V rámci Skleněného městečka proběhne v Brodě koncert Cristal Baschetů

27.07.2014 09:16:46 | Autor: Iva Chaloupková | Rubrika: Kultura | Obce: Železný Brod

V rámci Skleněného městečka proběhne v Brodě koncert Cristal Baschetů

Víte, co je to Cristal Baschet? Víte, kde poprvé proběhne exkluzivní koncert Cristal Baschetů v České republice? V Železném Brodě na podzimních sklářských slavnostech Skleněné městečko!

Tento unikátní nástroj jste mohli v Železném Brodě poprvé vidět a zkusit si na něj zahrát na Železnobrodském kovosochání v říjnu loňského roku. Na prvním koncertě atypických hudebních nástrojů se představí mezinárodní dvojice, železnobrodská rodačka KnofLenka a španělský hudebník Martí Ruids.

První český nástroj Cristal Baschet byl vyrobený právě díky spolupráci Lenky Morávkové /KnofLenky a španělského konstruktéra a hudebníka Martí Ruidse, který je blízkým spolupracovníkem bratrů Baschetových a v současné době je nejvýznamnějším pokračovatelem v tvorbě nástrojů Baschet a post-Baschet.

Lenka Morávková poznala Martího Ruidse během svého dlouhodobého pobytu v Barceloně, kde se i zrodil nápad vytvořit specifický Cristal Baschet pro její performanci "Sklo vyteklo z prasklé vany". Nástroj byl poté realizován ve spolupráci s HG Atelier Nový Bor a úplně poprvé byl představen na sklářském veletrhu IGS v Novém Boru v roce 2012.

Cristal Baschet je legendárním nástrojem francouzských zvukových experimentátorů, bratrů Baschetových. Ti se od 50. let věnují konstrukci vlastních zvukových soch a experimentálních nástrojů (Hydraulofon, Zvuková fontána, Skleněná harmonika, Mobilní zvonkohra nebo Zpívající perkuse) a řadí se mezi pionýry "musique concrète". Nástroje bratrů Baschetových se vystavují po celém světě, najdete je v soukromých sbírkách a uslyšíte mj. v soundtracku k filmu Orfeova závěť Jeana Cocteaua. Nejpoužívanějším a nejoblíbenějším koncertním nástrojem bratří Baschetů stále zůstává Cristal Baschet, kterému se věnují skladatelé jako Frederic Bousque, Thomas Bloch, Michel Deneuve, ale i avantgardní popový zpěvák Patrik Wolf. 

Jedinečný koncert by si nikdo neměl nechat ujít. André Jakubička, starosta Města Železný Brod dodává: „Skleněné městečko je v současné době nejprestižnější akcí Železného Brodu. Každý ročník přináší něco nového, a nejinak je tomu i letos. Premiéra koncertu skleněných nástrojů v naší republice určitě bude jedním z tahounů této krásné akce."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě o prázdninách

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Akcí, která v tomto novém roce otevře pomyslné brány lomnického muzea, se stane v neděli 3. března putovní fotografická výstava, uspořádaná k Roku české hudby, zachycující hudebního skladatele Bedřicha Smetanu v pomníkové tvorbě v plenéru po celé naší vlasti. Je nazvaná Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety "zapomníky" a lomnické muzeum ji pořádá díky spolupráci s Národním muzeem - Českým muzeem hudby. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Čtvrtfinále Mol Cupu v Jablonci odloženo

Čtvrtfinálové utkání MOL Cupu mezi Jabloncem a Viktorií Plzeň, které se mělo odehrát v úterý 27. února od 18 hodin, je odloženo. Na vině je hustá mlha, která znemožnila regulérní sehrání zápasu. O odložení rozhodl před zápasem hlavní rozhodčí. O náhradním termínu rozhodne řídící orgán soutěže.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března
Hanuš zachránil pro Jablonec alespoň bod
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Od jara do zimy s regionálními výrobci
Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Nejčtenější články

01.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
29.02.: Překážkář Štěpán Schubert startuje na mistrovství světa
29.02.: Zapomenutá historie Jizerských hor s René Bělohradským

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace