Neprožít vypreparované Vánoce

23.12.2010 23:31:40 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Zprávy | Obce: Tanvald

Neprožít vypreparované Vánoce

V době Vánoc se již tradičně zaplní po většinu roku prázdné kostelní lavice. Na bohoslužby přicházejí i lidé, kteří kostely po zbytek roku ignorují. „Vánoce jsou křesťanské svátky. Snažím se hlavně lidem, kteří do kostela přijdou jednou do roka, podstatu svátků přiblížit. Asi před třemi lety jsem našel odvahu a lidem řekl, aby neprožívali vypreparované Vánoce,” řekl Pavel Ajchler, administrátor Římskokatolické farnosti Šumburk nad Desnou.

„Vánoce nejsou jen to, že je volno, že se nemusí do práce a do školy, že si odpočineme a dobře se najíme. Lidem uniká vlastní podstata Vánoc, že jsou to svátky Kristova narození. Během kázání chci lidem sdělit něco o Kristově poslání, co dává lidem a naší civilizaci,” přiblížil pater Pavel Ajchler, kterému je občas líto, že se kostely zaplní jen o Vánocích. „Rád bych lidem sdělil něco i během roku,” dodal.

Faráře Pavla Ajchlera se vánoční odpočinek a pohoda netýká, naopak má v tu dobu nejvíc práce. „Soustředím se na přípravu bohoslužeb, v Hamrech navíc proběhne křest. Na Štědrý den od odpoledne do půlnoci jsem měl sloužit čtyři mše, nakonec budu mít jen tři. Přijímám to tak a dělám to rád. Kdybych byl na Štědrý den sám a byl jenom v kostele, tak mi to stačí. Budu společně s lidmi slavit narození Krista a sloužit bohoslužby. Navíc jsou tu hodní sousedé a ti mě každý rok zvou na večeři, takže sám nebývám.”

Z prosincového průzkumu agentury STEM vyplynulo, že se počet aktivních věřících, kteří alespoň jednou do měsíce zajdou na bohoslužbu, propadl na úroveň sedmi procent. „Není to všude stejné a já se neopírám jen o to, co vidím tady. Když se podívám kterýmkoliv směrem za již bývalé hranice, situace je jiná. My jsme takový ostrov. Současná situace má historické kořeny už ve středověku, kdy přes nás prošly všechny možné proudy. A pak jsou na vině samozřejmě historické omyly, především dvacátého století. Totalita byla i v jiných zemích, u nás ovšem důslednější,” vysvětlil pan farář.

Pavel Ajchler se s křesťanskou praxí setkal ve svých jedenácti letech, v době Pražského jara. „V době normalizace jsem neměl oporu,” podotkl kněz. Vyučil se řemeslu a jeho naplněnou touhou bylo hrát na varhany. „Měl jsem čas věnovat se kostelům, farnostem, vychutnával jsem si klávesy a viděl prázdné lavice v kostelích. Pak přišel konec osmdesátých let a s nimi přišla do kostela děcka. Začal jsem se jim spontánně věnovat a stal se ze mě katecheta. Chodil jsem po základních školách, vyučoval a přitom objevoval nový svět. Byly to roky, na které velmi rád vzpomínám. Pak jsem cítil, že mám potřebu jít dál.”

Gymnázium studoval nejprve dálkově. „Vlastně jsem začal už v osmdesátém čtvrtém, ale neměl jsem čas. Chodil jsem do práce, staral se o nemocnou maminku a o farnosti.” Později přešel do Brna na denní studium a nakonec nastoupil na teologickou fakultu. Působil v Ústí nad Labem a než přišel na Šumburk, tak také tři roky ve Vysokém. „Tady v Tanvaldě byla živější komunita se zastoupením všech generací. Ale věnuji se i jednotlivcům a jsem rád za každého, kdo přijde,” dodal pater Pavel Ajchler, který má v současnosti ve správě šest farností.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonečtí strážníci byli na ukrajinské Slavnosti jara
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
V Desné zase začne dřevosochání
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
28.04.: Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od 29. a 30. dubna
28.04.: Nové úřední hodiny jabloneckého magistrátu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace