Smetanovo trio uchvátilo publikum

04.12.2022 20:23:12 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Smetanovo trio uchvátilo publikum

Klasická hudba je krásná sama osobě, když se jí ovšem ujmou mistři, je to zážitek na entou (za n si dosaďme libovolně vysoké číslo). A právě takto famózní zážitek nám přichystalo Smetanovo trio ve složení Jitka Čechová (klavír), Jan Talich (housle) a Jan Páleníček (violoncello).

Hudebníci si pro svůj koncert vybrali díla Sergeje Rachmaninova, Bohuslava Martinů a Bedřicha Smetany. Pro přídavek pak sáhli do dílny Antonína Dvořáka.

Úvodního slova se ujal Jan Páleníček, který ke každému skladateli uvedl několik zajímavostí a dychtivému publiku začalo trio servírovat neuvěřitelně krásný proud melodií. Jejich symbióza navodila až mystické chvíle a diváci si koncert vychutnávali se zatajeným dechem. Osobně jsem nikdy nebyla velkým příznivcem hudby Bohuslava Martinů, zdál se mi strohý a příliš důrazný, ale poté, co jeho tóny zazněly z rukou Smetanova tria se můj názor radikálně změnil.

Nikdy jsem od Bohuslava Martinů neslyšela nic tak poetického a laskavého jako tentokrát. S úžasem jsem sledovala, jak smyčec s ladností klouže po strunách violoncella a levá ruka Jana Pálenička hbitě tančí po krku nástroje. Právě violoncello mě uchvátilo nejvíce, prvotřídní um však samozřejmě předvedly i housle a piano, každopádně nám všem trojice hudebníků par excellence doslova dokázala zharmonizovat duši.

Záměrně se vyhýbám seznamu děl, která v Městském divadle Jablonec zazněla i obsáhlejšímu popisu úspěchů tohoto tělesa a doufám, že vás to dovede k hledání na YouTube i Google a poslechu jejich mistrovství v domácím prostředí a až v Jablonci vystoupí Smetanovo trio příště, budeme všichni u toho.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec nad Nisou v listopadu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Policie hledá svědky dopravní nehody ve Smržovce
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Slavnostně odhalili novou korunku pro Miss Czech Republic 2023
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel

Nejčtenější články

27.01.: Odbory v jablonecké nemocnici nechtějí převod na akciovou společnost
29.01.: Policie hledá svědky dopravní nehody ve Smržovce
27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace