Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské

22.12.2021 22:35:29 | Autor: Kateřina Šidlofová, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské

Křest nové znakoknihy proběhl v úterý 14. prosince v Obřadní síni liberecké radnice. Již pátá znakokniha navazuje na projekt Krajské vědecké knihovny v Liberci realizovaný v předchozích letech a představí několik dalších příběhů z knihy Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské.

Při této slavnostní příležitosti pokřtili knihu náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, paní Květa Vinklátová, a náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

„Knihovníci z Krajské vědecké knihovny neustále přemýšlí, jakým způsobem zpřístupnit knihy nejrůznějším skupinám čtenářů, včetně těch s nejrůznějším typem hendikepu. Již několikátá znakokniha je dokladem právě takové snahy. Velmi si vážím pracovitosti a invence kolegů z knihovny a těší mě, že to čtenáři a návštěvníci knihovny vidí a oceňují," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Pokřtění nové znakoknihy v Obřadní síni liberecké radnice<br />Autor: Archiv Krajská vědecká knihovna Liberec Uvedení nové znakoknihy se zúčastnili také neslyšící - děti a pedagogové Základní školy a Mateřské školy logopedické v Liberci - a další neslyšící z řad veřejnosti.

Znakokniha letos obsahuje další čtyři kapitoly ze Starých pověstí českých a moravských od autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové. Konkrétně letošní vydání přináší pověsti O lucké válce, O Durynkovi, O Svatoplukovi a O Bořivojovi.

„Vydáváním znakoknih se snažíme o zpřístupnění populárních příběhů i neslyšícím, pro něž je čtení velmi náročnou disciplínou. Pro neslyšící návštěvníky knihovny jsme v minulosti připravili i další aktivity, např. kurzy z oblasti IT technologií, tlumočení vybraných přednášek do českého znakového jazyka nebo exkurzi po knihovně," vysvětlila ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Pokřtění nové znakoknihy v Obřadní síni liberecké radnice<br />Autor: Archiv Krajská vědecká knihovna Liberec Tým čtyř tlumočnic se během jara a léta věnoval překladům textů za odborné pomoci paní Lucie Sedláčkové-Půlpánové. Na přelomu října a listopadu se třikrát sešly neslyšící (účinkující) figurantky s kameramanem Janem Myšákem v naší knihovně, která posloužila jako místo pro natáčení.

Podařilo se tedy připravit, natočit, zpracovat a do webové prezentace převést 39 zhruba dvouminutových videí. Děkujeme týmu realizátorů za skvěle odvedenou práci. Za finanční podporu projektu děkujeme Ministerstvu kultury ČR a statutárnímu městu Liberec.

Znakoknihy jim unikátním způsobem zpřístupňují vybrané texty českých autorů v digitální podobě s tlumočením do českého znakového jazyka. Veškeré informace o celém projektu znakoknih a všechna předchozí vydání na tomto webu: https://www.znakokniha.cz/

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajská knihovna získala ocenění za projekty pro handicapované
Krajská vědecká knihovna zpřístupní znakoknihu pro neslyšící

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od 8. srpna uzavřou ulice Údolní a Lužická v Rychnově

Od pondělí 8. srpna se uzavřou úplně ulice Údolní a Lužická v Rychnově u Jablonce nad Nisou, a to v okolí objektu čp. 940. Uzavírka potrvá do konce října a jejím důvodem je odkanalizování rodinných domů do nové splaškové kanalizace.

Uzavření lůžkové části ORL a ORL pohotovosti v Jablonci

Od čtvrtka 28. 7. do pondělí 8. 8. 2022 bude z provozních důvodů uzavřena lůžková část oddělení ORL, ambulance zůstává ve standardním provozu. S uzavřením lůžkové části souvisí i uzavření ORL pohotovosti. Pacienty s akutními obtížemi ošetří, mimo klasickou pracovní dobu ambulance, v Krajské nemocnici Liberec.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prázdninové Klekání 2022 chystají v Kittelově domě
Nečekaně vysoká porážka béčka Jablonce na úvod ČFL
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald
Netrhej, neruš, respektuj. Jizerskohorské bučiny mají své desatero

Nejčtenější články

06.08.: Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald
04.08.: Obrazem: Připomenutí výstavy Křehká krása 2021
04.08.: Velké Hamry v Mol cupu přešly na penalty přes Náchod

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace