Sáňkařští veteráni nezahálejí

08.02.2017 23:02:15 | Autor: Jitka Verešová | Rubrika: Sport | Obce: Nová Ves nad Nisou,Jablonec nad Nisou,Harrachov,Liberecký kraj,Jablonecko

Sáňkařští veteráni nezahálejí

Letošní zima se v Libereckém kraji nese v tónu renesance přírodního sáňkování. Miloš Morávek, který patří mezi sáňkařské veterány a bývalé reprezentanty, se již dva roky snaží o kroky vedoucí právě k obnově tohoto rekreačního i závodního sportu, po chudých sněhových letech jsou současné bílé Jizerky ideální možností, jak na vršku kopce osedlat sáňky a hurá dolů.

Sáňkování je parádní zábavou i sportem pro celou rodinu, od malých dětí až po seniory. Veteránský sáňkařský oddíl, který patří pod tělovýchovnou jednotu LIAZ, pořádá v obci Krásná u staré jistebské sáňkařské dráhy závody již několik let, samozřejmě když počasí dovolí, takže se dá o nich říci, že díky nim myšlenka podpořit sáňkařský sport žije již delší dobu.

V sobotu 4. února se právě v tomto místě závody opět uskutečnily a zájem o start v nich byl nebývalý. Zvykem v minulosti se stalo, že každý závodník absolvoval tři jízdy, letos kvůli velikému počtu startujících musel být program zkrácen o jednu jízdu, i tak probíhal čtyři hodiny. Tohoto sportovního setkání bývalých reprezentantů a dříve aktivních sáňkařů z celé České republiky i ze Slovenska se zúčastnilo 32 dospělých, 13 dětí a také rodiče s malými dětmi, ti závod jeli v tandemu. Do Krásné přijeli závodníci z TJ Vysočina Zbilidy u Jihlavy, z Českých Budějovic, Liberce, Jistebska , Klášterce nad Ohří, Smržovky, Hradce Králové, Prahy, Vysokých Tater ze Smokovce.  Všichni sjeli dráhu měřící 500 metrů. 

Nejmladšímu závodníkovi z kategorie dospělých bylo 33 let, nejstarší ženě 74 let, muži pak 70 let, dostavil se i osmdesátiletý sáňkař, který nakonec pro nemoc nejezdil, ale alespoň fandil, stejně tak jako zhruba šedesátka přihlížejících.

Je pravda, že počasí nepatřilo k nejideálnějšímu, ale skladba všech účastníků ukázala, že sáňkařské srdce stále tepe, a je odhodlané jet a vyhrát, a to nejen veteránům, ale i jejich dětem a stále se rozrůstající základně vnoučat. Podle příjmení se některé děti nedaly ihned zařadit, ale po pozornějším rozhlédnutí bylo jasné, že mezi malými závodníky mají své zástupce bývalí vynikající sáňkaři - Dáša Lánská, Pavel Krykorka, Petr Urban či rodiny Kitzbergerových a Vlčkových i rodina Mildorfových. Závodníky podpořil i Jindřich Zeman, místopředseda Českomoravské sáňkařské asociace. Poděkování náleží i milým sponzorům Petru Urbanovi, Zdeňku Škodovi, Věrce Mužíčkové, za úpravu dráhy Víťovi Kunzemu a Luboši Zemanovi za občerstvení během závodů a slavnostního vyhlášení v jeho restauraci, za organizaci celého závodu pak všem přátelům z našeho oddílu sáňkařských veteránů.

Ještě je třeba dodat, že sáňkařští veteráni se letos nesešli na kopci se svými saněmi poprvé. Již v lednu se v rámci představení přírodního sáňkařského sportu veřejnosti potkali na Ještědu a také na smržovské Černé studnici, odkud vede přírodní dráha až k lyžařskému vleku Filip, nyní se v sobotu 25.února chystají na první ročník závodu Přírodní sáňkařský Svijany cup právě na přírodní dráze ve Smržovce.

Výsledky:

Kategorie ženy:  30 - 40 let: 1. Tomanová Renata, Vysoké Tatry, 2. - Veselá Hana, Liberec. 51 - 60 let: 1. Jana Kitzbergerová (rozená Vlčková), Liberec, 2. Matláková Jana, Vysočina Zbilidy. 61 – starší: 1. Jitka Verešová(rozená Chroustovská), Smržovka,  2. Zápotočná Věra,  Vysočina Zbilidy,  3. Kleinová Zdena,  Hradec Králové.

Kategorie muži: 30- 40 let: 1. Kitzberger Petr, Liberec , 2. Říha Martin, Liberec,  3. Jiřičko Lukáš, Nová Ves, 41 - 50 let: 1. Kadeřábek Jan, Smržovka,  2. Jiřičko Marek, Smržovka, 3. Kysela Radek, Liberec , 51 - 60 let: 1. Morávek Miloš, Smržovka,  2. Hanka Luboš , Jistebsko,  3.Kudera Jaromír,  Jistebsko, 61 a starší: 1. Mužíček Oskar, Jistebsko, 2. Vlček Ladislav, Liberec,  3. Švarc Stanislav. 41 - 65 let nezávodní saně: 1. Krykorka Pavel st., Smržovka, 2. Souček Martin,  Praha,  3. Fišera Jan,  Praha.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 21 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace