Jak správně topit?

19.11.2022 07:18:34 | Autor: Odbor životního prostředí MěÚ Turnov | Rubrika: Krimi | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Jak správně topit?

Otázka vytápění tuhými palivy je v současné době velmi aktuální. Zákaz topení v kotlích na pevná paliva horší než 3. třídy provozovaných v rodinných domech byl odložen na 1. září 2024. Navíc řada domácností v reakci na současnou situaci řeší alternativy vytápění plynem či elektřinou, a snaží se o maximální úsporu. Jak tedy na správné topení v kotli na tuhá paliva nebo v krbových kamnech?

Řada domácností, která v současné době používala k vytápění zemní plyn či elektřinu, se od tohoto zdroje tepla odklání a řeší různé alternativy. Jednou z nich je opětovný přechod na tuhá paliva. S touto problematikou se opětovně otevírá i otázka zákazu topení v kotlích na pevná paliva horší než 3. třídy provozovaných v rodinných domech. Novela zákona o ochraně ovzduší z května 2022 tento zákaz pro rodinné domy, bytové domy nebo stavby pro rodinnou rekreaci posunula na 1. září 2024. 

Přesto i způsob a nakládání s kotli na pevná paliva má zásadní vliv nejen na celkový stav ovzduší a zdraví všech v našem okolí, ale také na Vaši peněženku. Správným způsobem udržovaný a provozovaný kotel (krbová kamna) zajistí daleko lepší spalování emisí za menší vynaložené náklady na palivo. 

Ministerstvo životního prostředí ještě před schválením zmíněné novely zákona o ochraně ovzduší spustilo kampaň Jak správně topit a ušetřit, kde se občané dostanou k informacím nejen jak a čím správně topit, ale také jak se o kotel a kamna starat, v čem topit, ale také odkazy na poskytované dotace - především nová zelená úsporám, včetně rad na úspory energie. Příručka je k dispozici také ke stažení: ikona souboruJak správně topit a ušetřit.

Mimo jiné je zde i odkaz na databázi techniků, kde si občan může vyfiltrovat svůj potřebný typ kotle včetně vzdálenosti od místa svého bydliště, nebo je zde také odkaz na kvalitu ovzduší. Přesto, že se zvyšující ceny promítají do všeho a nejvíce do cen energií, a občané přecházejí na různé typy zdrojů tepla, je třeba stále myslet na zdraví nejen naše, ale také našeho okolí.

Důležitými kroky ještě před zahájením hlavní topné sezony jsou:

  • zjistit jaký je technický stav našeho kotle či krbových kamen napojených na teplovodní soustavu (ústřední vytápění),
  • zabezpečit provoz zdroje v souladu s pokyny výrobce,
  • provést revizi a údržbu spalinové cesty (komínu, kouřovodu).

 

Dále doporučujeme si zjistit možnosti čerpání dotací na výměnu stávajícího zařízení, možnosti čerpání dotací na akumulační nádrže ke kotlům na tuhá paliva, výměny oken či zateplení domu. Všechna tato i další opatření mohou výrazným způsobem přispět ke snížení nákladů na energie a zároveň přispějí i ke zlepšení životního prostředí ve vašem okolí. 

Správný způsob vytápění přinese snížení nákladů na vytápění, zvýšení životnosti vašeho zařízení k vytápění, čistší ovzduší nejen ve vašem okolí, lepší sousedské vztahy, snížení vzniku závažných onemocnění nebo odstranění rizika uložení pokuty za porušení zákona o ochraně ovzduší.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován
Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely
Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
04.12.: Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
03.12.: Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace