Startuje závod 1000 miles Adventure 2023
30.06.2023 22:29:02 | Autor: Jan Kopka | Rubrika: Sport | Obce: Liberecký kraj

Závod 1000 mil je nonstop závod bez zabezpečení horami ze západu Čech na východ Slovenska nebo opačně, kde na účastníky čeká krásná příroda, sebepoznání, strach i euforie, radost i bolest a hlavně velké dobrodružství! Již 13. ročník závodu startuje v neděli 2. července.
Startují bikeři, ale i koloběžkáři, běžci a chodci. Každý si veze nebo nese to, co potřebuje k přežití včetně spacáku, aby mohl bivakovat. Jídlo a pití doplňuje podle možností na trase. Se vším, co nastane si musí poradit sami.
Doposavad se jezdilo severem, ale od loňska jsou dvě varianty, severní i jižní a závodníci si mohou vybrat, na kterou se vydají. Délka obou tras je stejná - 1000 mil, tedy 1 600 km s převýšením téměř 40 km. Pokud někomu nevychází síly nebo dovolená je možno ukončit závod v polovině na metě 500 mil (800 km).
Již na rok 2020, což byl zároveň i 10. ročník, chtěli pořadatelé připravit něco extra. Byl to rok 2020, tak proč nejet i variantu 2020 mil (tedy více jak 3 200 km) tam a zpátky, tedy kolem dokola Česko-Slovenska. Korona vše na několik let zhatila, nyní to ale vypadá, že tento rok při 13. ročníku vše konečně klapne.
Letos je toho na výběr hodně. Severní i jižní trasa bude startovat v nejzápadnějším městečku Česka v Hranicích a po projetí trojmezí se ihned rozdělí. Cíl 500 mil bude v půlce každé trasy a cíl 1000 mil je opět společný v nejvýchodnější dědině Slovenska v Nové Sedlici. Ovšem zájemci o větší dobrodružství a s dostatkem sil, kteří pojedou severem, mají možnost se jižní trasou vrátit zpět na západ Čech. To znamená, že „dvoutisíckáři" se na zpáteční cestě můžou potkávat s některými „jižany".
Obě trasy vedou přírodou co nejvíce mimo civilizaci a po různě náročných bajkových cestách. V podstatě projíždí všechny české hory. Západní Karpaty na Slovensku přináší opravdovou divočinu okořeněnou brody. Občas je trochu větší problém i s obstaráváním jídla.
Zavedení jižní trasy přeci jenom přineslo do závodu nový rozměr. Často vedou po singlovkách po březích řek. V řece Moravě se dokonce pár mílařů nechtěně vykoupalo i s kolem. Oblast jako je Třeboňsko na severu také nenajdete. Cesty na jižní Moravě jsou sice též trochu snazší, ovšem i zdejší vinařské oblasti a sklípky mohou způsobit nečekaný problém. Více projíždí i historickými místy jako Český Krumlov, Mikulov či Banská Štiavnica (některé jsou dokonce v Unescu!).
Klobouk dolů před těmi, co to pojedou celé kolem dokola. 3 200 km s převýšením přes 70 km je už pořádná porce. Předběžně je na tuhle variantu přihlášeno 70 lidí. Tak, jak je 1000 miles Adventure nejstarší závod tohoto typu v Evropě, je i bezkonkurenčně nejdelší.
Účastníci tvrdí, že 1000 mil vždy znamená i 1000 zážitků. Letos závodníkům nabízíme dokonce 2000 zážitků, určitě budou silné a doufáme, že i pozitivní. Přejeme jim, ať si to užijí do sytosti.
Sledovat průběh závodu a fandit účastníkům můžete na www.1000miles.cz.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Omezený provoz v ulici Turnovská v Jablonci
Ve středu 28. května bude krátkodobě omezený provoz v ulici Turnovská. Důvodem omezení bude pokládka asfaltu po likvidaci březnové havárie vodovodu. Provoz po dobu pokládky povrchu budou řídit semafory.
Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války
Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností
Nejnovější články
Daňkův memoriál letos připomíná i 100 let turnovské atletiky
Jablonec stvrdil memorandum se společností SKS
Řidič s osobáku nedal přednost dodávce, která skončila na střeše
Jablonecké tóny oslavují 100 let ZUŠ
KHS informuje o zkouškách ze znalosti hub
Nejčtenější články
26.05.: Střípky z Městské policie Jablonec: Budu si dělat, co chci!
27.05.: Řidič s osobáku nedal přednost dodávce, která skončila na střeše
26.05.: Jablonec uzavřel rok 2024 s přebytkem přes 47 milionů korun
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.