Obrazem: Jak hasiči bojují s lesním požárem v okolí Hřenska

31.07.2022 19:34:10 | Autor: Rudolf Kožený a Petr Ježek | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Obrazem: Jak hasiči bojují s lesním požárem v okolí Hřenska

Již sedmý den bojují hasiči v okolí Hřenska s lesním požárem, jaký Česko ještě nepoznalo. I přes veškerou snahu stále hoří na obou stranách hranice na přibližně 1500 hektarech. Hasiči se na místech, kde se utkávají s ohněm, pravidelně střídají a účastní se i hasiči z našeho kraje. Přinášíme fotografie externího reportéra Rudolfa Koženého.

Stačilo vyjet ze Hřenska okolo hotelu Klepáč směrem na Mezní Louku a krajina se proměňuje k nepoznání. Dole v údolí je štiplavý kouř, skrz z něj ale prosvítají zelené stromy a keře. Cestou na Mezní Louku se okolní lesy mění v měsíční krajinu, kde je téměř vše spálené.

Místy dokonce ještě některá ohniska doutnají v místech, která ještě před několika dny byla ohnivým peklem. Ze Švédska v pátek v 8 hodin vyletěla dvě letadla Air Tractor AT802F, aby pomohla s leteckým hašením. Každé z letadel pojme 3000 litrů. Na letiště Aera Vodochody přiletěly po 13. hodině a v pátek odpoledne už dorazily na místo. Nahradily hasící letadla Canadair CL 415, která musela zpět do Itálie, kvůli tamním rozsáhlým lesním požárům. Po nezbytných procedurách a průzkumu byly před 15. hodinou okamžitě nasazeny do akce. Každý ze strojů pojme 3000 litrů vody. Hasit začala letadla hned po příletu. Vodu opět brala, stejně jak ta italská letadla, z nádrže Milada na Ústecku.

Zásah hasičů v okolí Hřenska při rozsáhlém lesním požáru<br />Autor: Rudolf Kožený Slováci, Němci, Švédové a hasiči z celé České republiky. Ti všichni pomáhají hasit jeden z největších lesních požárů na našem území. Hasiči s ohněm bojují na několika úsecích. Během noci na sobotu natáhli hasiči hadicové vedení preventivně i k Pravčické bráně a doplnili vodu do požárních nádrží i na stanoviště, kde vodu nabírají hasičské vrtulníky.

Ohniska požárů se podle mluvčího hasičů Marvana objevují v Hlubokém dole i v oblasti nad Hřenskem. „Není možné přesně specifikovat, kde je ohnisko. Ono se objeví, my ho zpacifikujeme - a ono se později objeví jinde," popsal obtížnou situaci.

S hašením kromě policejních vrtulníků, pomáhají i vojáci. Ti nasadili největší svůj vrtulník Mi-17, který unese i větší bambivak. S pomocí přiletěli i Poláci s vrtulníkem Black Hawk a Slováci. Oba dva bambivaky pojmou až 3000 litrů vody.

Zásah hasičů v okolí Hřenska při rozsáhlém lesním požáru<br />Autor: Rudolf Kožený Ze záběrů je patrné, že cesta z Hřenska na Meznou je velmi nebezpečná. Ohořelé kmeny stromů ohrožují každé auto, které projíždí. Stráně jsou shořelé, a skály ohořelé. V kombinaci s hašením pak jsou skály i nebezpečné v tom, že mohou praskat či pukat. Proto, až to bude možné, je budou prohlížet geologové.

Na snímcích jsou i vozidla HZS z Libereckého kraje Turnov, Vratislavice nad Nisou, Frýdlant, Lomnice nad Popelkou, v sobotu se k nim přidali kolegové s Tatrou ze Železného Brodu.

Masivní zapojení hasičských jednotek předpokládá generální ředitel HZS České republiky Vladimír Vlček až do příštího pátku 5. srpna.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasiči řešili 18 událostí, především požáry lesů a luk
Hořela budova sociálních služeb ve Mšeně
Požár lesa v Hřensku se rozrostl, na pomoc míří i hasiči z Liberecka
Konec ohňostrojů i parních lokomotiv. V kraji je zvýšené riziko požárů
U liberecké Zdislavy hořel vlak, hasiči evakuovali 100 cestujících
V Liberci došlo k požáru kalové nádrže v čističce
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni
Krajští hasiči zasahovali o víkendu u mnoha menších požárů

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 38 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Spustili registraci na čtvrtou očkovací dávku proti koronaviru
V jabloneckém Lukášově se střetla dvě osobní auta
Obrazem: Velké Hamry v derby krajského přeboru přehrály Pěnčín
Horké léto ve Smržovce aneb Eurion 2022
Liberečtí policisté zachránili lidský život

Nejčtenější články

15.08.: V jabloneckém Lukášově se střetla dvě osobní auta
12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace