Paňmaminko, utonuli jsme zimu. Dlaskův statek slaví Velikonoce

28.03.2024 07:46:25 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Paňmaminko, utonuli jsme zimu. Dlaskův statek slaví Velikonoce

Tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí, uchystalo na Bílou sobotu, kterou končí postní předvelikonoční období, Muzeum Českého ráje v Turnově na skanzenu Dlaskův statek. Letos připadá Bílá sobota na 30. březen.

Bílá sobota byla dnem svěcení ohně, od kterého hospodyně zapalovaly „nový oheň" v kamnech, na kterých připravovaly všechny pokrmy, které přišly na stůl o Božím hodu Velikonočním. Z oharků ohně se pro ochranu následující úrody dělaly křížky kolem polí, popelem se sypaly louky, ohořelá dřívka se strkala za trám, aby se domu vyhnul oheň.

„Mnoho lidí dnes už neví, z čeho vychází velikonoční tradice a zvyky. Právě paměťové instituce jsou pro objasnění a informovanost zásadní. Naše muzea se snaží vysvětlovat a představovat tradice přitažlivým a pro návštěvníky zajímavým způsobem," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Tradiční součástí velikonočního programu v sobotu 30. března bude vynášení Smrti neboli Smrtky do Jizery za doprovodu folklorního souboru Nisanka. Děti s ní tradičně o páté postní neděli - Smrtné - putovaly k nejbližšímu potoku či řece, do které ji hodily, nebo ji upálily. Mařena - smrtka, symbolizovala zimu, a proto musela ze stavení pryč. Její figurína se zhotovovala ze dřevěné hole, obalené slámou.

Oblékala se do dívčí košile, ozdobené fábory, věnci, papírovými květinami a korály z bílých vyfouknutých vajec a šnečích ulit. Poté, co byla Mařena utopena, průvod dětí zpívajících „Nesem vám nový líto a dobrou novinu, pantatínku, paňmaminko, utonuli jsme zimu" se do vsi vrátil s takzvaným lítem. Pletlo se z jívových ratolestí, které se ozdobily bílými a barevnými vajíčky, řetězy, ptáčky z těsta nebo holubičkami z vejdunků.

V kulturním programu nebudou chybět ani loutková představení pro děti - soubor Loutky bez hranic uvede hry Tři medvědi a drzá Máša a Tři dary - a vystoupení hudební skupiny Waldovy Matušky. Nebudou chybět řemeslné dílny: výroba modrotiskového ptáčka, klapačky, pletení pomlázek a pečení velikonočního pečiva. K Velikonocím na Dlaskově statku patří také řemeslný jarmark a stylové občerstvení.

Velikonoce jsou svátky obnovy života v období přechodu zimy v jarní období. Jejich oslava se formovala ve spojení rolnických tradic nového hospodářského roku a křesťanského obrazu Ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období.

Vrcholí ve Svatém týdnu, kterému říkáme Pašijový nebo Velký. Začíná Květnou nedělí a vrcholí Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem velikonočním a Červeným pondělkem, který je spojen s pomlázkou. V tradiční lidové kultuře jsou tyto dny spojeny s řadou obyčejů, které mají především očistný, ochranný a blahonosný charakter. Důležitou roli v těchto zvycích, jejichž kořeny tkví v dobách pohanských, hraje voda, oheň, zeleň a koleda.

Program Velikonoc na Dlaskově statku:
10:30 Loutky bez hranic - Tři medvědi a drzá Máša
11:30 Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou)
12:30 Vynášení Smrti do Jizery
13:00 Cimbálová muzika Pazúr (Valašsko)
13:30 Folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec nad Nisou)
14:30 Loutky bez hranic - Tři dary
15:30 Waldovy Matušky - hudební skupina
Dílny pro děti: klapačka, modrotiskový ptáček, pečení velikonočního pečiva, pletení pomlázky
Stálá expozice Ze dřeva a proutí - podomácké zpracování dřeva a proutí v selské usedlosti
Tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.
Vstupné: dospělí 110 korun, děti 50 korun, rodinné 230 korun

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oslavy Velikonoc v kraji nabídnou zpěv, tanec i loučení se smrtí

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Umění, design i řemeslo v jabloneckém muzeu
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace