Ředitelování na průmyslové škole je náročnější než vedení gymnázia, říká Zdeňka Laštovičková

08.11.2011 07:16:09 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Společnost | Obce: Železný Brod

Ředitelování na průmyslové škole je náročnější než vedení gymnázia, říká Zdeňka Laštovičková

Od ledna roku 2000 působí jako ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě akademická sochařka Zdeňka Laštovičková. Profesně je se železnobrodskou sklářskou školou spojena již víc jak čtvrt století. Nastoupila zde totiž v roce 1985 jako pedagog a patnáct let vyučovala vzorkařství skleněné bižuterie.

„Střední sklářskou školu v Železném Brodě jsem i sama absolvovala. A to obor vzorkařství skleněné bižuterie," prozradila Zdeňka Laštovičková.

Na škole začala učit po narození druhého dítěte. „První dva roky jsem učila, co bylo třeba. Například obor rytého skla i kovorytí. Kvůli poměrům ve vedení školy před rokem 89 jsem ale chtěla odejít," přiznala. Měla už naplánovanou restaurátorskou práci ve zlatnickém a šperkařském oboru. „Pak přišla revoluce. Ředitelem školy se stal kolega Pavel Ježek a nastala všeobecně výborná atmosféra oněch devadesátých let," vzpomínala Zdeňka Laštovičková.

Ředitele svazují zákony a náročná administrativa

Po smrti profesora Pavla Ježka se přihlásila do konkurzu na ředitelku uměleckoprůmyslové školy. „V té době ještě nebyla taková svázanost zákony a administrativou. Všechno, co jsem potřebovala vědět k výkonu funkce, bylo ve vyhlášce o pedagogických pracovnících a ve školském zákoně. Od té doby přibylo administrativy, výkazů, různých nařízení a směrnic," povzdechla Zdeňka Laštovičková.

Podle ředitelky se škola musí ohánět, aby obstála na trhu. Stejně jako firmy. „My se musíme uplatnit na trhu vzdělávacím. Krajský úřad zatím pokrývá potřeby uměleckých a odborných škol, jejichž provoz je o něco nákladnější než škol všeobecných. Ale kdybychom se sami nesnažili, neměli bychom prostředky na inovace. A stagnovat ve školství je zabíjející," zdůraznila ředitelka střední školy.

Podle Zdeňky Laštovičkové je ředitelování na průmyslové škole náročnější než vedení například gymnázia nebo ekonomické školy. „Máme několik odborných dílen, což jsou vlastně malé provozy, a sklářskou huť. Musíme podnikat. Pronajímat, organizovat kurzy, snažit se dobře prodat studentské práce. Tak získáme peníze na rozvoj," prohlásila.

Ředitelka železnobrodské průmyslovky se pozastavila také nad nastavením vzdělání v republice. „Před patnácti lety se rozjel trend zvyšování všeobecné vzdělanosti. Budeme tedy mít ohromné množství všeobecně vzdělaných bakalářů. Ale nebudeme mít technické odborníky, chemiky, řemeslníky, vzdělané lidi do průmyslu. Společnost si na tento vývoj zvykla a velmi špatně se tato chyba vrací zpátky," zauvažovala Zdeňka Laštovičková.

Více o škole a Zzdeňce Laštovičkové se dočtete v úterním vydání tištěného týdeníku Naše Jablonecko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vítězové okresních olympiád se setkali na jablonecké radnici
Nové pojetí setkání přijali Jablonečané kladně
Střípky Městské policie Jablonec ze závěru dubna
Jablonec zavedl oddělený sběr dřeva
Záchranu a obnovu památek podpoří kraj více než dvaceti miliony korun

Nejčtenější články

02.05.: Nedal přednost v jízdě na jablonecké křižovatce
01.05.: Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
01.05.: Jablonečtí strážníci byli na ukrajinské Slavnosti jara

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace