Jak správně topit?

19.11.2022 07:18:34 | Autor: Odbor životního prostředí MěÚ Turnov | Rubrika: Krimi | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Jak správně topit?

Otázka vytápění tuhými palivy je v současné době velmi aktuální. Zákaz topení v kotlích na pevná paliva horší než 3. třídy provozovaných v rodinných domech byl odložen na 1. září 2024. Navíc řada domácností v reakci na současnou situaci řeší alternativy vytápění plynem či elektřinou, a snaží se o maximální úsporu. Jak tedy na správné topení v kotli na tuhá paliva nebo v krbových kamnech?

Řada domácností, která v současné době používala k vytápění zemní plyn či elektřinu, se od tohoto zdroje tepla odklání a řeší různé alternativy. Jednou z nich je opětovný přechod na tuhá paliva. S touto problematikou se opětovně otevírá i otázka zákazu topení v kotlích na pevná paliva horší než 3. třídy provozovaných v rodinných domech. Novela zákona o ochraně ovzduší z května 2022 tento zákaz pro rodinné domy, bytové domy nebo stavby pro rodinnou rekreaci posunula na 1. září 2024. 

Přesto i způsob a nakládání s kotli na pevná paliva má zásadní vliv nejen na celkový stav ovzduší a zdraví všech v našem okolí, ale také na Vaši peněženku. Správným způsobem udržovaný a provozovaný kotel (krbová kamna) zajistí daleko lepší spalování emisí za menší vynaložené náklady na palivo. 

Ministerstvo životního prostředí ještě před schválením zmíněné novely zákona o ochraně ovzduší spustilo kampaň Jak správně topit a ušetřit, kde se občané dostanou k informacím nejen jak a čím správně topit, ale také jak se o kotel a kamna starat, v čem topit, ale také odkazy na poskytované dotace - především nová zelená úsporám, včetně rad na úspory energie. Příručka je k dispozici také ke stažení: ikona souboruJak správně topit a ušetřit.

Mimo jiné je zde i odkaz na databázi techniků, kde si občan může vyfiltrovat svůj potřebný typ kotle včetně vzdálenosti od místa svého bydliště, nebo je zde také odkaz na kvalitu ovzduší. Přesto, že se zvyšující ceny promítají do všeho a nejvíce do cen energií, a občané přecházejí na různé typy zdrojů tepla, je třeba stále myslet na zdraví nejen naše, ale také našeho okolí.

Důležitými kroky ještě před zahájením hlavní topné sezony jsou:

  • zjistit jaký je technický stav našeho kotle či krbových kamen napojených na teplovodní soustavu (ústřední vytápění),
  • zabezpečit provoz zdroje v souladu s pokyny výrobce,
  • provést revizi a údržbu spalinové cesty (komínu, kouřovodu).

 

Dále doporučujeme si zjistit možnosti čerpání dotací na výměnu stávajícího zařízení, možnosti čerpání dotací na akumulační nádrže ke kotlům na tuhá paliva, výměny oken či zateplení domu. Všechna tato i další opatření mohou výrazným způsobem přispět ke snížení nákladů na energie a zároveň přispějí i ke zlepšení životního prostředí ve vašem okolí. 

Správný způsob vytápění přinese snížení nákladů na vytápění, zvýšení životnosti vašeho zařízení k vytápění, čistší ovzduší nejen ve vašem okolí, lepší sousedské vztahy, snížení vzniku závažných onemocnění nebo odstranění rizika uložení pokuty za porušení zákona o ochraně ovzduší.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Filmové Maloskalsko: Artuš, Merlin, Prchlíci i Rumplcimprcampr
V Liberci pokřtí 7. prosince novou znakoknihu
Program Kulturního centra Vratislavice 101010 v prosinci
Prosincové kulturní a společenské akce ve Smržovce
Smetanovo trio uchvátilo publikum

Nejčtenější články

03.12.: V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
04.12.: Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace