Pěšky, na kole, po vodě i z výšky: Liberecký kraj stokrát jinak

11.07.2024 08:19:04 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Pěšky, na kole, po vodě i z výšky: Liberecký kraj stokrát jinak

I když je rozlohou Liberecký kraj druhý nejmenší, má jistě co nabídnout. Turisticky je velmi atraktivní a přírodní zajímavosti, němí pamětníci dávné historie, kouzelné výhledy i romantická údolí jsou často jedinečná i v rámci celé republiky.

„Nabídka je velmi pestrá, od kulturních akcí, přes zajímavé památky, až po zážitky z unikátních řemeslných provozů," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. „Na své si přijdou i ti, kteří přijedou za sportem. Cyklisté zde najdou cyklotrasy různých obtížností, a také pěší turisté, ale i vodáci příležitosti pro své záliby."

Máchova cesta

Pro romantiky tělem i duší, pro vášnivé cestovatele a pro obdivovatele české historie a literatury je nejlepší volbou pro své kroky Máchova cesta. Karel Hynek Mácha byl jeden z největších básníků českého romantismu, vášnivý milovník přírodních fenoménů i obdivuhodný chodec, který se ke svým životním dílům inspiroval právě v místech, kudy dnes na jeho počest prochází zmíněná stezka. Máchova cesta je součástí červeně vyznačené mezinárodní trasy E10 a v délce 61 kilometr se vine od města Mělník až k Zahrádkám u České Lípy.

Zlatá stezka Českého ráje

Pro ty, kteří se nebojí překonávat sto dvacet kilometrů plných hlubokých údolí a skalních měst, kteří se neztratí ve skalním bludišti a pro ty, kteří si troufají na zdolání vrchů a bloudění v borových lesích, je ideální Zlatá stezka Českého ráje. Červeně značená turistická stezka má svůj počátek v Mladé Boleslavi, odkud vede přes Mnichovo Hradiště přes Hruboskalsko, Turnov, Malou Skálu, Besedické skály a Kozákov až do pohádkového Jičína.

Bucharova stezka

Trasa, pojmenovaná podle řídícího učitele z Dolních Štěpanic, jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování Jana Buchara, propojuje město Jilemnice s pramenem největší české řeky - Labe. Červeně značená Bucharova stezka měří třicet kilometrů a provede přes Benecko, Žalý, a Vrbatovu boudu až k prameni největší české řeky Labe a na Labskou boudu.

Ze sedla kola

Pro milovníky cyklistiky byly vloni vyznačeny nové trasy. Konkrétně Cyklostezka Ploučnice, které se díky charakteru území, kterým prochází, přezdívá zelená cyklomagistrála. Řeka Ploučnice pramení pod úpatím Ještědu a u Děčína se vlévá do Labe. Řeka na svém stokilometrovém toku vytváří množství meandrů a pro nedotčenou okolní přírodu bývá označována jako řeka romantiků. Propojit Nový Bor a Bílý Kostel nad Nisou má do budoucna Cyklostezka sv. Zdislavy, pojmenovaná po patronce Libereckého kraje, české šlechtičně, léčitelce a ochránkyni chudých, která ve 13. století žila na zámku Lemberk v Jablonném v Podještědí.

Liberecký kraj z výšky

Během posledních tří let vyrostlo v Libereckém kraji pět nových rozhleden. Zatím posledním počinem z roku 2023 je rozhledna Hamštejn na stejnojmenném hřebeni, po kterém se lze dostat až na nejvyšší horu Českého ráje - Kozákov. Rozhledna připomíná raketu a je celoročně přístupná. V Jizerkách se objevily dvě nové rozhledny - na Světlém vrchu, jejíž vrcholová plošina je jako čapí hnízdo, a na protějším kopci Malý Špičák vyhlídka Špička. Pochází z dílny architektonického studia Mjölk a svým tvarem odkazuje na historii bobování a bobové dráhy na Tanvaldsku. Dalším ze skvostů se může pyšnit lesopark Hlídka Na Stráži v Rokytnici nad Jizerou. Do zdejší krajiny zasadilo i zde studio Mjölk citlivě čtyři vyhlídky - Lišku, Horníka, Medvěda a Ovci. Ani Lužické hory nebyly ochuzeny o novou rozhlednu. Na nejvyšším vrcholu, hoře Luž, stávala již v 19. století dřevěná chata s vyhlídkou. Celý areál však v roce 1946 zpustošil požár a novou výstavbu musel kopec čekat až do roku 2020, kdy byla slavnostně otevřena nová rozhledna.

Po vodě

Nejen díky Karlu Hynku Máchovi a jeho nejznámější básnické tvorbě patří Máchův kraj k těm nejromantičtějším regionům v Libereckém kraji. Pro vodáky je skvělým místem řeka Ploučnice. Ta pramení kousek od obce Osečná a poté, co se z potůčku stane malá řeka, otestuje zkušené i nezkušené vodáky a připraví jim nejeden zážitek, který otestuje jejich fyzickou a psychickou odolnost. První moment přijde hned na začátku trasy, ve skalní průrvě v Novinách pod Ralskem, nejčastěji navštěvovaným místě na řece Ploučnici, které mají v oblibě i filmaři. V dalším úseku za kempem Boreček se Ploučnice mění v takzvanou krokodýlí řeku s čouhajícími popadanými kmeny nad hladinou a spoustou křovin připomínajících mangrovy. Posléze se řeka vlníc jako had mířící ke své kořisti: údolí tvořené meandry, pastviny, louky husté lesy a Hradčanské pískovcové stěny. Záleží pak už jen na každém, zda zakotví na Brenné u bývalého mlýna, či popluje dál až do kempu Keramo v Žížnikově u České Lípy. Půjčovny lodí, které fungují na řece Ploučnici, nabízí spoustu doplňkových služeb, jako například zapůjčení koloběžek či dopravu osob.

Liberecký kraj je plný tipů, míst a akcí, kam vyrazit. Inspiraci dodá web www.liberecky-kraj.cz, nebo sociální sítě, kde se nalézá prezentace zajímavostí kraje coby Region Liberec.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Cestovní ruch v kraji má nové ambasadorky. Zacílí na rodiny s dětmi
Jaro v Lužických horách zve na sklo, jídlo, pivo i skalní oltář
Jste znalcem Libereckého kraje? Ukažte své vědomosti a soutěžte
Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Jarní novinka z Frýdlantu: na zámku ukáží turistům kastelánské křídlo
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj sobě nabízí i tipy na tematické výlety a ukázky řemesel
Liberecký kraj bude v TV. Díky turistickému přechodu Stezka Českem
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Kam o prázdninách? Za dinosaury, sklem, i k veteránům
Bývalá vápenka představuje sedm století krkonošských osudů
Výlet okolím Cvikova ukáže zručnost dávných skalních tesařů
Zima v Libereckém kraji nabízí mnoho zážitků i bez sněhu
Zima v Krkonoších láká na lyže, do bazénu a vzhůru ke korunám stromů
Český ráj zve v zimě na běžky, do skal i do jeskyní
Sokol a Hvozd. Výlet provede přes vyhlídky Lužických hor
Lovci mamutů, papírové masky i Spící panna. To je zima v Máchově kraji
Barušky ze skalního bytu u hradu Kost zaujaly i spisovatele Raise
Harrachovská kaplička ukrývá skleněný zvon a oltář ze zrcadel
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán
Krajina plná barev. Máchův kraj má co nabídnout i na podzim
Kam za výhledem v Českém ráji? Na maloskalský Belveder
Kam za výhledem na Trosky? Na Čechovu vyhlídku nedaleko Rovenska
Podzim v Jizerských horách: rozhledny, muzea i kyselka
Výlet Českým rájem láká na skaliska, zříceniny, sklo i stará auta
Od přehrady Naděje lužickými hvozdy až k Ledové jeskyni
Pekelské údolí láká nejen na bledule
Výlet z Brodu na Frýdštejn ukáže Zrcadlovou kozu i Bartošovu pec
Filmaři v kraji: po stopách princů i lázeňských šviháků
Výhledy a staré lomy aneb křížem krážem kolem Prysku
Kamenického stezka provede krásami Semilska a ukáže Peretku i Jiřičku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace