Odešel olympionik Roland Urban

01.03.2011 09:27:27 | Autor: Petr Urban | Rubrika: Sport | Obce: Smržovka

Odešel  olympionik Roland Urban

Smutná zpráva zasáhla v minulých dnech obyvatele Jablonecka, kterým se donesla zvěst o náhlém úmrtí bývalého olympionika ze Smržovky Rolanda Urbana.

Narodil se 29.3.1940 a celý svůj život prožil ve Smržovce. S manželkou Evou by v příštím roce oslavil zlatou svatbu. Má 2 dcery a vloni se stal už i pradědečkem. Celý život se věnoval práci, sportu a rodině. Pracoval jako mačkář ve své domácí dílně a jako mačkář nečekaně odešel uprostřed své práce. Byl velmi zručný a svým umem a poctivostí vyhlášený, proto i v důchodovém věku pracoval ve sklářském oboru. Sport byl jeho koníčkem. Když něco dělal, věnoval se tomu s poctivostí a dlouhodobě. Ve Smržovce vedl TJ Spartak Smržovka, a to více jak 30 let, který po něm převzal v loňském roce Evžen Babůrek ml. Aktivně hrál fotbal, byl považován za nejzkušenějšího smržovského hráče. Po skončení aktivní hráčské činnosti v roce 1974 pískal až do roku 2005 okresní a krajské soutěže. Roland stál i u zrodu nohejbalu ve Smržovce na počátku 70. let a má velký podíl na jeho rozvoji a úspěších. Z původně amatérského hraní se Smržovští vypracovali až do krajské soutěže a posléze i 2. ligy. Nohejbal se na vysoké úrovni hrál ve Smržovce v letech 1976 - 2003. Roland Urban, to je ale hlavně jméno sáňkařské. Se svým bratrem Horstem (15. 5. 1936 - 2. 3. 2010) se účastnil mnoha československých i mezinárodních závodů, když vrcholem byly olympijské hry v roce 1964 v Innsbrucku a v roce 1968 v Grenoble. Na OH se jim bohužel příliš nedařilo. V Innsbrucku i v Grenoble obsadili ve dvojkách 12. místo. V Grenoblu, v bouřlivém roce 1968, v jednosedadlových saních Roland boural a skončil pod americkou vlajkou. Jeho fotografie s vlajkou byla ve všech novinách, navíc doplněná informací, že se právě ten den narodila Rolandovi druhá dcera. S bratrem Horstem jsou několikanásobní mistři republiky na dvousedadlových saních. V současnosti Roland patřil se svou ženou ke skalním fanouškům smržovského fotbalového týmu. Během fotbalových sezon nechyběli na žádném zápase. Vedle sportu a práce se stále starají o svůj dům a zahradu, která z pohledu Smržovanů patří k nejkrásnějším. Roland Urban zemřel ve Smržovce v sobotu 26. února odpoledne. Čest jeho památce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jablonecká hala 2022 splnila očekávání
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs
Kokonín bude mít cyklostezku
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
23.01.: Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace