Slavíme 100. výročí založení svazu a 75 let volejbalu v Jablonci

24.11.2021 12:47:07 | Autor: Jiří Šourek, redakce | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Slavíme 100. výročí založení svazu a 75 let volejbalu v Jablonci

V letošním roce slavíme 100. výročí založení českého volejbalového svazu. Jablonecký volejbal je sice o plných 25 let mladší, ale pětasedmdesátka je také úctyhodné číslo, které nabízí malé ohlédnutí.

Rok po II. světové válce, tedy v roce 1946, založila skupinka sportovních nadšenců, kteří se přistěhovali do pohraničí, volejbalový oddíl Sokol Jablonec. U zrodu byli A. Biskupová, E. Malý a S. Dubský, postupně se pak přidávali další: M. Höfer, L. a M. Kasanové, J. Kůtek, J. Pochop, Vl. Opatrný, R. Pospíchal, E. Pala, J. Kukula, B. Rosůlková, B. Měšťánková a Vl. Vaňátko, který stál v čele oddílu, tentokráte již pod hlavičkou TJ Skleněná bižuterie a později TJ Bižuterie, plných 18 let a mnoho dalších.

Pamětníci vzpomínají s nostalgií na zápasy v I. lize, kdy se hrálo ještě na venkovním kurtu u sokolovny, v místech, kde dnes stojí zimní stadion. V malém prostoru okolo hřiště se tísnila mnohdy i tisícovka diváků, kteří na zdi přilehlé budovy DPMJ s napětím sledovali ukazatel skóre, který vyrobil a obsluhoval ručně otec dvou vynikajících hráček I. Tiché a M. Procházkové pan Hrádek. Mnozí diváci sledovali zápasy vsedě na zdi oddělující kurt od zastávky tramvají u remízy.

Popisek muži 1<br />Autor: Archiv Jiřího Šourka Nejslavnější období prožíval jablonecký volejbal v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy družstva žen i mužů byla účastníky extraligy. Ženy patřily k absolutní československé špičce (v letech 1965 a1966 obsadily v konečné tabulce 2. místo), muži bojovali se střídavými úspěchy a pendlovali mezi extraligou a I. ligou. To již se hrály zápasy v sokolovně pod střechou, kdy diváci namačkáni těsně u pomezních čar se mnohdy museli rozestoupit, a umožnit tak obětavý zákrok některého z hráčů či hráček.

Z jabloneckých volejbalistů se rekrutovala celá řada reprezentantek a reprezentantů, účastnice OH v Mexiku 1968 a Mnichově 1972 a několika mistrovství světa a Evropy Irena Tichá a Elena Moskalová, dále pak Anna Biskupová, Míla Knopová, Jana Kukulová, Míla Procházková, Evžen Krob, Eman Pala, František Schwarzkopf, Jiří Pochop, Ivan Danilevič a Milan Šlambor.

Vedle nich nelze nepřipomenout další výrazné osobnosti: Jirku Kůtka, Miloše Krause, Vaška Zákoru, Miroslava Vondřicha, Jirku Šislera, Jardu Kosatíka, Věru Höferovou, Riu Lechtýnskou, Danu Štruplovou, Helenu Šimkovou, Jarušku Kasanovou, Slávku Zikmundovou a další.

Z kroniky volejbalového oddílu, kterou založil dlouholetý funkcionář Mirek Höfer, jsem si „vypůjčil" pár „nej" z historie:

NEJ-staršími veterány jabloneckého volejbalu jsou A.Biskupová a F.Blažek,
NEJ-úspěšnějšími reprezentantkami pak Irena Tichá a Elena Moskalová,
NEJ-úspěšnější období ženského oddílu byla účast v extralize v letech 1961-1971,
NEJ-dříve okusila zahraniční angažmá Jana Kukulová v letech 1968-69,
NEJ-krásnější hráčkou a Miss turnaje v Karlových Varech v roce 1966 se stala Míla Procházková,
NEJ-déle ze zlatého kádru žen bojovala v soutěžích Věra Höferová, a to plných 30 let,
NEJ-úspěšnějším obdobím mužů byla léta 1965 a 1967-70,
NEJ-dříve působil v zahraničí z mužů Jiří Pochop-v letech 1969-70 v Německu,
NEJ-úspěšnějšm trenérem dorostenek byl B.Nádhera, který svůj tým přivedl k titulu v roce 1960,
NEJ-déle působím trenérem oddílu byl Josef Kukula - plných 41 let,
NEJ-větší návštěva byla zaznamenána v roce 1963, kdy utkání s reprezentačnm celkem Japonska sledovaly téměř tři tisícovky diváků,
NEJ-krásnější volejbalový stadionek v Jablonci byl vybudován v roce 1962 pod vedením Vl.Opatrného a R.Pospíchala,
NEJ-více práce měli pořadatelé v rce 1970, aby ochránili rozhodčího Kovárnického při utkání s Libercem, které rozhodlo o sestupu žen z extraligy.

 Dlouholetá kapitánka družstva žen se kdysi svěřila jednomu novináři: „Hrát pod taktovkou manžela a trenéra v jedné osobě nebylo snadné. Spoluhráčky mohou potvrdit, že jsem od něj v životě neslyšela „hrála jsi dobře", spíše naopak. Často jsme se pohádali i doma, když jsem mu řekla: prokoučoval jsi zápas."

P.S.: Tyto řádky mi Jana Kukulová z "konceptu" vyškrtla, ale já je tam naschvál nechávám, protože ta slova jsou nesmírně pravdivá. Vztahy mezi manželi bývají mnohdy idylické, ovšem vztah trenér-hráčka, to je úplně něco jiného.

Všem dodnes žijícím legendám jabloneckého volejbalu děkujeme za krásné zážitky, které jsme s nimi prožili a do dalších let přejeme především hodně zdraví. A nakonec ještě jedno přání: snad někdo někdy v budoucnu naváže na slavná léta tohoto krásného sportu v Jablonci.

Jiří Šourek (jšk)

Texty k fotkám:

Muži 1: zleva Vondřich, Pochop, Žabka, Lorenc, Kraus, Zákora, Vlach, Štrupl, Hruda, Kůtek.

Muži 2: zleva stojí Kůtek, Kraus, Lorenc, Vlach, Zákora, Pivrnec, Hruda, Danilevič, v pokleku Nečásek, Koudelka, Štrupl, Pochop.

Ženy 1: nahoře trenér Josef Kukula, Elena Moskalová, Ria Lechtýnská, Míla Procházková, Helena Šimková, Věra Höferová, dole Irena Tichá, Jana Kukulová, Dana Štruplová. Chybí Jarča Kasanová, Slávka Zikmundová a vedoucí družstva Mirek Kasan.

Ženy 2: zleva stojí Labusová, Höferová, Štruplová, Tichá, Kukulová, Procházková, dole Šimková a Kolmanová.

Ženy 3: 2. místo v extralize 1965. Zleva stojí trenér Kukula, Michálková, Šimková, Höferová, dole Kukulová, Moskalová, Tichá.

Ženy 4: 2. místo ve finále extraligy 1965. Zleva stojí Kukulová, Höferová, Procházková, Šimková, Elgerová, trenér Kukula, dole Moskalová, Štruplová, Tichá.

Ženy 5: 2. místo ve finále extraligy 1966. Zleva Šimková, Kukulová, Höferová, Tichá, Moskalová, Procházková Štruplová, Kolmanová, Lechtýnská.

Konec I. části - druhou část zpracováváme a věříme, že vám ji otiskneme do vánoc.

Tuto část pro Naše Jablonecko zpracoval pamětník těchto časů a bývalý redaktor Novin Jablonecka Jiří Šourek (jšk) a jemu redakce NJ srdečně děkuje!

Za všechny fanoušky jabloneckého volejbalu děkujeme za krásné zážitky všem bývalým aktérům volejbalových bojů. Věříme, že v připravované části z novověku a současnosti se dozvíme se o dalších úspěších a o tom jaké je budoucnost volejbalu v Jablonci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hejtman Libereckého kraje bude opět odpovídat online

Ve čtvrtek 2. prosince od 19 hodin mohou návštěvníci facebookového profilu Libereckého kraje položit prostřednictvím komentářů pod online přenos dotaz hejtmanovi Martinu Půtovi. Pokud máte zájem o zodpovězení otázek či chcete zhlédnout reakce hejtmana Martina Půty na různorodé dotazy, stačí se ve čtvrtek 2. prosince v 19 hodin přihlásit ke svému facebookovému profilu a zavítat na stránky Libereckého kraje: https://www.facebook.com/libereckraj/. Své otázky můžete napsat do komentářů přímo pod živý přenos. Hejtman si tradičně dotazy přečte a zodpoví. Online vysílání se uskuteční již po jednačtyřicáté.

Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

V pátek 26. listopadu 2021 podepsal starosta města Jilemnice David Hlaváč a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec smlouvu o prodeji pozemku v Jilemnici, místní části Hrabačov. Pozemek je určen pro výstavbu nové stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Jilemnici. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj vydává ročenku, která hodnotí uplynulých 12 měsíců
Město Jablonec nad Nisou prodává pozemky v elektronických aukcích
U Kauflandu v Turnovské ulici v Jablonci se rozsvítily semafory
Prosincový program akcí v jabloneckém Eurocentru
Na Liberecku už třetí rok po sobě vysadili u silnic nejvíce stromů

Nejčtenější články

30.11.: U Zásady zapadl ve sněhu autobus
01.12.: Dvě auta se srazila na sněhu v Bratříkově
30.11.: Odstoupivšího zastupitele Petra Beitla ve funkci nahradil Petr Židek

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace