Kraj podpoří projekty v oblasti ochrany přírody a ekologické výchovy
11.07.2022 16:59:59 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Desítky obcí, škol, neziskových organizací a dalších žadatelů získaly podporu na projekty v ochraně životního prostředí na území Libereckého kraje. Celkem kraj rozdělí mezi žadatele pět a půl milionu korun.
Podpory se dočkají projekty na výsadbu zeleně, ošetření alejí a památných stromů, péči o cenné přírodní biotopy, projekty podporující činnost záchranných stanic a útulků pro opuštěná zvířata a projekty na záchranu a rekonstrukci mnoha drobných křížků a dalších malých památek v krajině. „Podpořili jsme například projekt výsadby stromů v Aleji vzpomínek v Ralsku, ošetření památných stromů v obci Krásný Les, kosení orchidejových luk či kontrola hnízdních budek pro sovy," uvedl Václav Židek, krajský radní pro životní prostředí a zemědělství.
Školy a ekocentra mohou díky podpoře kraje realizovat terénní ekovýchovné programy, osvětové ekologické dny, vytvářet naučné stezky anebo přírodní školní zahrady. Podporu získaly také volnočasové kroužky, například Junior Ranger - výchova mladých strážců přírody či Maloskalské včelaření s dětmi.
Dotační fond Libereckého kraje podpoří i prevence vzniku odpadů a využití bioodpadů. V Semilech díky tomu vznikne takzvané RE-USE centrum, ve Vítkovicích opraví komunitní kompostárnu a řada obcí získá příspěvek na pořízení zahradních kompostérů pro své občany.
„Liberecký kraj je neodmyslitelně spjat s nádhernou přírodou, krajinou a kvalitním životním prostředím. Proto je environmentální oblast jednou z priorit dotačního fondu," doplnil radní.
Přehled podpořených projektů je k vidění na stránkách příslušných programů na dotačním webu kraje: https://dotace.kraj-lbc.cz/zivotni-prostredi-a-zemedelstvi
Z letošních zaregistrovaných 85 žádostí získá podporu 59 projektů. Dotace činí nejvýš 70 % a pohybuje se od 10 do 150 tisíc korun. Projekty musí být realizovány do konce září 2023. Nicméně již na začátku příštího roku plánuje Liberecký kraj vyhlásit další příjem žádostí. Případní zájemci mohou už nyní konzultovat své záměry s oddělením dotací a samosprávných činností. „Potvrzuje se, že projekty s důkladnou přípravou mají velkou naději na úspěch a vynaložená energie se pak vyplatí při rychlé a bezproblémové realizaci projektu," uzavřel Židek.
Související články
Do mokřadů u Sedmihorek se vrací voda i život
V obcích vznikají mokřady, do krajiny se vrací tůně a potůčky
Tůně, mokřady, lesy i ekologická výchova. Tak nadace pomohla přírodě
Kraj opět podpoří zadržování vody v krajině. Připraveno je 14 milionů
Kraj opět podpoří projekty na ochranu životního prostředí za 15 milionů
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války
Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Nejnovější články
Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou na konci května
Třináctý díl Trdliště přivítá Helenu Čubovou
Obrazem: Koncert Smržováčku na Noci kostelů
Harrachov ožije ve dnech 23. až 25. května 2025 krásnými veterány!
Nejčtenější články
24.05.: Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
22.05.: VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.