Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou

17.05.2022 14:54:10 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou

Třicáté výročí od svého založení si v pátek 20. května připomíná Rakouská knihovna, která působí při liberecké Krajské vědecké knihovně. Ta připravila při této příležitosti pro čestné hosty a odbornou i laickou veřejnost program, jímž si chce toto významné jubileum připomenout.

„Mnoho čtenářů, kteří navštěvují Krajskou vědeckou knihovnu, ani neví, že má knihovna také cizojazyčné fondy. Některé jsou bohatší, třeba právě německé, s ohledem na oblast příhraniční, kde se knihovna nachází a na historii kraje. Rakouská knihovna je třicetiletá a je skvělé, že knihy nezůstávají jen v knižních regálech, ale právě workshopy a aktivní práce s tímto knihovním fondem seznámí potenciální čtenáře s možnostmi, které v naší knihovně v tomto fondu mají," říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Všem zájemcům je určena přednáška o světoznámé sklářské rodině Riedelů, která má své kořeny v Jizerských horách. Přednáška, nazvaná Riedelové - Sklářští králové z Jizerských hor, se uskuteční ve Velkém sále knihovny v pátek 20. května od 10 do 11 hodin.

Od 14 do 16 hodin bude v knihovně následovat oficiální slavnostní zahájení oslav pro pozvané čestné hosty a zástupce rakouského velvyslanectví, z nichž nejvýznamnějším bude člen diplomatického sboru Andreas Schmidinger, ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze. Čestní hosté se zde setkají s vedením knihovny a s představiteli Libereckého kraje. Na setkání proběhne uvítání hostů s přípitkem, zdravice a zahájení programu oslav a výstavy.

Součástí programu pro delegaci hostů bude i exkurze do Divadla F. X. Šaldy, kde je ke zhlédnutí původní opona tehdy začínajících autorů Franze Matsche a bratrů Gustava a Ernsta Klimtových. V odpoledních hodinách bude následovat pracovní setkání knihovníků Rakouských knihoven v České republice se zástupci Rakouského kulturního fóra Praha.

Sobotní den bude věnovaný učitelům a výuce němčiny jako cizího jazyka. Knihovna bude hostit workshopy zaměřené na některé okrajové, ale zajímavé oblasti jazykové výuky, jakými jsou média, film, literatura ve filmu, nářečí nebo také hudba ve výuce.

Po oba slavnostní dny a pak dál až do 27. května bude možné si činnost a události v Rakouské knihovně Liberec připomenout na výstavě v předsálí ve 2. poschodí liberecké knihovny.

„Rakouská knihovna je důležitou součástí nabídky Krajské vědecké knihovny v Liberci a nabízí celou řadu aktivit - kromě půjčování knih a dalších médií se jedná o workshopy pro studenty a pedagogy, literární workshopy a setkání s rakouskými autory, filmové projekce nebo německá veřejná konverzace. Na některých projektech spolupracujeme též s Technickou univerzitou v Liberci," dodala Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny.

Kromě Rakouské knihovny fungují při Krajské vědecké knihovně v Liberci také další cizojazyčné knihovny - Knihovna Goethe Institutu a Francouzská knihovna; své místo zde má též fond literatury v angličtině, ve svých počátcích budovaný ve spolupráci s organizací British Council.

Bližší informace o konání a programu oslav 30. výročí Rakouské knihovny v Liberci naleznou zájemci na webových stránkách knihovny na adrese www.kvkli.cz v Kalendáři akcí a také v sekci Aktuálně.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V soutěži Kniha roku bodovaly Waldvilla, Cizinec, sklo i Rokytnice
V liberecké knihovně začala první výstava google poezie na světě
Březen měsíc čtenářů přinese do liberecké knihovny téma udržitelnosti
3D tisk a další nové kurzy v krajské knihovně
Liberecká knihovna sází studentům čtenářský dvanáctiboj
Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské
Knihovna Liberec nově nabízí únikovou hru!
Liberecká knihovna dokončila projekt restaurování vzácných tisků
Krajská knihovna obnovuje kampaň na darování knih
Vedení liberecké knihovny přebírá nová ředitelka Dana Petrýdesová
Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu
Krajská knihovna od 3. prosince znovu otevřela
Nové ředitele mají liberecká knihovna a galerie i turnovské muzeum

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
Spanilá cyklojízda Cimrmanů 2022 objektivem Zdeňka Horáka
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace