Rozvoj Velkých Hamrů ovlivnily Liebigovy textilky
24.09.2011 08:37:32 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Zprávy | Obce: Velké Hamry
Městem Velké Hamry protéká řeka Kamenice, která mu dodala neopakovatelný ráz. Na pravém břehu řeky se město rozpíná vysoko po stráních a obydlí zasahují až k černostudničnímu hřebeni. Zatímco textilní továrny při řece vtiskly městu průmyslovou tvář, život v části Bohdalovice nebo Hamrska se nijak neodlišuje od života na vesnici.
Přestože se nezachovaly písemné doklady ani zbytky hamru, předpokládá se, že již ve 13. nebo 14. století stávaly na katastru Velkých Hamrů železné hamry. „Odtud také vzniklo historické pojmenování obcí Hamrsko, Dolení Hamr a Hoření Hamr," uvedla Libuše Drvotová, devadesátiletá pamětnice a bývalá kronikářka Velkých Hamrů.
V roce 1914 sloučili osady Dolení Hamr a Hoření Hamr v jednu obec s názvem Velké Hamry. Bohdalovice, podle Libuše Drvotové, připojili v roce 1947 a po mnoha jednáních i Svárov. Ten byl v té době součástí Šumburku. V roce 1926 dosáhly Velké Hamry povýšení na městys, titul město získaly až v roce 1968.
Velké Hamry byly ještě v první polovině 19. století chudou oblastí bez průmyslu. Levná pracovní síla a prudký tok řeky Kamenice, vhodný k pohánění strojů, byly důvody, proč firma Johann Liebig a spol. založila v roce 1845 přádelnu a tkalcovnu bavlny na Svárově. Přádelnu na Mezivodí pak začali stavět v roce 1907. Textilní továrny daly práci stovkám lidí a napomáhaly rozvoji města až do současného útlumu textilního průmyslu.
„Pamatuji si celou šňůru textilek. Mlýnska v Plavech, hamrovské Mezivodí a Svárov, další v Tanvaldě a na Smržovce. Dávaly obživu mnoha lidem, ale města na to nakonec doplatila," uvedl starosta Jaroslav Najman.
Dnes jsou podle něj z továren chátrající objekty a z textilních dělníků nezaměstnaní. „Továrna na Mezivodí je zavřená. Majiteli slouží jen jako stanoviště solárních panelů, objekt je jinak úplně prázdný. My už s majitelem jednali na téma, jak jej využít. V přilehlém objektu sídlí alespoň truhlářství Miček. Ten do budovy investoval a zároveň se snaží, aby i okolí firmy vypadalo slušně. Textilka na Svárově je už z větší části zbořená. V pronajaté části objektu fungují některé provozy, například sběrna šrotu," přiblížil hamrovský starosta Jaroslav Najman.
Baron Liebig nechal postavit pro textilní dělníky bytové domy. „Byty v Kartouzech měly po dvou místnostech. To bylo na tehdejší dobu něco, protože většinou se bydlelo v jednom pokoji," doplnila Libuše Drvotová. Pro mistry a úředníky vznikla Kolonka. Pro německé mistry nechal továrník vystavět hotel Liebig, dnešní hotel Britz. „Objekt je v soukromém vlastnictví. Prošel rekonstrukcí, vybudovali bowlingovou dráhu. Přesto je zavřený. Budova chátrá a podléhá postupné devastaci. Například měděné okapy skončily pravděpodobně v nějaké sběrně," posteskl si starosta města.
„Firma Liebig se mimo jiné zasadila o zřízení železniční stanice a přestavěla starou kamenitou cestu z Tanvaldu do Hořeního Hamru," doplnila Libuše Drvotová, která zpracovala Vývojový přehled závodu Svárov. Dokument je nyní uložen v archivu v Jablonci nad Nisou.
Svárovská textilka se ale do povědomí lidí zapsala také jako dějiště takzvané Svárovské stávky. Ta vešla do dějin jako první masová organizovaná stávka v Čechách. V době komunistické totality tuto událost zneužívali k demonstrování střetu dělnického hnutí s baronem Liebigem, jako zářným příkladem prohnilého kapitalismu. V krvavě potlačenou stávku vyústily spory mezi dělníky a Václavem Palmem, ředitelem Liebigových továren. Stávka se vyhrotila 31. března 1870, kdy proti sobě stály asi dva tisíce dělníků a dvě setniny pěšího pluku. Vojáci a četníci stávku rozehnali. Na počest obětem odhalili v roce 1963 Památník svárovské stávky sochaře Vladimíra Kýna. Jednou ze sedmi obětí byla i šestnáctiletá Pavlínka Linková. Její osud se stal námětem filmu Pavlínka režiséra Karla Kachyni z roku 1974.
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 13 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Krkonošské mokřady mají hlavní cenu v Adapterra Awards
Projekt Revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku získal v soutěži Adapterra Awards 1. místo v kategorii Krajina. Dosud se povedlo obnovit vodní režim na 35 lokalitách, na kterých zahradili více než 50 km v minulosti vybudovaných odvodňovacích kanálů. Více podrobností na Našem Pojizeří
Liberecký kraj zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty
Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost. Nejen, že osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje, ale nyní i zakládá krajské organizace zaměřené na provozování obnovitelných zdrojů energie a na distribuci takto získávané energie. Členové rady na svém včerejším jednání souhlasili se založením společnosti Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o. „Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí. Jen samotné náklady na energie pro Liberecký kraj a jeho organizace přesahují 70 milionů korun za rok," řekl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Řidič pod vlivem alkoholu v Harrachově nebyl schopen dechové zkoušky
Umělecký dojem k bodům nevedl
Letošní Jazz pod Kozákovem představí světové hvězdy i mladé objevy
Odsouzení pomáhají s úklidem Jablonce
Obrazem: Velké Hamry si proti nováčkovi zastřílely
Nejčtenější články
08.11.: Po pronásledování u Železného Brodu skončil řidič v poutech
09.11.: Obrazem: Velké Hamry si proti nováčkovi zastřílely
08.11.: Kriminalistům se podařilo objasnit vloupání do dvanácti chat
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.