O cenu památkářů se ucházejí vila, kaple a muzeum

26.06.2021 07:13:08 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

O cenu památkářů se ucházejí vila, kaple a muzeum

Třiačtyřicet pozitivních počinů a objevů z oblasti památkové péče napříč českými regiony se letos uchází o cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Vítěze vybírá odborná porota, hlasovat pro své favority bez ohledu na jednotlivé soutěžní kategorie mohou ale i samotní lidé.

„Náš kraj má v letošním roce tři želízka v ohni. Oceňuji jak obě města, tedy Hrádek nad Nisou a Liberec, že se pustila do nominovaných obnov, tak zejména soukromou iniciativu Jizerskohorského technického muzea v Bílém Potoce. Nadšení pro věc je v tomto případě unikátní," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Za Liberecký kraj lze hlasovat pro celkovou obnovu Schubertovy vily v Hrádku nad Nisou. Honosné rodinné sídlo si nechal vystavět v roce 1924 Oswald Schubert, ředitel největší hrádecké textilní továrny, podle návrhu drážďansko-liberecké kanceláře Lossow & Kühne. Ve vile vznikly po válce jesle, později v ní sídlila městská knihovna. Obnova jí vrací jedinečnou architektonickou kvalitu a obyvatelům města bude nově sloužit jako komunitní centrum.

Druhým zástupce je celková oprava a restaurování kaple Božího hrobu v Liberci. Nejmladší Boží hrob na českém území byl postaven v roce 1772 z daru libereckého soukeníka Andrease Josefa Wondraka. Jeho autorem je stavitel Johann Josef Kuntze, autor řady libereckých klasicistních domů a přestavby kostela Nalezení sv. Kříže. Specifikem stavby bylo její situování jako samostatného objektu uprostřed města před západním průčelím kostela sv. Antonína Velikého - obvykle tyto svaté hroby tvořily součást klášterů, kostelů, nebo se nacházely na okrajích měst.

Třetím kandidátem je Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce. Vzniklo v budově bývalé odpadní přádelny Karla Bienerta a stále se rozrůstá. Jde o výjimečně zachovaný tovární areál s řadou autentických konstrukcí a zařízení z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Vedle dřívějších expozic energetiky a letectví byla v roce 2020 dokončena expozice zaměřená na textilní výrobu a také rekonstrukce vstupního objektu se zázemím pro návštěvníky.

Laureáti ocenění Patrimonium pro futuro včetně držitele ceny veřejnosti, nazvané Památky děkují, budou vyhlášeni v listopadu na slavnostním galavečeru v Praze. Online lze hlasovat na tomto odkazu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
O cenu památkářů se uchází dvě obnovené památky z Libereckého kraje
Další kandidát na Památku roku: kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci
Do soutěže Památka Libereckého kraje se jako první přihlásili v Desné
Most v Bystré a kaple v Navarově soutěží o celostátní památku roku
Papírna Hamr na Jezeře a zámecký areál Navarov Památkou roku 2017
Prosečská kaplička se uchází i o cenu Národního památkového ústavu

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované aktuální uzavírky v Jablonci

Delší termín bude mít uzavírka v ulici Lesní, a to v části od železničního přejezdu po křižovatku s ulicí Lesní Stezka, včetně částečné uzavírky křižovatky. Termín úplné uzavírky je prodloužený do 31. října. Důvodem uzavírky je budování dešťové kanalizace včetně přípojek a rekonstrukce vozovky.

Oddělení obecné kriminality v Jablonci nad Nisou se dočasně stěhuje

V následujících dnech začne stavební rekonstrukce objektu Policie České republiky Územního odboru v Jablonci nad Nisou v ulici 28. října 10, ve kterém měli své zázemí kriminalisté z Oddělení obecné kriminality. Z tohoto důvodu budou kriminalisté Oddělení obecné kriminality dočasně po dobu trvání stavební rekonstrukce působit od 15. září 2022 v budově Policie České republiky Obvodního oddělení v Jablonci nad Nisou v ulici 5. května 60.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Začíná Krakonošův divadelní podzim. Novinkou je Cena diváka
V krajské knihovně připravují Elektrohrátky
Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.
V Rokytnici nad Jizerou pořádají Svatomichaelskou pouť
Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Nejčtenější články

27.09.: Řidička nezvládla projet zatáčku pod Dolní Černou Studnicí
29.09.: V Jablonci bude vést město čtyřkoalice
29.09.: Řidička přejela na Smržovce do protisměru

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace