Studenti kvinty Gymnázia Tanvald na návštěvě kostela sv. Petra a Pavla

29.03.2022 13:50:56 | Autor: Ivan Nývlt | Rubrika: Školství | Obce: Tanvald

Studenti kvinty Gymnázia Tanvald na návštěvě kostela sv. Petra a Pavla

Jsou tu s námi dlouhá staletí. Spoluutvářejí to, čemu říkáme genius loci. Staly se orientačními body v krajině pro poutníky a místem odpočinutí a načerpání sil pro věřící. Naši předkové do jejich výstavby vložili nemálo sil i financí. Řeč je o kaplích a kostelích, památkách i funkčních svatostáncích.

Jednou z takových je kostel svatého Petra a Pavla v Horním Tanvaldu. Ať už přijíždíte směrem od Jablonce nebo z Tanvaldu, jeho silueta se vám celkem jistě připomene. Nahlédneme-li stručně do jeho historie, zjistíme, že šlo původně o kostel postavený ve stylu rokokovém na sklonku 18. století a během století 19. se mu dostalo stávající novorenesanční podoby. Je neodmyslitelně spjat s osobností tanvaldského rychtáře Friedricha, který stál u jeho zrodu.

Kostel se dnešních dní dočkal ve slušné kondici navenek, ale uvnitř, konkrétně pod jeho střechami, to už je podstatně horší. Proto současná místostarostka Tanvaldu, Daniela Šebestová, vyvinula a vyvíjí značné aktivity na záchranu tanvaldských kostelů, vedle hornotanvaldského i toho šumburského, sv. Františka z Assisi. Právě paní Šebestová a další nadšenci stojí za vznikem spolku Zachraňme tanvaldské kostely a v tomto jejich snažení se skromným přispěním postupně zapojují i studenti Gymnázia Tanvald.

Studenti kvinty Gymnázia Tanvald v hornotanvaldském kostele<br />Autor: Ivan Nývlt Ti se v doprovodu vyučujícího dějepisu Ivana Nývlta vydali  23. března do kostela sv. Petra a Pavla, aby se zde dozvěděli více o záměrech spolku Zachraňme tanvaldské kostely stran oprav a rekonstrukčních prací na tomto objektu. Studenti již před touto návštěvou mapovali stav sakrálních památek v místech svého bydliště a jak obecní samosprávy a další zainteresovaní k těmto stavbám přistupují.

Studentům byl paní místostarostkou a paní Hrnčiříkovou zpřístupněn celý vnitřní prostor kostela, lodí počínaje a zvonicí a půdními prostorami konče. Paní Šebestová studentům nejprve připomněla historii kostela, poté se ve výkladu věnovala soudobému stavu, kde zdůraznila velmi špatný stav krovu kostela. Ten je napaden dřevokazným hmyzem a houbami a pro opravu bude vyžadovat značný objem financí, konkrétně kolem 3.4 mil. korun. Byly diskutovány i cesty pro získávání financí nutných na rekonstrukci a též klady a zápory procesu, že by kostel byl zařazen na seznam kulturně chráněných památek.

Během další části prohlídky bylo studentům umožněno prohlédnout si varhany na kůru a dále po schodišti vystoupat až ke zvonu, připomenout si, čemu se věnuje obor kampanologie a zakončit v podkrovních prostorách kostela a na vlastní oči spatřit onen neblahý stav krovu. Od kostela cesta vedla ještě na sousedící hřbitov k čestnému hrobu rychtářské rodiny Friedrichů. Zde se se studenty a jejich vyučujícím paní místostarostka rozloučila. Celá exkurze byla zakončena v prostoru hřbitova obětem válečným konfliktů z 19. století a z 1. světové války. Tady se studentům dostalo doplňujících výkladů k okolnostem vzniku a obnovy tohoto prostoru.

Slovo studenta závěrem: „Dozvěděli jsme toho moc zajímavého o Tanvaldu a jeho okolí, a to i díky naučné stezce kolem Kamenice, společně s komentáři pana učitele. Co se kostela samotného týče, byli jsme svědky, že kostel rozhodně vyžaduje opravu. Myslím, že i my bychom mohli alespoň nějakým způsobem pomoci, ať už sbírkou nebo propagací. Jedná se o pěknou památku, která si zaslouží zachránit."

Mgr. Ivan Nývlt, vyučující D na Gymnáziu Tanvald

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Spolek Zachraňme tanvaldské kostely v únoru 2022
Spolek Zachraňme Tanvaldské kostely v lednu 2022
Jak probíhala tříkrálová sbírka 2022 v Tanvaldě
Obrazem: Svatoštěpánský koncert na Horním Tanvaldě
V Tanvaldě oživili zájem o kostely, rok zakončí benefiční koncert
Betlémské světlo svítí i v kostele na Horním Tanvaldě
Spolek Zachraňme tanvaldské kostely informuje o novinkách

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

 

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace