Poprosit a poděkovat umí každý, říká sestra Goretti

23.08.2011 07:27:09 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Společnost | Obce: Lučany nad Nisou

Poprosit a poděkovat umí každý, říká sestra Goretti

Sestra Goretti, rodačka od slovenského Prešova, vyrostla jako nejmladší z pěti dětí v katolické rodině. Vystudovala zdravotní školu a po maturitě odešla do Bratislavy, kde začala s přípravou na vstup do řádu. Na Maxově pracuje jako zdravotní sestra v Domově Maxov. K jejím dalším činnostem patří péče o nemocné a staré na Horním Maxově a péče o kostel Božského Srdce Páně. Místní představená žije v domku se svými spolusestrami Kristýnkou, Hedvigou a Brigitou z řádu Congregatio Jesu.

„Ve věku svých sedmnácti a osmnácti let jsem si nedokázala představit, že bych někdy vstoupila do řádu. Snila jsem o tom, že se vdám a budu mít spousty dětí. Měla jsem kamaráda, se kterým jsme si dokonce pomaličku začínali plánovat společnou budoucnost." přiznala sestra Goretti.

„Pak jsem pocítila, že jej sice mám ráda, ale zároveň že tu je někdo, koho mám ráda ještě víc. Kladla jsem si otázky, jestli vůbec budu šťastná v manželství a s vysněnou rodinou. Pak jsem dostala od Boha jednoznačnou odpověď, která zněla: já tě udělám šťastnou," vzpomínala sestra Goretti. „Musela jsem najít odvahu oznámit svému klukovi, že odcházím do Bratislavy. To bylo hodně těžké," dodala.

Poprve Maxov navštívila sestra Goretti ještě za totality, v době studia na zdravotní škole. Díky řádovým sestrám se seznámila s prací s postiženými chlapci v ústavu.

„Velmi rychle jsem se s klukama skamarádila. Když jsem odešla do řádu, v koutku duše jsem doufala, že bych jednou mohla o postižené lidičky pečovat," vzpomněla sestra Goretti.

Součástí každodenního života řádových sester jsou pravidelné modlitby. „Oslovují nás lidé, že potřebují pomoc a jestli se za ně můžeme pomodlit. Tato přání lidiček z našeho okolí předkládáme při společné modlitbě. Když někdo řekne, že se neumí pomodlit, odpovídám, že pokud cítí, že nad ním někdo bdí, může jednoduše poprosit. Může požádat oč potřebuje, může svěřit svoji těžkost a svoje trápení. A také může prostě poděkovat. Poprosit a poděkovat umí každý," dodala sestra Goretti.

Více o sestře Goretti ae dočtete v úterním vydání tištěného týdeníku Naše Jablonecko.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Buďte Aktivní školou, pomozte rozpohybovat mládež v kraji

Liberecký kraj ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) podpoří fyzickou aktivitu mládeže v regionu a společně chtějí rozpohybovat mládež v kraji. Projekt s názvem Aktivní škola je zaměřen na základní a střední školy a kraj jej podpoří třemi miliony korun. Zájemci se již nyní mohou do Aktivní školy hlásit online. „Cílem projektu je zhodnotit podmínky k pohybovým a sportovním aktivitám ve školách a nabídnout školám manuál s příklady dobré praxe a doporučeními, jak děti k pohybu pozitivně motivovat," řekl Lukáš Rubín, vedoucí katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL, který je hlavním řešitelem projektu Aktivní škola v Libereckém kraji.

Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma

Máte už nakoupená semínka a připravené truhlíky? Pokud ne, v sobotu 21. března 2026 máte ideální příležitost to napravit. Pěnčínské jarní slavnosti navazují na úspěšné podzimní slavnosti a letos sázejí na zahradnické téma. Pořadatelé nezapomněli ani na oblíbenou kulinářskou soutěž. Slavnosti doplní i další významná událost - oslavy 140 let místní základní školy. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Podezření, omyly i rychlá pomoc: strážníci řešili sérii oznámení
Liberecký kraj se opět zapojuje do kampaně Česko svítí modře
Česko-německé Velikonoce oživí Rýnovice
Stavba turbo-okružní křižovatky v Liberci přinese dopravní omezení
Malé derby pro Jablonec

Nejčtenější články

31.03.: Stavba turbo-okružní křižovatky v Liberci přinese dopravní omezení
30.03.: U příležitosti Dne učitelů převzalo ocenění 20 krajských osobností
01.04.: Česko-německé Velikonoce oživí Rýnovice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace