Óda na Set top box aneb Jak jsme se propadli o 30 let zpět

25.05.2020 21:45:18 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Volný čas | Obce: Liberecký kraj,Jablonecko

Óda na Set top box aneb Jak jsme se propadli o 30 let zpět

Ve sváteční páteční večer 8. května jsem byl nucen poprvé možná po 20 letech (kromě dní, v nichž jsem byl vážně nemocný) jít spát už ve 22 hodin (21.00 SEČ). Výjimečně se mi podařilo vše základního pracovního splnit a počítač jsem už vypnul, ale v televizi nebylo prostě nic koukatelného!

Tedy, možná že bylo, ale zařízení, která vypadá jako z poloviny poslední dekády minulého století (poloviny devadesátých let), prostě neumožňuje listovat přívětivě programy televize. Samotná televize to umožňuje, krásně tam bylo vždy vidět programy jednotlivých televizí a po překliknutí hned i herci, kteří v příslušném filmu hrají, takže si člověk mohl na uklidnění před spaním vybrat pořad, o kterém do té doby vůbec nevěděl, ale zaujal ho! To již ale neumožňuje to převáděcí zařízení po přechodu na DVB-T2, kterému se říká Set top box. Hlavně taky proč musím používat dva ovladače současně, abych vůbec zapnul televizi, to je vylepšení? Ta nemohoucnost mě rozčílila tak, že jsem to prostě nasraně vypnul a ovladač STB přitom málem zlomil!!!

Proč jsem si nezapnul znovu počítač? Protože je to pro mě pracovní nástroj a nechci na něm primárně sledovat filmy nebo televizi. Proč jsem si nečetl nebo neluštil křížovku? Protože ve "sklepním" neboli přízemním bytě pod správou MBS Semily elektrický rozvod neutáhne pořádný lustr se třemi žárovkami, ale musí být pouze dvě, takže tím pádem si při čtení stíníte a můžete luštit i číst knihu pouze za dne. Po zapojení třetí žárovky bych vyhodil proud v bytě a možná i v celém domě. Přitom má jít o byt první jakosti... Pro rýpaly, stejné by to bylo i se zářivkou, neovlivní to totiž ani výkon světla a i zářivky nám v objímkách praskají!

Kdo na tom vydělá? Lidé rozhodně ne!

Kdo to vymyslel a proč jsme se při sledování televize propadli technologicky o 30 let zpátky? Jo, samozřejmě jde o prachy a prodání kmitočtů televize na jakési imaginární 5G. O to je mimochodem nejvehementnějším zájemcem čínská firma Huawei. Co to přinese lidem? Naprosto nic, jako už při přechodu na první DVB-T slibovali zlepšení obrazu (splněno pouze částečně, ale na normální televizi to nebylo potřeba ani se na ní neprojevilo) a také jakýsi internet v televizi, na to jim ale jaksi nevyšel čas a nikdy v televizích zaveden nebyl. Některé televize mají internet, ale ten tam byl doplněn úplně jinou technologií s tím nesouvisející a v běžných televizích samozřejmě není.

Mimochodem teletext zůstává téměř stejný také od 90. tých let. Současnými ovladači Set top boxů, které vypadají kvůli nekvalitnímu zpracování, že se kdykoli rozpadnou v ruce, se navíc i ten teletext ovládá mnohem hůř, takže v tomto směru jasné zhoršení! Kromě samozřejmě toho základního, že Set top box má příšerné základní menu. To už snad v těch 90. tých letech měly televize lepší!

Ekologové mlčí, asi spí

Set top boxy jsou velmi nekvalitně zpracovaná zařízení. A to ať už si pořídíte od firmy poskytující váš televizní kanál nebo zdánlivě kvalitnější sami přes internet, tak to taky nepomůže. Známému se od podzima porouchaly už tři set top boxy!

Navíc si je museli v Semilech zaplatit sami klienti místní kabelové televize, ač tomu tak jinde nebylo, čímž jim vznikly nesmyslné zbytečné náklady. Druhou volbou bylo zakoupit si novou televizi, ale proč by to soudný člověk dělal, když mu současná jen několik let stará jde dobře a je s ní spokojený? Jedině snad, protože rád plýtvá, protože nehledí na ekologii nebo má dost zbytečných peněz. Tímhle by navíc podpořil ty magnáty, kteří si rozdělí miliardy za prodané kmitočty, které nám nyní sebrali...

Kde jsou samozvaní ekologové, kteří v posledních letech protestují v ulicích proti zvýšení CO2 a jiných nebezpečných látek, když tohle je jeden z příkladů snad nejzbytečnějšího plýtvání v dějinách. Navíc pro výrobu Set top boxů a nových televizí musí být vytěženo a přepracováno mnoho nebezpečných a pro přírodu nebezpečných látek, které jsou součástí všech elektrozařízení (namátkou kadmium, ytrium, fosfor a jiné nové, které nahrazují ty staré, ale nejsou o to méně jedovaté)?

Takzvané uvolnění standardu DVB-T a tedy pásma 700 MHz pro potřeby mobilních sítí probíhá na základě rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady Evropské unie 2017/899 ze dne 17. května 2017 o využívání kmitočtového pásma 470-790 MHz v Evropské unii. Pro zachování zemského příjmu minimálně v současném rozsahu bylo následně přijato rozhodnutí vlády a parlamentu ČR o přechodu na standard DVB-T2/HEVC." ať víte komu nadávat...

PS: Taky už jste zažili, že STB chce vaši televizi po třech hodinách nepřepnutí vypnout? Prý to dělají všechny. Najít pak během 10 vteřin jediný čudlík, který tomu zabrání, je hodně stresující i ponižující! To je ten pokrok?

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Libereckém kraji končí staré TV vysílání. Hrozí zrnící obrazovky
Přelaďte na nový signál DVB-T2 včas
ČRA spouští vysílání přechodové sítě DVB-T2 z Ještědu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.

Plánované aktuální uzavírky v Jablonci

Delší termín bude mít uzavírka v ulici Lesní, a to v části od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní Stezka, včetně částečné uzavírky křižovatky. Termín úplné uzavírky je prodloužený do 31. října. Důvodem uzavírky je budování dešťové kanalizace včetně přípojek a rekonstrukce vozovky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Retro výstava v jabloneckém muzeu přináší sklo období socialismu
V Železném Brodě startuje seriál cestovatelských přednášek
Ve Mšeně hasiči likvidovali požár auta
Harcovská přehrada chrání Liberec před velkou vodou. Čekají ji proměny
Dodatečně přiznaná dotace si vynutila aktualizaci projektu

Nejčtenější články

01.10.: Hasiči zasahovali u požáru střechy chaty v Desné
02.10.: Provoz křižovatky u jablonecké radnice budou řídit semafory
04.10.: Ve Mšeně hasiči likvidovali požár auta

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace