V Libereckém kraji končí staré TV vysílání. Hrozí zrnící obrazovky
23.02.2020 21:23:05 | Autor: Jan Hrbek a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko
Aktualizováno: Více jak 440 tisíc obyvatel Libereckého kraje se musí připravit na nový formát televizního vysílání. Po půlnoci 26. února 2020 se odmlčí šest vysílačů, které šíří starý pozemní signál ve formátu DVB-T, mezi nimi Ještěd i Tanvaldský Špičák. Podle aktuálního šetření O2 TV není na změnu dosud připraveno skoro 30 % obyvatel kraje nebo se o ni nezajímají.
Zatímco diváků vybavených například internetovou televizí, moderním televizorem nebo moderním set-top boxem se změna nijak dramaticky nedotkne, určité komplikace hrozí lidem žijícím v bytových domech se společnou anténou. Hladký přechod na nový formát DVB-T2 musí zajistit pomocí servisního technika. Čekací doby jsou ale i čtrnáct dní.
Problematické byty se společnou anténou
Každý druhý byt v Česku se nachází v bytovém domě. Nemalý podíl představují jednotky se společnou anténou, která bez přenastavení neumožňuje příjem nového vysílání. Pokud obyvatelé nechtějí zůstat bez televize, musí si dopředu pozvat technika a počítat s tím, že čekací lhůty se mohou vyšplhat až a čtrnáct dní.
Objednat technika může vlastník objektu, pověřený člen výboru nebo správce. Přeladit anténu však jde až po změně kmitočtů. Hrozí tedy, že některé domácnosti mohou být nějakou dobu bez televizního příjmu.
Praktické kroky pro hladký přechod na nové vysílání
Pro hladký přechod na novou formu vysílání mohu obyvatelé Libereckého kraje udělat několik kroků. „Lidem, kteří si pořídí například internetovou televizi, odpadnou starosti spojené s čekáním na technika a na přenastavení společné antény. Nebudou se muset zabývat ani sháněním přídavného set-top boxu nebo řešit, zda si jejich televizor s novým signálem poradí. Zprovoznění internetové televize je velmi rychlé a technicky jednoduché," informovala mluvčí O2 TV Lucie Jungmannová.
Třetina diváků na Liberecku není na změnu připravena
Z průzkumu O2 TV, který proběhl letos v únoru v Libereckém kraji, vyplývá, že skoro 30 % obyvatel ještě není na změnu připraveno nebo se o ni nezajímá. Celkem jde přibližně o 132 tisíc diváků. Nejaktivnější postoj mají muži ve věkové kategorii 54 až 65 let.
„Podle průzkumu by nejvíce diváků u sledování televize uvítalo možnost zpětného přehrávání pořadů, což je důležité zejména pro věkovou kategorii 18 až 26 let. Střední generace diváků by zase nejvíce ocenila pestrou programovou nabídku, například dětské kanály, dokumenty nebo sport. Všechny tyto možnosti internetová televize nabízí," přiblížila výsledky šetření mluvčí O2 TV Lucie Jungmannová.
Tisíce aktivací internetové televize týdně
První změny vysílacího formátu proběhly už dříve v jiných regionech, například v Praze a Středočeském kraji, Ústeckém kraji a dalších oblastech. „V prvních vlnách lidé řešili situaci těsně před vypnutím starého vysílání. Pořízení internetové televize bylo častým krokem. Týdně jsme v regionech evidovali tisíce nových aktivací. Předpokládáme, že zájem o naši službu bude na Liberecku kulminovat v týdnu před ukončením vysílání, podobně jako tomu bylo v předchozích regionech. Koncem ledna službu odebíralo celkem 443 tisíc zákazníků, což je rekordní meziroční nárůst o 106 tisíc," uzavřela mluvčí O2 TV Lucie Jungmannová.
Hybridní sítě v některých městech také nejsou připravené
Bez problémů jsou uživatelé kabelových sítí, za něž převod na nový systém zařídí poskytovatel. Neplatí to ovšem bohužel pro hybridní sítě typu Katro Semily, které si za 20 let nezřídily vlastní příjem signálu, stále přijímají původní signál terestricky, a teprve ten šíří do domácností prostřednictvím kabelu.
Za zřízením těchto přívodů do semilských sídlišť přitom byla v 90. letech 20. století dohoda s městem, že tato společnost zajistí obyvatelům příjem základních kanálů a radniční TV Semily za minimální poplatek (byly v té době sundány i všechny antény z městských domů), na oplátku společnost dostala podporu města a část už dříve položených kabelů. S nutností zakoupení set-top boxu a příplatkem za minimálně 700 korun u kabelovky logicky nikdo nepočítal. Informovat o tom tato společnost začala klienty hromadně až začátkem února 2020...
Neoficiálně příjem DVB-T2 nepřijme televize starší než tři roky (jsou výjimky i z roku 2016, proto si svůj televizor zkontrolujte na stránkách výrobce nebo v manuálu, může mít i nálepku na sobě) a překvapivě s tím nic nesvede třeba ani pár let starý set-top box, je třeba také zakoupit úplně nový. Ekologie dostává pořádně na frak, je to spíše "technologické plýtvání", ale mladí lidé tentokrát na náměstích překvapivě nekřičí...
Související články
Přelaďte na nový signál DVB-T2 včas
ČRA spouští vysílání přechodové sítě DVB-T2 z Ještědu
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Firmy v regionu Tanvald
SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Požár chalupy v Jilemnici likvidovalo sedm hasičských jednotek
Požár chalupy v Jilemnici - části obce Hrabačov v pondělí 2. prosince 2024 v nočních hodinách zaměstnal jednotky z druhého stupně požárního poplachu. K lokalizaci a likvidaci požáru zasahující hasiči nasadili postupně celkem čtyři vodní proudy C. Pro dostatečné zásobování požářiště hasební vodou zřídili čerpací stanoviště ve zhruba dvě stě metrů vzdálené říčce Jilemce. Kolem 22. hodiny vstoupila do objektu průzkumná skupina hasičů vybavená dýchacími přístroji a jedním zavodněným proudem. Hasiči zjistili, že uvnitř budovy se nikdo nenachází. Podrobnosti a fotografie na Našem Pojizeří
Liberecký kraj udělí ceny nejlepším knihovnám v regionu
Další ročník soutěže o nejlepší knihovnu v regionu vyhlásil na jaře Liberecký kraj ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. Vyhlášení výsledků spojené s udílením finančních odměn z krajského rozpočtu se uskuteční 3. prosince v Liberci. „Ze všech ročníků soutěže, které už máme za sebou, je patrné, že co se kvality týče, vůbec není podstatná velikost knihovny. Je to o lidech. Když je v knihovně vlídný a ochotný knihovník nebo knihovnice, je radost tam chodit," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Nejnovější články
Liberecký tunel projde kompletní rekonstrukcí
Zemřel Ervín Šolc, držitel Pocty hejtmana Libereckého kraje z roku 2017
Jablonec připravuje dlouhodobé řešení parkování
Krajská knihovna má výdejní box - Knihobox!
O osudu utkání v Plzni rozhodl faul nefaul na Alegueho
Nejčtenější články
02.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Jablonci 2024
02.12.: O osudu utkání v Plzni rozhodl faul nefaul na Alegueho
03.12.: Jablonec připravuje dlouhodobé řešení parkování
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz| web by VisionWorks
| RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.