Olympijskému triatlonu na přehradě vládli favorité

01.07.2019 09:19:00 | Autor: Ladislav Janata, Václav Novotný | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Pořadatelé z TRI Clubu Jablonec pořádali letos již několik akcí - Běh do pohody nebo mistrovství ČR v aquatlonu, což je vlastně zkrácená forma triatlonu. Výsledky z dětské olympiády ukázaly, že většina úspěšných z této akce byla úspěšná i v dubnovém závodě v Jablonci, kdy si jablonecké klima přijeli vyzkoušet. Ovšem duben a současné vedro byl podstatný rozdíl.

Na stupních vítězů byli v dubnu tito reprezentanti krajů - Jakub a Matěj Markové, Martin Kozojed, Filip Tlamka, Kateřina Mičková, Kateřina Hadravová i jablonecký Jirka Tuž. Jediní, kteří letos v jabloneckém aquatlonu nestartovali, byli Lukáš a Heidi Juránkovi z Karlovarska, ale ti zde byli již několikrát a zřejmě se jim tu líbí a Jablonec jim svědčí. Tato dvojčata s přehledem vyhrála dorostenecké kategorie a spolu s Barborou Stupkovou, v dresu Karlovarského kraje, i středeční štafetu.

Na náročné trati odstartovali nejdříve starší žáci, kde potvrdil roli favorita Martin Kozojed z Jihočeského kraje, který o svém vítězství rozhodl v běhu, kdy v depu byl nejrychlejší a ujal se vedení. Za ním ztrátu doháněl nejlepší cyklista Tomáš Knejzlík z České Lípy (Liberecký kraj) a umístil se celkově druhý a předběhl i svého kolegu Jirku Tuže, jenž získal čtvrté místo.

<br />Autor: Václav Novotný Starší žákyně se staly koncertem strat - cíl v provedení drobné triatletky ze Žďáru nad Sázavou v dresu Vysočiny Kateřiny Mičkové. Ta vedla od plavání a jen v závěru běhu odolávala finiši Kateřiny Hadravové z Libereckého kraje, která zaostala o pouhých 11 vteřin. O minutu dvacet dále byla Natálie Fraňková z kraje Středočeského.

„Je to můj zatím největší úspěch. Připravovala jsem se denně a to všechny disciplíny. Trénuje mě můj taťka, který také dělal triatlon závodně," řekla NJ usměvavá vítězka závodu žákyň Katka Mičková. „Kolo bylo hodně těžký hlavně do těch kopců, v plavání jsem si věřila a v běhu byl těžký ten motokros ke stadionu po louce." Měla jsi nějaký problém? „Nemohla jsem po plavání nazout jednu botu, ale povedlo se," dodala sympatická slečna.

V odpoledním programu pokračovali nejdříve dorostenci a měli své favority - Juránka, bratry Markovi, Tlamku i další. Plavání vyhrál specialista plavec Marek Peringer z Jihomoravského kraje, který hodně ztratil při přezouvání v depu a již ho předběhli bratři Markové a byli v čele na kole. Ve druhém depu po kole již byl v jejich sousedství asi největší favorit Lukáš Juránek v dresu Karlovarského kraje. Lukáš se již v průběhu prvního kola pětikilometrového běhu dostal do čela a s převahou vyhrál. Výborným během a vyrovnanými výkony ve všech disciplínách triatlonu se na druhé místo propracoval Filip Tlamka z Jihomoravského kraje a získal stříbro. Třetí místo o pro Plzeň uhájil jeden z dvojčat Markových Matěj.

Na závěr prvního dne se na start postavily dorostenky, kterým bylo pro veliké vedro o jedno kolo zkráceno náročné kolo, ale i tak kopcovitá trať prověřila všechny startující a nejen dorostence. Plavání vyhrála liberecká plavkyně Hana Kořínková, která ale neměla ambice na celkové vítězství. O to však bojovala výtečným během pražská Dana Přikrylová a to si také odnesla. Již v jízdě na kole se do čela dostala Heidi Juránková, dvojče vítěze dorosteneckého závodu Lukáše, a oba tak obhájili vítězství z minulé olympiády. Třetí skončila také velmi dobrá běžkyně Eliška Říhová z Jihočeského kraje.

<br />Autor: Václav Novotný Středeční štafety přinesly pro přítomné diváky velmi zajímavý boj. Štafety tvořily vždy tři závodníci - dva kluci a jedna dívka z jednoho kraje a soupeřily na tratích 0,2 km + 5 km + 1,5 km. Favority byla domácí štafeta Libereckého kraje, která měla v sestavě všechny tři závodníky z první čtyřky závodu jednotlivců: Jiří Tuž, Kateřina Hadravová a Tomáš Knejzlík. Trenér triatlonistů TJ Bižuterie i výpravy Libereckého kraje před závodem: „Když Jirka Tuž udrží na svém úseku špici závodu, tak vyhrajeme!," řekl redaktoru NJ. A jak řekl, tak se stalo!

Štafety dorostu nebyly tak jednoznačné, i když favoriti byli daní - Plzeňský a Jihočeský kraj a čekalo se s čím se vytasí Karlovarští. V sestavě s Lukášem a Heidi Juránkovými se objevila druhá dívka Barbora Stupková, šestá ze závodu dorostenek. „Neměli jsme zkrátka dalšího kluka v týmu," okomentoval rozhodnutí vedoucí výpravy. Barbora závod rozběhla téměř se samými kluky a Heidi předávala na 9. místě. Ta náskok stáhla na pátou pozici. Lukáše ještě čekalo 200 metrů plavání, 5 km jízdy na kole a 1,5 km běhu a vypadalo na bronz. „Zhruba za půlkou běhu se mi povedlo předběhnout i prvního běžce, pak už to bylo jen o finiši, a ten jsem zvládnul," řekl v cíli. Druzí skončili překvapivě Jihočeši a porazili tak štafetu Plzně, kde startovali bratři Markové.

<br />Autor: Václav Novotný Výsledky:

Žáci (0,3 km - 10 km - 3 km): 1. Martin Kozojed (Jihočeský) 35:30, 2. Tomáš Knejzlík (Liberecký) 35:37, 3. Jan Odehnal 35:59 (Jihomoravský), 4. Jiří Tuž (Liberecký) 36:25.
Žákyně (0,3 - 10 - 3): 1. Kateřina Mičková (Vysočina) 39:13, 2. Kateřina Hadravová (Liberecký) 39:24, 3. Natálie Fraňková (Středočeský) 40:48.
Dorostenci (0,6 - 20 - 5 km): 1. Lukáš Juránek (Karlovarský) 1:09:21, 2. Filip Tlamka (Jihomoravský) 1:10:00, 3. Matěj Marek (Plzeňský) 1:10:40, ...9. Oldřich Hladík (Liberecký) 1:15:56 hod.
Dorostenky (0,6 - 17,5 - 5 km): 1. Heidi Juránková (Karlovarský) 1:10:29, 2. Dana Přikrylová (Praha ) 1:10:47, 3. Eliška Říhová (Jihočeský) 1:12:36, ...16. Barbora Tužová (Liberecký) 1:23:06.

Štafety - žactvo: 1. Liberecký kraj (Tuž, Hadravová, Knejzlík) 0:59:12, 2. Středočeský 1:00:59, 3. Jihomoravský 1:02:17.
Štafety - dorost: 1. Karlovarský kraj (Juránková, Stupková, Juránek) 58:13, 2. Jihočeský 58:16, 3. Plzeňský 58:30, ...6. Liberecký 1:01:26.

Náročným dvoudenním závodům přihlížela řadu bývalých úspěšných sportovců - Jan Řehula (bronzový z OH), Lukáš Bauer (lyžař), Helena Šikolová - Balatková (bronz ze Sappora), vedoucí funkcionáři svazu triatlonu Bauer a Petr, všichni vyjadřovali pořadatelům pochvalu za uspořádání náročného závodu. Na stupních vítězů diplomy předávali odchovanci jabloneckého triatlonu René Milichovský (mistr ČR ve sprinttriatlonu, 5. místo celkově v Evropském poháru), Radka Kahlefeld - Vodičková (účastnice OH v Londýně, mistryně Evropy v duatlonu). Radka přivedla i svého manžela Australana Brada Kahlefelta (3x bronz z mistrovství světa, 2x na OH, zlato z Her společenství).

Dík všem padesáti organizátorům, rozhodčím a dalším!