kde zdůraznila velmi špatný stav krovu kostela. Ten je napaden dřevokazným hmyzem a houbami a pro opravu bude vyžadovat značný objem financí, konkrétně kolem 3.4 mil. korun. Byly diskutovány i cesty pro získávání financí nutných na rekonstrukci a též klady a zápory procesu, že by kostel byl zařazen na seznam kulturně chráněných památek.

Během další části prohlídky bylo studentům umožněno prohlédnout si varhany na kůru a dále po schodišti vystoupat až ke zvonu, připomenout si, čemu se věnuje obor kampanologie a zakončit v podkrovních prostorách kostela a na vlastní oči spatřit onen neblahý stav krovu. Od kostela cesta vedla ještě na sousedící hřbitov k čestnému hrobu rychtářské rodiny Friedrichů. Zde se se studenty a jejich vyučujícím paní místostarostka rozloučila. Celá exkurze byla zakončena v prostoru hřbitova obětem válečným konfliktů z 19. století a z 1. světové války. Tady se studentům dostalo doplňujících výkladů k okolnostem vzniku a obnovy tohoto prostoru.

Slovo studenta závěrem: „Dozvěděli jsme toho moc zajímavého o Tanvaldu a jeho okolí, a to i díky naučné stezce kolem Kamenice, společně s komentáři pana učitele. Co se kostela samotného týče, byli jsme svědky, že kostel rozhodně vyžaduje opravu. Myslím, že i my bychom mohli alespoň nějakým způsobem pomoci, ať už sbírkou nebo propagací. Jedná se o pěknou památku, která si zaslouží zachránit."

Mgr. Ivan Nývlt, vyučující D na Gymnáziu Tanvald

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Spolek Zachraňme tanvaldské kostely v únoru 2022
Spolek Zachraňme Tanvaldské kostely v lednu 2022
Jak probíhala tříkrálová sbírka 2022 v Tanvaldě
Obrazem: Svatoštěpánský koncert na Horním Tanvaldě
V Tanvaldě oživili zájem o kostely, rok zakončí benefiční koncert
Betlémské světlo svítí i v kostele na Horním Tanvaldě
Spolek Zachraňme tanvaldské kostely informuje o novinkách

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

 

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Jilemnici začali se stavbou sněhové sochy hraběte Harracha

V Jilemnici začali se stavbou sněhové sochy hraběte HarrachaNa jilemnickém náměstí začala v pondělí 6. února vznikat sněhová socha. Tentokrát ale nikoli tradičního Krakonoše, ale protože rok 2023 je vyhlášen Národním památkovým ústavem rokem hraběcího rodu Harrachů, tak letos bude mít sněhová socha podobu hraběte Harracha. Socha má být hotová již ve středu 8. února. Více fotografií

Kraj pomáhá příspěvkovkám při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nový jablonecký dopravce vrší jednu poruchu za druhou
V Tanvaldě zvou na představení Než přijde doktor
Mladá řidička přehlédla v Jablonci seniora na přechodu pro chodce
Obrazem: Sportovec roku Jablonecka 2022
Od 13. února uzavřou ve Svijanech most přes železniční trať

Nejčtenější články

07.02.: Hořelo opět v bývalé nádražní budově v Jablonci
05.02.: V Kokoníně hořelo osobní auto
05.02.: Obrazem: Zásadská pralyže 2023

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace