Památky v kraji navštívilo letos méně lidí

11.11.2010 14:42:35 | Autor: Oldřich Szaban | Rubrika: Zprávy | Obce:

Památky v kraji navštívilo letos méně lidí

Jako na toboganu se letos odvíjela podle památkářů návštěvnost hradů a zámků v Libereckém kraji.

„Vliv na ni mělo dění na politické scéně i klimatické podmínky, nejdříve zazlobila sopka na Islandu a potom srpnové povodně," zmínil šéf Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Kadlec.

Celkem letos navštívilo osm hradů a zámků v Libereckém kraji do konce října, kdy skončila sezona, 388 tisíc lidí, to je o 35 tisíc méně než loni. „V procentech nastal v našem kraji pokles o 8,2 procenta," upřesnil Kadlec.

Největší propad zaznamenali na Troskách, kam přišlo o téměř 16 tisíc lidí méně. Následuje frýdlantský zámek s úbytkem 13 tisíc návštěvníků. Naopak více lidí se přišlo podívat na zámky Lemberk, Sychrov a Zákupy. „Na Lemberk a Sychrov zavítalo zhruba o dvě tisícovky lidí více, Zákupy poprvé v historii překonaly dvacetitisícovou návštěvnost," upozornil šéf památkářů.

Nejvýznamnější letošní akcí na památkách v kraji bylo dubnové zpřístupnění renesanční kaple svaté Barbory na hradě Grabštejn. „Dále pak nová prohlídková trasa na Hrubém Rohozci," dodal Petr Weiss z libereckého Národního památkového ústavu.

Památkáři připravili letos motivační akce, které měly přilákat zájemce k návštěvě památek. „Zavedli jsme takzvané věrnostní pasy. V Libereckém kraji jsme jich vybrali 1159. Na každé kartičce byla čtyři razítka z různých objektů," popsal. Zavedli též reciproční vstupenky s libereckou zoologickou zahradou. „Lidé se vstupenkou ze zoo měli na našich hradech a zámcích nárok na snížené vstupné. Této možnosti využilo 1080 osob," uvedl.

V nejbližším období jsou na památkových objektech připraveny předvánoční akce. Už v listopadu, 20. a 21., malí diváci uvidí na Sychrově premiéru pohádky Čert s vodníkem na zámku. Čtvrtého  prosince tam začínají adventní trhy. „Návštěvníci tu zhlédnou ukázky tradičních řemesel s doprovodným programem," sdělil Weiss. Na Sychrově ještě 26. prosince zahraje houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

Na Grabštejně se koná 4. prosince slavnost svaté Barbory, 11. prosince šestý ročník Grabštejnských Vánoc. Poprvé v zimě mohou lidé přijít na Hrubý Rohozec, od 26. prosince do 2. ledna si prohlédnou vánočně vyzdobené první patro zámku. „Dozví se také o vánočních zvycích a o osudu původních majitelů zámku," doplnil Weiss.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči vyjížděli v noci kvůli bouřce hlavně v Pojizeří

V průběhu první poloviny noci ze středy na čtvrtek 30. června zasahovali hasiči v souvislosti s počasím hlavně v Pojizeří. V devíti případech zde byly jednotky povolány k popadaným stromům a jednou k odčerpání vody ze sklepa. Více podrobností

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
Zubačka slaví 120 let, přijedou i speciální vlaky
Startuje 24. ročník Letní dílny pohybu, tance a rytmu Léto tančí
Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
Cyklo, voda, lezení, brusle. Prostě pohyb na tanvaldské sportovce

Nejčtenější články

28.06.: Obrazem: Senioři zápolili na Městském stadionu v Tanvaldě
01.07.: Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
30.06.: Červnové střípky z městské policie: rvačka psů i vážně zraněná žena

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace