Sběratel Jiřího Wintra - Neprakty vystavuje v Maršovicích

03.09.2019 12:52:10 | Autor: Václav Novotný | Rubrika: Kultura | Obce: Maršovice

Sběratel Jiřího Wintra - Neprakty vystavuje v Maršovicích

Maršovice leží kousek od Jablonce nad Nisou. V krásné zahradní části malebné vísky bydlí Švástovi. Jarda Švásta, v regionu známý, často vystavující amatérský fotograf, je kromě jiných neřestí i sběratelem kresleného humoru. Nemá vyhraněnou specializaci, ve sbírce má řadu klasiků české karikatury. Upřednostňuje Renčína, ale vlastní i obsáhlou sbírku vtipů Neprakty.

Seznámili jsme se právě přes sběratelské stránky Renčínologů, kde svou zálibu v Nepraktovi prezentoval. Oslovil jsem ho jako spřízněnou duši a hned jsme si porozumněli. Po několika schůzkách dostal Švásta nápad: uspořádat v jubilejním roce 95. narozenin Jiřího Wintera Neprakty výstavu.

Regionální galerie však mají rezervované termíny výstav na několik let dopředu a okamžitým nápadům není tento systém nakloněn. Následoval další skvělý nápad: udělat výstavu soukromou. A protože jsem zatím na žádné soukromé výstavě nespolupracoval, vzal jsem nápad i za svůj. Bylo rozhodnutu, že k 95. výročí bude expozice zahrnovat průřez tvorbou od počátku k závěru a vystaveny budou kresby, které jsou ve Wintrově díle pečlivě očíslovány – od první, vytvořené se značkou Neprakta, přes první otištěný vtip a následně každý tisící obrázek.

<br />Autor: Václav NovotnýVytištěné A3 formáty, nápaditě instalované v rámech na dovedně zhotovených stojanech zaplnily současnou garáž manželů Švástových, adaptovanou ze stařičké sklářské mačkárny. Půvabná stavbička se na čas proměnila v galerii, která vzniklou atmosférou nemá obdoby. Ze sousedství se sjelo a sešlo mnoho (snad třicítka?) přátel a kamarádů, dojel i jablonecký doktor – výtvarník Jiří Srna a za přítomnosti paní Daniely Winterové se oficiální zahájení výstavy změnilo na velmi přátelské posezení a popovídání nejen o vystavených kresbách Neprakty, ale všeobecně o současné situaci na poli českého kresleného humoru.

Posezení bylo spojené s nostalgií, kterou vzbuzovaly vystavené exempláře Dikobrazu nebo Večerní Prahy. Mezi vyloženými amatéry plodná diskuse se zajímavými závěry. Kdo z abonentů tohoto GAGu má zájem navštívit nevšední výstavu, nechť využije přiložené pozvánky. Takto popsal celou akci pan Jaroslav Kopecký.

Pozvání na zahájení vernisáže přijal i jablonecký kytarista Mgr. Lubomír Dočkal a skladbami ve stylu ragtime i flamenca a zpříjemnil návštěvníkům prohlídku veselých Nepraktových obrázků.

Výstava potrvá do poloviny listopadu a bude ještě postupně doplňována.

Kontakt na provozovatele výstavy pana Jaroslava Švástu:  jsvasta(@)volny.cz  

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Maršovicích uvidíte sbírku vtipů Jiřího Wintera-Neprakty

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 45 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberečtí policisté zachránili lidský život
Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho
Štěpánův jarmark chystají k výročí 130 let rozhledny Štěpánka
Státní zámek Zákupy se 12. září otevře hendikepovaným
Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Nejčtenější články

12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce
12.08.: Rychnovská ulice v Kokoníně dostane nový asfalt

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace