Senioři jsou snadnou kořistí pachatelů kyberkriminality

30.01.2024 11:30:20 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

Senioři jsou snadnou kořistí pachatelů kyberkriminality

V průběhu posledních deseti let se téměř zdesetinásobil počet případů kyberkriminality a nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři. Jablonecká městská policie se proto rozhodla vytvořit cyklus preventivních přednášek pro tuto věkovou skupinu. První z nich se odehrála v integračním centru Krajanka, další budou pokračovat v klubech seniorů.

„Zaměřili jsme se právě na tu nejohroženější, čili seniorskou skupinu obyvatel Jablonce. V jednotlivých klubech seniorů účastníky seznámíme s nejčastějšími způsoby páchání trestných činů, se kterými se ve virtuálním prostoru mohou setkat, ale i s tím, jak se účinně bránit," konstatuje ředitel MP Jablonec nad Nisou Michal Švarc.

První ze série besed na téma kyberkriminality připravili strážníci z oddělení prevence jablonecké MP, Tomáš Svačina a Miloslav Lejsek, v integračním centru Krajanka pro ukrajinské seniory žijící nyní v Jablonci.

„Tuto skupinu jsme zvolili cíleně. Senioři v České republice mají o kyberkriminalitě určitou míru povědomí, ale nevíme, jakou zkušenost mají senioři z Ukrajiny. Proto jsme cítili potřebu je o tomto specifickém druhu kriminality informovat a poradit jim, jak se bránit. I oni jsou nyní součástí naší společnosti a je třeba jim věnovat pozornost, aby se nestali snadným terčem podvodníků. Nevíme, zda jinde v Česku probíhají obdobné přednášky, překvapila nás hojná účast," sdělil Tomáš Svačina s tím, že další přednášky na stejné téma na sebe nenechají dlouho čekat.

„Nyní se však vydáme mezi jablonecké seniory do jejich klubů. Nebude to naše první společné setkání," připomíná Miloslav Lejsek. V minulosti pro ně strážníci připravili kupříkladu besedy na téma aktivní ochrana před okradením, jak předejít přepadení, jak se vyhnout podvodu, jak zabezpečit majetek nebo jak se chovat bezpečně v silničním provozu.

Od loňského roku má Jablonec nad Nisou schválený Plán prevence kriminality na léta 2023-2028. V něm je akcentovaná právě prevence kyberkriminality. Plán se zaměřuje především na ohrožené skupiny, jako jsou senioři, děti, mládež a národnostní menšiny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Střípky z městské policie: Opilý, naháč i zabouchnuté dveře
Detektivní příměstský tábor v Tanvaldě navštívili policisté
Seniory poučí o kyberkriminalitě
Náhradní klíče jsou u bytů seniorů a invalidů nezbytné
Prevence se v Jablonci zaměří na kyberkriminalitu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Rozvoj cestovního ruchu v Turnově? Udržitelně a s ohledem na místní!

Na světě je nová Strategie rozvoje cestovního ruchu ve městě Turnov 2030. Rozhodně to není plán na to, jak turisty více naplnit Český ráj! Je to vize rozvoje cestovního ruchu přímo v Turnově, a to s ohledem na priority místních obyvatel i podnikatelů a s cílem stabilního udržitelného rozvoje důležitého odvětví města v srdci Českého ráje. Více podrobností

Plánovaná uzavírka od 15. července v Jablonci nad Nisou

Úplná uzavírka bude platit v ulici U Hřiště v jabloneckém Mšeně, a to u fotbalového hřiště za parkovištěm. V době od 15. července do 9. srpna se tu bude opravovat dlážděný retardér.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiče zaměstnal požár kůlny ve Smržovce
FOTO: U všeho byl Čanturišvili
Zloděj se v Jablonci dostává do bytu pod záminkou odečtu vodoměru
Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 19. až 21. července
Horská služba měla na začátku prázdnin již mnoho zásahů

Nejčtenější články

21.07.: Hasiče zaměstnal požár kůlny ve Smržovce
19.07.: FOTO: The Cello Boys zahráli v Jablonci
18.07.: Střípky Městské policie Jablonec ve třetím červencovém týdnu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace