Skleněné městečko se v Železném Brodě otevře 19. až 21. září

31.07.2014 08:37:55 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Železný Brod

Skleněné městečko se v Železném Brodě otevře 19. až 21. září

Již 8. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě, jejichž společným jmenovatelem je sklářství železnobrodského regionu a vše, co s ním souvisí, se koná 19. až 21. září po celém městě.

Akce představuje jedinečné setkání sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců, příznivců a obdivovatelů sklářského řemesla.

Záštitu nad letošním ročníkem převzali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a členka Rady kraje Alena Losová, pověřená řízením Odboru školství Libereckého kraje. Význam a rostoucí zájem o tuto akci dokládá fakt, že město Železný Brod získalo další záštitu od ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Oficiální zahájení celé akce se uskuteční již tradičně na hlavním schodišti sklářské školy v sobotu 20. září 2014 od 9 hodin, za přítomnosti starosty města André Jakubičky, ředitelky sklářské školy Akad. soch. Zdeňky Laštovičkové a jejich hostů, zástupců místních podnikatelů, představitelů krajské správy, studentů a pedagogů sklářské školy.

V předvečer slavnostního zahájení Skleněného městečka - v pátek 19. září 2014 - se uskuteční zajímavá akce: PechaKucha Night Železný Brod (podrobněji viz níže), která bude monotematicky zaměřená na tvorbu sklářských designérů, sklářských umělců, řemeslníků, sběratelů skla apod.

Akce související se Skleněným městečkem:

PechaKucha Night / Vol. 10 - Oslavte s námi 2. rok trvání tohoto projektu!

Železný Brod je šesté město v České republice, které se zařadilo mezi města, která mohou PechaKucha Night provozovat.

Tento nezvykle pojatý společenský večer vytváří prostor pro setkání umělců, architektů, designérů, řemeslníků a teoretiků; ve velmi neformální atmosféře vzniká příležitost pro výměnu zkušeností a novinky v oboru. V pátek 19. září bude hlavním tématem „sklo a sklářství". K prezentacím budou vyzváni zajímaví lidé z nejrůznějších oblastí, počínaje výtvarným uměním až k unikátní specializaci v řemesle...

Prezentace má jasně daná pravidla: každý z pozvaných přednášejících má k dispozici pouze 20 obrázků a každý z obrázků může komentovat maximálně 20 vteřin. Výsledkem je pouhých 6 minut a 40 vteřin, které dělí každého vystupujícího od nástupu jeho následovníka. Vzniká tím divácky velmi atraktivní projekt, který je nabitý informacemi a improvizací.

Program sobota 20. září 2014

10.00 Slavnostní zahájení VIII. ročníku Skleněného městečka - před sklářskou školou

9.30-17.00 Střední škola řemesel a služeb - foukané technické sklo, vánoční ozdoby a bižuterie, budova „B" městského úřadu, náměstí 3. května.

11.00 Zahájení výstavy výsledků sklářského sympozia Letní sklářská dílna 2014 (výstavní sál sklářské školy).

10.00-15.00 Bleší trh se sklem, KC Kino, Husova ulice. Podrobné informace k této akci viz níže.

10.00-17.00 Sklářská škola pro veřejnost: tvůrčí sklářské dílny, Sklářský veletrh (prezentace sklářských firem), prodej skla a bižuterie. Školní sklářská huť - v sobotu si návštěvníci mohou vyzkoušet foukání skla!

Výstavy

Plastiky Jaroslavy Brychtové
Druhá výstava české tavené skleněné plastiky je věnována významnému životnímu jubileu akademické sochařky Jaroslavy Brychtové, která byla u zrodu této techniky a s profesorem Stanislavem Libenským se zasloužila o její rozhodující podíl na rozvoji ateliérové sklářské u nás i ve světě. Touto výstavou navážeme na přehlídku tavených skleněných plastik z roku 2013. Neomezíme se ale jen na tvorbu výtvarníků, kteří začínali na železnobrodské sklářské škole. Do Železného Brodu zveme také výtvarníky, kteří poznali sklo na dalších českých odborných a vysokých školách a v ateliérech.

Prostor pro sklo (galerijní prostor Libenský-Brychtová na Poříčí). Soukromá sbírka skla 20. století - Sklářské muzeum ve firemní vzorkovně na náměstí 3. května.

Sbírka skla Městské muzeum (ve 14.00 hodin komentovaná prohlídka)

Výstava současného skla (galerie Studia Lhotský na Chlístově)

Malé náměstí: 10.00-18.00 předvádění sklářských řemesel, tvůrčí dílna DDM Mozaika, prodej skla a bižuterie, mobilní sklářská pec, kulturní program, atrakce pro děti, občerstvení...

Neděle 21. září 2014

9.30 -15.00 Střední škola řemesel a služeb - foukané technické sklo, vánoční ozdoby a bižuterie, budova „B" městského úřadu, náměstí 3. května, 2. patro.

10.00-16.00 Prohlídka střední uměleckoprůmyslové sklářské školy nabízí: sklářský veletrh - prezentace sklářských firem v přízemí školy. Výstava výsledků ze sklářského sympozia Letní sklářská dílna, prodej skla a bižuterie. Školní sklářskou huť je možné v neděli navštívit, avšak pouze v roli pozorovatelů - bude zde probíhat studentské sklářské sympozium.

Sklářské provozovny a obchody se sklem

1) Firemní prodejna DT GLASS, s.r.o. - dekorační a technické sklo, předvádění výroby u kahanu, nábřeží Obránců míru (50 m od Malého náměstí), So a Ne 9-17 hodin.

2) Firemní prodejna DETESK, s.r.o. - skleněné lahve (prázdné i plněné), dekorační a technické sklo, náměstí 3. května, So a Ne 10-12 a 13-17 hodin.

3) Lampglas, s.r.o. - prodejna vinutých perlí, originální šperky a dětská skleněná bižuterie, Štefánikova ulice, (150 m od náměstí 3. května), So 9.30-17.00, Ne 9.30-15.00 hod.

4)BURSA, ruční sklářská výroba - provozovna, Železná 98, So 10-12 13-17, Ne 10-12 13-15 hod.

Sklářský veletrh 2014

Sklářská škola nabízí výrobcům skla své výstavní prostory, ve kterých mohou prezentovat vlastní produkci. Kromě této prezentace mají firmy možnost sklo ve škole rovněž prodávat.

Zahájení Sklářského veletrhu se uskuteční v sobotu 20. 9. 2014, od 9.30 hodin.

Letní sklářská dílna 2014

V Železném Brodě se uskuteční již 3. ročník sklářského sympozia - tvůrčího setkání výtvarníků a mistrů sklářského řemesla. Projekt Letní sklářská dílna 2014 nabízí návštěvníkům 8. ročníku městských slavností příjemnou příležitost pro setkání se současným sklem. Poprvé se tato akce koná s mezinárodní účastí!

Vernisáž výsledků Letní sklářské dílny se uskuteční ve výstavním sále školy v sobotu 20. září 2014 od 11 hodin. Organizačně se na této akci podílí Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská a Městské muzeum v Železném Brodě.

Zahájení výstavy se zúčastní starosta města André Jakubička, ředitelka sklářské školy Akad. soch. Zdeňka Laštovičková, ředitelka Městského muzea v Železném Brodě, Petra Hejralová, zástupce Okresní hospodářské komory Jablonec nad Nisou, zástupci sklářských firem a řada další hostů.

Sklářská škola - Tvůrčí sklářské dílny v pěti sklářských řemeslech

V sobotu 20. 9. 2014, od 10.00-17.00 hodin budou pro návštěvníky zpřístupněny dílny sklářské školy. Studenti a učitelé připravili „tvůrčí sklářské dílny" pro všechny, kteří si chtějí ověřit svou kreativitu v oborech malovaného skla, skleněných figurek, rytého a broušeného skla či skleněné bižuterii. Obor Produktový design umožní zájemcům nahlédnout do svého ateliéru s 3D tiskárnou nebo si vytvořit vlastní grafiku.

Školní sklářská huť přivítá obdivovatele uměleckého zpracování horkého skla - návštěvníci si mohou vyzkoušet foukání skla pouze v sobotu.

Střední škola řemesel a služeb

Střední škola řemesel a služeb představí své specializované pracoviště foukání technického skla. Tuto techniku vyučuje jako jediná škola v České republice! Odloučené pracoviště jablonecké školy se nalézá v Železném Brodě a může se pochlubit nejenom vynikajícím zázemím, ale také bohatou tradicí - první učni se zde vyučili již v roce 1962 a do současné doby se ve specializaci foukač technického skla vyučilo více než 900 žáků.

Foukané technické sklo, vánoční ozdoby, navíjení figurek a drobný prodej.

Malé náměstí - sklářská řemesla „pod širým nebem"

V prostoru Malého náměstí se každoročně prezentují sklářské firmy v předvádění sklářských řemesel - české sklo a skleněná bižuterie | foukané skleněné figurky | foukání technického skla výroba foukaného a dekorativního skla | rytí skla | vinuté skleněné figurky podmalba na sklo | skleněné květiny | hutně tvarované sklo u mobilní sklářské pece | mačkání skla | skleněné vánoční ozdoby | tvůrčí dílničky pro děti a další...

Bleší trh se sklem

V rámci 8. výročí „Skleněného městečka" připravuje místní občanské sdružení Občanská beseda ŽB, o.s. doprovodnou akci „Bleší trh se sklem", který představuje speciálně zaměřený trh.

Sobota, 20. září 2014, 10-15 hodin, ve foyer nebo před budovou KC Kino (dle počasí), Husova ulice.

Bleší trh se sklem ožije díky zapomenutým kouskům ze sklepů a půd, které jste se rozhodli konečně uklidit... Všechny věci opředené vzpomínkami mohou znovu probudit fantazii, rozdat radost nebo znovu fungovat!

Sklářský bleší trh je tedy příležitostí - pro občany města prodat, koupit nebo směnit použité, ale fungující skleněné věci, pro sběratele ulovit do své sbírky nové přírůstky, nebo naopak některé prodat, pro vetešníky a obchodníky s použitými věcmi nebo skleněnými kuriozitami získat zajímavé kousky...

Je to příležitost strávit příjemný čas, zkusit si zasmlouvat a najít přesně to, co jste „tak dlouho hledali", nebo se divit tomu, co všechno ze skla je možné prodat. Samozřejmě, že se částečně jedná o obchod, ale především jde o atmosféru a společenské setkání! Pořadatel si vyhrazuje právo věci k prodeji, které toto téma výrazně nevystihují, z prodeje vyřadit.

V nedalekém Chlístově (asi 3 km od Železného Brodu směr Alšovice) bude v sobotu 20. 9. 2014 opět zpřístupněn firemní showroom Studia Lhotský.

Budova bývalé sokolovny přivítá všechny návštěvníky další výstavou uměleckého skla od autorů spřízněných s touto firmou.

Městské muzeum

Po dobu konání Skleněného městečka bude možné navštívit také Městské muzeum na náměstí. Stálá expozice představuje reprezentativní výběr z muzejní sbírky dokumentující stylový a technologický vývoj skla prezentovaný na pracích profesorů sklářské školy nebo produkci malých rodinných firem, které v Železném Brodě a jeho okolí působily. Zvláštní pozornost návštěvníků si zaslouží ojedinělé skleněné objekty Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Komentované prohlídky po sklářské expozici se uskuteční pouze v neděli, vždy v 11 a 14 hodin.

Ohlédnutí za Skleněným městečkem 2013

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V rámci Skleněného městečka proběhne v Brodě koncert Cristal Baschetů

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.

Turnovská Špéra slavila 140. výročí založení

O uplynulém víkendu se na turnovské Špéře konaly oslavy 140. výročí založení školy. Akce se zúčastnila řada významných hostů, jako například náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Jiří Čeřovský, dále inspektorka ČŠI Mgr. Jitka Šafaříková, představitelé významných sponzorů školy, ředitelé škol, zástupci sociálních partnerů a řada dalších. Přijelo také mnoho bývalých studentů z celé republiky, sešli se bývalí pedagogové a zaměstnanci školy, ale škola byla otevřená i pro širokou veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří, které byly součástí oslav. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Předkládejte žádosti do Programu regenerace MPR a MPZ
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Ulice Gen. Mrázka bude mít nový povrch, chodníky i osvětlení

Nejčtenější články

11.06.: Adam Pelta: Pohár je pro nás vrchol sezony!
13.06.: Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
12.06.: Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace