Senioři jsou snadnou kořistí pachatelů kyberkriminality
30.01.2024 11:30:20 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

V průběhu posledních deseti let se téměř zdesetinásobil počet případů kyberkriminality a nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři. Jablonecká městská policie se proto rozhodla vytvořit cyklus preventivních přednášek pro tuto věkovou skupinu. První z nich se odehrála v integračním centru Krajanka, další budou pokračovat v klubech seniorů.
„Zaměřili jsme se právě na tu nejohroženější, čili seniorskou skupinu obyvatel Jablonce. V jednotlivých klubech seniorů účastníky seznámíme s nejčastějšími způsoby páchání trestných činů, se kterými se ve virtuálním prostoru mohou setkat, ale i s tím, jak se účinně bránit," konstatuje ředitel MP Jablonec nad Nisou Michal Švarc.
První ze série besed na téma kyberkriminality připravili strážníci z oddělení prevence jablonecké MP, Tomáš Svačina a Miloslav Lejsek, v integračním centru Krajanka pro ukrajinské seniory žijící nyní v Jablonci.
„Tuto skupinu jsme zvolili cíleně. Senioři v České republice mají o kyberkriminalitě určitou míru povědomí, ale nevíme, jakou zkušenost mají senioři z Ukrajiny. Proto jsme cítili potřebu je o tomto specifickém druhu kriminality informovat a poradit jim, jak se bránit. I oni jsou nyní součástí naší společnosti a je třeba jim věnovat pozornost, aby se nestali snadným terčem podvodníků. Nevíme, zda jinde v Česku probíhají obdobné přednášky, překvapila nás hojná účast," sdělil Tomáš Svačina s tím, že další přednášky na stejné téma na sebe nenechají dlouho čekat.
„Nyní se však vydáme mezi jablonecké seniory do jejich klubů. Nebude to naše první společné setkání," připomíná Miloslav Lejsek. V minulosti pro ně strážníci připravili kupříkladu besedy na téma aktivní ochrana před okradením, jak předejít přepadení, jak se vyhnout podvodu, jak zabezpečit majetek nebo jak se chovat bezpečně v silničním provozu.
Od loňského roku má Jablonec nad Nisou schválený Plán prevence kriminality na léta 2023-2028. V něm je akcentovaná právě prevence kyberkriminality. Plán se zaměřuje především na ohrožené skupiny, jako jsou senioři, děti, mládež a národnostní menšiny.
Související články
Střípky z městské policie: Opilý, naháč i zabouchnuté dveře
Detektivní příměstský tábor v Tanvaldě navštívili policisté
Seniory poučí o kyberkriminalitě
Náhradní klíče jsou u bytů seniorů a invalidů nezbytné
Prevence se v Jablonci zaměří na kyberkriminalitu
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Od soboty 14. června je dočasně zrušená zastávka Pražská
Od soboty 14. června platí dočasné dopravní opatření pro linky MHD č. 101, 105, 107, 108, 113 a 133. Zastávka Pražská je zrušená, důvodem jsou stavební práce. Jako náhradní dočasně poslouží zastávka U gymnázia.
Lešení se stěhuje kolem turnovské knihovny, pracuje se na fasádě
Mezi řadou pracovních činností, které probíhají na stavbě nové knihovny ve Skálově ulici v Turnově, jsou teď nejvíce viditelné práce na vnějším obalu budovy - fasádě. Nejprve bylo lešení na místě promítacího plátna letního kina, kde probíhala montáž zateplovacího systému, nyní je již promítací plocha připravená a práce na fasádě postupují na dalších stěnách. Z venku se dodělávají ještě potřebné zemní práce. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří
Nejnovější články
Strážníci pomohli ženě s podezřením na infarkt
Vyhlásili Jabloneckou pečovatelku 2025
Mapa republiky roztála
Letní kino pro dospělé v lesoparku na Smržovce: Moře na dvoře
Na Hrádek u Nechanic se vrátily obrazy zachycující lidské anomálie
Nejčtenější články
15.06.: Letní kino pro dospělé v lesoparku na Smržovce: Moře na dvoře
16.06.: Vyhlásili Jabloneckou pečovatelku 2025
16.06.: Strážníci pomohli ženě s podezřením na infarkt
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.