Nové vozy slouží profesionálním hasičům z Liberce a Jablonce

25.11.2022 10:57:53 | Autor: Jaroslava Benešová | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou,Liberecký kraj

Nové vozy slouží profesionálním hasičům z Liberce a Jablonce

V tomto týdnu byly do výjezdu stanic Liberec a Jablonec nad Nisou Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje zařazeny nové cisternové automobilové stříkačky. V jejich technickém vybavení se objevuje mimo jiné i novinka v podobě nízkofrekvenční sirény.

Nové cisterny CAS 20/4000/240 S2T na podvozku SCANIA P 500 B4x4HA CP28 budou využívány u všech typů zásahů. Zajímavé je, že jsou to první dvě vozidla Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, u kterých se objevuje tzv. „rumbler". Jedná se o pulzní nízkofrekvenční sirénu, která vytváří pocit vibrací, a v hustém provozu tak podstatně zvyšuje šanci, že si projíždějícího vozidla všimnou ostatní řidiči a umožní mu rychlý průjezd.

Kamerový systém a podmetací řetězy

Nové CAS budou sloužit na Liberecku a Jablonecku<br />Autor: Josef Plíva, HZS LK Obě vozidla mají čtyřdveřovou kabinu pro šest osob a jsou vybavena kamerovým systémem - přední, zadní a vnitřní kamerou se záznamovým rekordérem. „Kamerový systém se využívá, aby bylo možné zpětně sledovat bezpečnost provozu na pozemních komunikacích," říká technik strojní služby kpt. Michal Pavel.

Cisternové automobilové stříkačky jsou vybaveny mj. podmetacími řetězy, které umožňují provoz v těžkém terénu Libereckého kraje i v zimním období, a přispívají tak k jejich vysoké akceschopnosti. „Vozidla Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje nevyužívají klasické sněhové řetězy, které se nasazují na pneumatiky," řekl kpt. Michal Pavel a dál vysvětlil: „Tyto podmetací řetězy jsou součástí vozu, strojník je může zapnout během jízdy. Řetězy pak podmetají pod koly a efekt je stejný, jako kdyby na pneumatikách byly nasazeny sněhové řetězy."

“Chytré zařízení“ součástí vozů

Za zmínku stojí i technologické zařízení CAN-bus, které umožňuje řízení nástavby vozu. Co to obnáší v praxi popsal kpt. Michal Pavel: „Velitel zásahu nebo strojník je díky systému výborně informován o vozidle - například o stavu vody v nádržích, servisních kapalin. Dálkově může přes tablet ovládat některé technické funkce vozidla - použití je možné jak při zásahové činnosti, tak při údržbě vozu."

Cisterny v celkové pořizovací hodnotě 15 095 978,15 Kč získal Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje primárně díky Fondu zábrany škod (dále jen „FZŠ") České kanceláře pojistitelů, který je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb. Dodavatelem obou vozidel byla firma WISS CZECH, s. r. o.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Z lanovky na Sněžku evakuují turisty. Začalo cvičení záchranářů
Jak správně topit?
Dobrovolní hasiči v Turnově převzali věcné dary za zásah v Hřensku
Hasiči mají nové kynologické vozidlo. Bude sloužit na stanici v Turnově
Záchranáři uspořádali třídenní cvičení s polskými kolegy
Příslušníci HZS skládali na stanici v Jablonci služební slib
Slavnostně předali hasičskou techniku třem obcím Libereckého kraje
Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
HZS ČR předá ukrajinským hasičům výškovou techniku
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Bezpilotní letoun pomáhá hasičům z Libereckého kraje
Hasičům v Libereckém kraji bude u vybraných zásahů pomáhat dron

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
V Liberci pokřtí 7. prosince novou znakoknihu
Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v prosinci
Prosincové kulturní a společenské akce ve Smržovce
Smetanovo trio uchvátilo publikum

Nejčtenější články

03.12.: V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
04.12.: Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace