Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské

22.12.2021 22:35:29 | Autor: Kateřina Šidlofová, pjs | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské

Křest nové znakoknihy proběhl v úterý 14. prosince v Obřadní síni liberecké radnice. Již pátá znakokniha navazuje na projekt Krajské vědecké knihovny v Liberci realizovaný v předchozích letech a představí několik dalších příběhů z knihy Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské.

Při této slavnostní příležitosti pokřtili knihu náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, paní Květa Vinklátová, a náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

„Knihovníci z Krajské vědecké knihovny neustále přemýšlí, jakým způsobem zpřístupnit knihy nejrůznějším skupinám čtenářů, včetně těch s nejrůznějším typem hendikepu. Již několikátá znakokniha je dokladem právě takové snahy. Velmi si vážím pracovitosti a invence kolegů z knihovny a těší mě, že to čtenáři a návštěvníci knihovny vidí a oceňují," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Pokřtění nové znakoknihy v Obřadní síni liberecké radnice<br />Autor: Archiv Krajská vědecká knihovna Liberec Uvedení nové znakoknihy se zúčastnili také neslyšící - děti a pedagogové Základní školy a Mateřské školy logopedické v Liberci - a další neslyšící z řad veřejnosti.

Znakokniha letos obsahuje další čtyři kapitoly ze Starých pověstí českých a moravských od autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové. Konkrétně letošní vydání přináší pověsti O lucké válce, O Durynkovi, O Svatoplukovi a O Bořivojovi.

„Vydáváním znakoknih se snažíme o zpřístupnění populárních příběhů i neslyšícím, pro něž je čtení velmi náročnou disciplínou. Pro neslyšící návštěvníky knihovny jsme v minulosti připravili i další aktivity, např. kurzy z oblasti IT technologií, tlumočení vybraných přednášek do českého znakového jazyka nebo exkurzi po knihovně," vysvětlila ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Pokřtění nové znakoknihy v Obřadní síni liberecké radnice<br />Autor: Archiv Krajská vědecká knihovna Liberec Tým čtyř tlumočnic se během jara a léta věnoval překladům textů za odborné pomoci paní Lucie Sedláčkové-Půlpánové. Na přelomu října a listopadu se třikrát sešly neslyšící (účinkující) figurantky s kameramanem Janem Myšákem v naší knihovně, která posloužila jako místo pro natáčení.

Podařilo se tedy připravit, natočit, zpracovat a do webové prezentace převést 39 zhruba dvouminutových videí. Děkujeme týmu realizátorů za skvěle odvedenou práci. Za finanční podporu projektu děkujeme Ministerstvu kultury ČR a statutárnímu městu Liberec.

Znakoknihy jim unikátním způsobem zpřístupňují vybrané texty českých autorů v digitální podobě s tlumočením do českého znakového jazyka. Veškeré informace o celém projektu znakoknih a všechna předchozí vydání na tomto webu: https://www.znakokniha.cz/

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajská knihovna získala ocenění za projekty pro handicapované
Krajská vědecká knihovna zpřístupní znakoknihu pro neslyšící

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace