Slavíme 100. výročí založení svazu a 75 let volejbalu v Jablonci

24.11.2021 12:47:07 | Autor: Jiří Šourek, redakce | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Slavíme 100. výročí založení svazu a 75 let volejbalu v Jablonci

V letošním roce slavíme 100. výročí založení českého volejbalového svazu. Jablonecký volejbal je sice o plných 25 let mladší, ale pětasedmdesátka je také úctyhodné číslo, které nabízí malé ohlédnutí.

Rok po II. světové válce, tedy v roce 1946, založila skupinka sportovních nadšenců, kteří se přistěhovali do pohraničí, volejbalový oddíl Sokol Jablonec. U zrodu byli A. Biskupová, E. Malý a S. Dubský, postupně se pak přidávali další: M. Höfer, L. a M. Kasanové, J. Kůtek, J. Pochop, Vl. Opatrný, R. Pospíchal, E. Pala, J. Kukula, B. Rosůlková, B. Měšťánková a Vl. Vaňátko, který stál v čele oddílu, tentokráte již pod hlavičkou TJ Skleněná bižuterie a později TJ Bižuterie, plných 18 let a mnoho dalších.

Pamětníci vzpomínají s nostalgií na zápasy v I. lize, kdy se hrálo ještě na venkovním kurtu u sokolovny, v místech, kde dnes stojí zimní stadion. V malém prostoru okolo hřiště se tísnila mnohdy i tisícovka diváků, kteří na zdi přilehlé budovy DPMJ s napětím sledovali ukazatel skóre, který vyrobil a obsluhoval ručně otec dvou vynikajících hráček I. Tiché a M. Procházkové pan Hrádek. Mnozí diváci sledovali zápasy vsedě na zdi oddělující kurt od zastávky tramvají u remízy.

Popisek muži 1<br />Autor: Archiv Jiřího Šourka Nejslavnější období prožíval jablonecký volejbal v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy družstva žen i mužů byla účastníky extraligy. Ženy patřily k absolutní československé špičce (v letech 1965 a1966 obsadily v konečné tabulce 2. místo), muži bojovali se střídavými úspěchy a pendlovali mezi extraligou a I. ligou. To již se hrály zápasy v sokolovně pod střechou, kdy diváci namačkáni těsně u pomezních čar se mnohdy museli rozestoupit, a umožnit tak obětavý zákrok některého z hráčů či hráček.

Z jabloneckých volejbalistů se rekrutovala celá řada reprezentantek a reprezentantů, účastnice OH v Mexiku 1968 a Mnichově 1972 a několika mistrovství světa a Evropy Irena Tichá a Elena Moskalová, dále pak Anna Biskupová, Míla Knopová, Jana Kukulová, Míla Procházková, Evžen Krob, Eman Pala, František Schwarzkopf, Jiří Pochop, Ivan Danilevič a Milan Šlambor.

Vedle nich nelze nepřipomenout další výrazné osobnosti: Jirku Kůtka, Miloše Krause, Vaška Zákoru, Miroslava Vondřicha, Jirku Šislera, Jardu Kosatíka, Věru Höferovou, Riu Lechtýnskou, Danu Štruplovou, Helenu Šimkovou, Jarušku Kasanovou, Slávku Zikmundovou a další.

Z kroniky volejbalového oddílu, kterou založil dlouholetý funkcionář Mirek Höfer, jsem si „vypůjčil" pár „nej" z historie:

NEJ-staršími veterány jabloneckého volejbalu jsou A.Biskupová a F.Blažek,
NEJ-úspěšnějšími reprezentantkami pak Irena Tichá a Elena Moskalová,
NEJ-úspěšnější období ženského oddílu byla účast v extralize v letech 1961-1971,
NEJ-dříve okusila zahraniční angažmá Jana Kukulová v letech 1968-69,
NEJ-krásnější hráčkou a Miss turnaje v Karlových Varech v roce 1966 se stala Míla Procházková,
NEJ-déle ze zlatého kádru žen bojovala v soutěžích Věra Höferová, a to plných 30 let,
NEJ-úspěšnějším obdobím mužů byla léta 1965 a 1967-70,
NEJ-dříve působil v zahraničí z mužů Jiří Pochop-v letech 1969-70 v Německu,
NEJ-úspěšnějšm trenérem dorostenek byl B.Nádhera, který svůj tým přivedl k titulu v roce 1960,
NEJ-déle působím trenérem oddílu byl Josef Kukula - plných 41 let,
NEJ-větší návštěva byla zaznamenána v roce 1963, kdy utkání s reprezentačnm celkem Japonska sledovaly téměř tři tisícovky diváků,
NEJ-krásnější volejbalový stadionek v Jablonci byl vybudován v roce 1962 pod vedením Vl.Opatrného a R.Pospíchala,
NEJ-více práce měli pořadatelé v rce 1970, aby ochránili rozhodčího Kovárnického při utkání s Libercem, které rozhodlo o sestupu žen z extraligy.

 Dlouholetá kapitánka družstva žen se kdysi svěřila jednomu novináři: „Hrát pod taktovkou manžela a trenéra v jedné osobě nebylo snadné. Spoluhráčky mohou potvrdit, že jsem od něj v životě neslyšela „hrála jsi dobře", spíše naopak. Často jsme se pohádali i doma, když jsem mu řekla: prokoučoval jsi zápas."

P.S.: Tyto řádky mi Jana Kukulová z "konceptu" vyškrtla, ale já je tam naschvál nechávám, protože ta slova jsou nesmírně pravdivá. Vztahy mezi manželi bývají mnohdy idylické, ovšem vztah trenér-hráčka, to je úplně něco jiného.

Všem dodnes žijícím legendám jabloneckého volejbalu děkujeme za krásné zážitky, které jsme s nimi prožili a do dalších let přejeme především hodně zdraví. A nakonec ještě jedno přání: snad někdo někdy v budoucnu naváže na slavná léta tohoto krásného sportu v Jablonci.

Jiří Šourek (jšk)

Texty k fotkám:

Muži 1: zleva Vondřich, Pochop, Žabka, Lorenc, Kraus, Zákora, Vlach, Štrupl, Hruda, Kůtek.

Muži 2: zleva stojí Kůtek, Kraus, Lorenc, Vlach, Zákora, Pivrnec, Hruda, Danilevič, v pokleku Nečásek, Koudelka, Štrupl, Pochop.

Ženy 1: nahoře trenér Josef Kukula, Elena Moskalová, Ria Lechtýnská, Míla Procházková, Helena Šimková, Věra Höferová, dole Irena Tichá, Jana Kukulová, Dana Štruplová. Chybí Jarča Kasanová, Slávka Zikmundová a vedoucí družstva Mirek Kasan.

Ženy 2: zleva stojí Labusová, Höferová, Štruplová, Tichá, Kukulová, Procházková, dole Šimková a Kolmanová.

Ženy 3: 2. místo v extralize 1965. Zleva stojí trenér Kukula, Michálková, Šimková, Höferová, dole Kukulová, Moskalová, Tichá.

Ženy 4: 2. místo ve finále extraligy 1965. Zleva stojí Kukulová, Höferová, Procházková, Šimková, Elgerová, trenér Kukula, dole Moskalová, Štruplová, Tichá.

Ženy 5: 2. místo ve finále extraligy 1966. Zleva Šimková, Kukulová, Höferová, Tichá, Moskalová, Procházková Štruplová, Kolmanová, Lechtýnská.

Konec I. části - druhou část zpracováváme a věříme, že vám ji otiskneme do vánoc.

Tuto část pro Naše Jablonecko zpracoval pamětník těchto časů a bývalý redaktor Novin Jablonecka Jiří Šourek (jšk) a jemu redakce NJ srdečně děkuje!

Za všechny fanoušky jabloneckého volejbalu děkujeme za krásné zážitky všem bývalým aktérům volejbalových bojů. Věříme, že v připravované části z novověku a současnosti se dozvíme se o dalších úspěších a o tom jaké je budoucnost volejbalu v Jablonci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v prosinci
Dopravní výchovu podporuje kraj ze svého rozpočtu
Prosincový program akcí v Klubu Na Rampě
Dopravní opatření platná na Jablonecku od prosince
Pozor v Jablonci na údajně bezplatnou službu!

Nejčtenější články

28.11.: Mladá řidička narazila v Tanvaldě do dvou vzrostlých stromů
29.11.: Hasiči zasahovali u požáru osobního auta v Jablonci
30.11.: Pozor v Jablonci na údajně bezplatnou službu!

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace