Obce mohou žádat dotace na projekty zadržování vody v krajině

04.05.2023 15:21:45 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Obce mohou žádat dotace na projekty zadržování vody v krajině

Díky podpoře Libereckého kraje za poslední čtyři roky vznikly v regionu více než dvě stovky opatření v oblasti adaptace na změnu klimatu. Nejčastějším typem projektů jsou tůně, malé vodní nádrže, revitalizace drobných vodních toků, přerušení odvodňovacích meliorací, výsadba remízků či vytváření zasakovacích průlehů.

Kraj podporuje i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích tak, aby dešťová voda neutíkala rychle kanalizací, ale vsákla se do půdy, a zajistila tak dostatek vláhy pro městskou zeleň a tím příjemné klima i v letních měsících. V Dotačním fondu Libereckého kraje je pro letošek připraveno 15 milionů korun.

Podmínkou podpory je přírodě blízký charakter opatření, protože s vodou v krajině přirozeně vznikají nové přírodní biotopy pro žáby, vážky, ptáky a další pestrou škálu zvířat i rostlin. V obcích jsou podporovány například zelené střechy na veřejných budovách, dešťové záhony zasakující vodu z okapů, opravy veřejných prostranství, cest či chodníků na propustné povrchy anebo příměstské mokřadní parky s tůněmi, které mohou vhodně doplnit i dřevěné povalové chodníčky a osvětové tabule.

„Liberecký kraj letos vyhlásil program na podporu retence vody v krajině a adaptaci sídel na změnu klimatu s doposud nevyšší finanční alokací a zároveň je s radou kraje předjednáno i doplnění programu, pokud se přihlásí významně větší množství projektů, než je alokace," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství. „Obce, neziskové organizace, zemědělci, vlastníci lesů a další právnické i fyzické osoby mohou žádat o dotaci 50 tisíc až 1 milion korun."


 

 

Dotace jsou poskytovány až do 70 % celkových nákladů projektu. Je možné i spolufinancování projektů z Operačního programu Životní prostředí či dalších dotačních zdrojů.

Návrhy projektů a přípravu žádostí o dotaci je vhodné konzultovat s pracovníky krajského úřadu. Podrobnější poradenství, včetně terénního šetření či projektové příprav, poskytuje zdarma Agentura regionálního rozvoje: https://arr-nisa.cz

Kromě programu 8.6 Podpora retence vody v krajině a adaptace sídle na změnu klimatu kraj nyní vyhlásil i program 8.3 Podpora zemědělství, včelařství a lokální produkce (finanční alokace 3 miliony korun), který podporuje i projekty s ekonomickým přínosem pro žadatele: hospodaření šetrné k přírodě, zpracování a prodej vlastních potravin koncovým zákazníkům a obnovu nebo zachování venkovských nemovitostí a krajinného rázu.

„Kromě tohoto dotačního programu podporujeme retenci vody v krajině i studiemi vyhledávajícími příležitosti pro taková opatření," doplnil radní Václav Židek.

Více informací je k dispozici na dotačním webu https://dotace.kraj-lbc.cz

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj schválil dotace 15 milionů na projekty v oblasti životního prostředí
Kraj podpoří projekty v oblasti ochrany přírody a ekologické výchovy
Do mokřadů u Sedmihorek se vrací voda i život
V obcích vznikají mokřady, do krajiny se vrací tůně a potůčky
Tůně, mokřady, lesy i ekologická výchova. Tak nadace pomohla přírodě
Kraj opět podpoří zadržování vody v krajině. Připraveno je 14 milionů
Kraj opět podpoří projekty na ochranu životního prostředí za 15 milionů

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.

Jablonecké uzavírky v září

Kvůli opravě zemních smyček se od 11. září na pět dnů úplně uzavře část ulice Mincovní, a to před křižovatkou s ulicí Turnovská. Projet budou moci pouze autobusy. Od 18. září do 20. října se bude rekonstruovat plynovod v ulicích V Aleji a v Pivovarské. Je třeba zde počítat s částečnými uzavírkami. Částečnou uzavírku v ulici Pražská od křižovatky s ulicí Střelecká po objekt s č.p. 86 si vyžádá rekonstrukce plynovodu včetně přípojky. Práce začnou 18. září a potrvají do 20. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výlet z Brodu na Frýdštejn ukáže Zrcadlovou kozu i Bartošovu pec
Béčko Jablonce uhrálo v Hradci cenný bod
Na ledě jsme si všichni rovni, říká hokejová medailistka z Ameriky
Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023
V jablonecké Galerii N otevřou dvě výstavy

Nejčtenější články

19.09.: 61. derby: Ten bod je docela zlatý
20.09.: Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023
19.09.: Dvě zlaté medaile Daniela Novotného

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace