Petra Kuříková poprvé vyhrála Světový pohár

27.07.2022 12:11:45 | Autor: Ladislav Janata, TT | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Petra Kuříková poprvé vyhrála Světový pohár

Triatlonistka Petra Kuříková si připsala senzační úspěch - poprvé ovládla Světový pohár ve španělské Pontevedře, kde se závodilo na tratích olympijského triatlonu.

„Pořád tomu nemůžu uvěřit. Mám ohromnou radost a znamená to pro mě spoustu do bodů do žebříčku v olympijské kvalifikaci. Když hrála na stupních vítězů česká hymna, neudržela jsem to a začala brečet," řekla s úsměvem česká reprezentantka.

Petra, jablonecká rodačka, začínala zpočátku hlavně plavat v plaveckém oddíle TJ Bižuterie, následně přibrala běh pod vedením své matky Evy, hrající od mládí hlavně basketbal, také v Bižuterii. Ta běhala dlouhé překážky v LIAZU a přibrala k tomu svou dceru a spolu se na běh připravovaly. Kolo začala pravidelně trénovat nakonec, až když získala kvalitní kolo.

Pro Kuříkovou bylo dosud nejlepším umístěním ve Světovém poháru čtvrté místo z Karlových Varů (2019). V letošní sezoně, před jejímž začátkem přešla ke slavnému australskému trenérovi Brettu Suttonovi, ovšem ukazuje rychle rostoucí výkonnost. V závodě mistrovství světa v Leedsu se poprvé v životě dostala do nejlepší dvacítky a na prémiovém Evropském poháru v nizozemském Holtenu jí těsně unikla medaile. A nyní si připsala své první vítězství v závodě Světového poháru v kariéře!

Po 1500 metrů dlouhé plavecké části, která se uskutečnila ve dvou okruzích v řece Lérez, byla na 19. místě. „Překvapilo mě, jak byla řeka teplá. Počítala jsem s tím, že poplaveme v neoprenech, ale nakonec byly zakázané. Zároveň jsem měla respekt z proudu v řece, ale protože se plavalo v době přílivu, tak ho voda z oceánu skoro zastavila. Podařilo se mi udržet v první skupině, ze které uplavalo jen pár holek," řekla česká reprezentantka.

Na kole se do vedení dostala pětičlenná skupina. Kuříková jezdila zpočátku ve třetím balíku, který se ale v průběhu 40km cyklistické části spojil s dalšími skupinami. Česká závodnice tak vbíhala do druhého depa jako členka velkého balíku na 6. až 38. místě.

„Jelo nás opravdu hodně, takže jsme se snažily být opatrné, abychom někde nepopadaly. Také díky tomu se náskok té vedoucí skupiny držel okolo jedné minuty. Bohužel jsem pak z naší skupiny vybíhala jako poslední, ale věděla jsem, že to bude běžecký závod a těch deset kilometrů je poměrně dlouhých," popsala své dojmy česká závodnice.

Závodním polem se začala rychle posouvat dopředu. V polovině trati už před sebou měla na dohled soupeřky z vedoucí skupiny. „Držela jsem si své tempo a každou chvíli někoho předběhla. Na první místo před Němku Lisu Tertschovou jsme se posunula asi kilometr a půl před cílem," uvedla Kuříková, která zvítězila v čase 1:57:43 s náskokem 12 vteřin na své soupeřky.

Pro českou reprezentantku je vítězství na olympijské trati velký příslibem směrem k blížícím se vrcholům sezony na stejně dlouhých distancích - v pátek 12. srpna ji čeká mistrovství Evropy v Mnichově a 11. září závod Světového poháru v Karlových Varech, který se uskuteční v rámci akce City Triathlon Karlovy Vary. „Dnešní závod mi hodně pomůže psychicky a zvedne mi sebevědomí. Sice tam pořád bylo několik chybiček, které by se mi jindy mohly vymstít, ale mám velkou radost z toho, že to konečně vyšlo!"

Ženy: 1. Petra Kuříková 1:57:43, 2. Lisa Tertschová (Něm.) 1:57:55, 3. Sandra Dodetová (Fr.) 1:58:08.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Triatlonistka Petra Kuříková pojede na olympiádu do Tokia
Petra Kuříková má stříbro z mistrovství Evropy
Petra Kuříková druhá na ME v aquatlonu
Mistrovské tituly v aquatlonu obhájili Kuříková a Powada
Mistry ČR v aquatlonu ostravský Powada a jablonecká Kuříková

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Světový den mokřadů slavíme i v Krkonoších

Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů náleží mezi nejpozoruhodnější biotopy Krkonoš. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš - Úpské rašeliniště a Pančavská louka - byly v roce 1993 zařazeny mezi nejvýznamnější mokřady světa v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Právě z iniciativy Ramsarské úmluvy (www.ramsar.org) se slaví 2. únor jako Světový den mokřadů. Další informace

Majetek kraje a jeho příspěvkovek ochrání pojišťovna Kooperativa

Krajští radní na jednání vybrali pojišťovnu, která bude pro Liberecký kraj a jeho 87 příspěvkových organizací od 1. dubna letošního roku spravovat pojištění majetku a odpovědnosti za škodu. Vítězná nabídková cena společnosti Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group za oba druhy pojištění činí 21 337 852 korun bez DPH za jeden rok plnění. Pojišťovací činnosti jsou od DPH ze zákona osvobozeny.  „Předmětem plnění veřejné zakázky je pojištění movitého a nemovitého majetku a pojištění odpovědnosti za škodu Libereckého kraje a příspěvkových organizací zřízených krajem," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie hledá řidiče, který na Smržovce porazil seniorku
Obrazem: Babí hop v Eurocentru 2023
Obrazem: Zásadská pralyže 2023
V Kokoníně hořelo osobní auto
Krajské halové přebory atletů měly rekordní účast

Nejčtenější články

03.02.: Přechod dopravy na Jablonecku zkomplikovalo počasí a elektronika
05.02.: Obrazem: Zásadská pralyže 2023
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace