Senioři jsou snadnou kořistí pachatelů kyberkriminality

30.01.2024 11:30:20 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou

Senioři jsou snadnou kořistí pachatelů kyberkriminality

V průběhu posledních deseti let se téměř zdesetinásobil počet případů kyberkriminality a nejvíce ohroženou skupinou jsou senioři. Jablonecká městská policie se proto rozhodla vytvořit cyklus preventivních přednášek pro tuto věkovou skupinu. První z nich se odehrála v integračním centru Krajanka, další budou pokračovat v klubech seniorů.

„Zaměřili jsme se právě na tu nejohroženější, čili seniorskou skupinu obyvatel Jablonce. V jednotlivých klubech seniorů účastníky seznámíme s nejčastějšími způsoby páchání trestných činů, se kterými se ve virtuálním prostoru mohou setkat, ale i s tím, jak se účinně bránit," konstatuje ředitel MP Jablonec nad Nisou Michal Švarc.

První ze série besed na téma kyberkriminality připravili strážníci z oddělení prevence jablonecké MP, Tomáš Svačina a Miloslav Lejsek, v integračním centru Krajanka pro ukrajinské seniory žijící nyní v Jablonci.

„Tuto skupinu jsme zvolili cíleně. Senioři v České republice mají o kyberkriminalitě určitou míru povědomí, ale nevíme, jakou zkušenost mají senioři z Ukrajiny. Proto jsme cítili potřebu je o tomto specifickém druhu kriminality informovat a poradit jim, jak se bránit. I oni jsou nyní součástí naší společnosti a je třeba jim věnovat pozornost, aby se nestali snadným terčem podvodníků. Nevíme, zda jinde v Česku probíhají obdobné přednášky, překvapila nás hojná účast," sdělil Tomáš Svačina s tím, že další přednášky na stejné téma na sebe nenechají dlouho čekat.

„Nyní se však vydáme mezi jablonecké seniory do jejich klubů. Nebude to naše první společné setkání," připomíná Miloslav Lejsek. V minulosti pro ně strážníci připravili kupříkladu besedy na téma aktivní ochrana před okradením, jak předejít přepadení, jak se vyhnout podvodu, jak zabezpečit majetek nebo jak se chovat bezpečně v silničním provozu.

Od loňského roku má Jablonec nad Nisou schválený Plán prevence kriminality na léta 2023-2028. V něm je akcentovaná právě prevence kyberkriminality. Plán se zaměřuje především na ohrožené skupiny, jako jsou senioři, děti, mládež a národnostní menšiny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Střípky z městské policie: Opilý, naháč i zabouchnuté dveře
Detektivní příměstský tábor v Tanvaldě navštívili policisté
Seniory poučí o kyberkriminalitě
Náhradní klíče jsou u bytů seniorů a invalidů nezbytné
Prevence se v Jablonci zaměří na kyberkriminalitu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Nejčtenější články

21.02.: Z Liberce do Českého ráje vyjedou během sezony posilové spoje ČD
21.02.: Maloskalští volejbalisté se přibližují kvalifikaci o I. ligu
21.02.: Čtyři zlaté medaile mladšího žactva zůstaly v Jablonci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace