Nejlepší kroniku Libereckého kraje vyhlásí v turnovském muzeu

02.09.2019 08:05:25 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Nejlepší kroniku Libereckého kraje vyhlásí v turnovském muzeu

Psaní kronik. Poslání, díky němuž další generace vědí, jak žily ty před nimi. Ty nejpečlivější a nejkreativnější kronikáře z místního regionu, kteří byli přihlášeni do soutěže o Nejlepší kroniku Libereckého kraje, čeká na začátku září ocenění v turnovském Muzeu Českého ráje. Vítězové si za svou práci převezmou diplomy i finanční odměny.

„Kronikáři odvádějí pro dokumentaci dění v obcích a městech neocenitelnou práci. Některé z kronik jsou skutečnými uměleckými díly a ona dokumentace není jen výpisem faktů, ale literárním dílem. Děkuji všem obcím, které udržují svou kroniku a kronikářům za jejich práci", říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vyhlášení výsledků soutěže Nejlepší kronika Libereckého kraje, která se koná již počtvrté, se uskuteční v úterý 10. září od 13 hodin. Ocenění obdrží kronikáři a jejich kroniky ve dvou kategoriích. Do první se mohly přihlásit obce do 2 000 obyvatel, druhá soutěžní kategorie pak byla určena pro obce s počtem nad 2 000 obyvatel. Obcí je celkem dvanáct, přičemž v první skupině pět a v druhé sedm.

V kronikách se hodnotily obsah a struktura zápisů, stylistická úroveň, grafická a výtvarná stránka a přílohy kronik. To vše za roky 2016 a 2017. Na slavnostním vyhlášení dostanou diplomy a finanční odměny kronikáři nejúspěšnějších obcí v každé kategorii. Vítězové také získají prémii pět tisíc korun, za druhá místa tři tisíce korun a za třetí patnáct set korun.

Soutěž vyhlašuje Liberecký kraj ve spolupráci s Ještědskou pobočkou České archivní společnosti a Severočeským muzeem v Liberci. Jejím cílem je podpořit a ocenit náročnou práci městských a obecních kronikářů a upozornit tím na význam kronik pro uchování pravdivého obrazu současné doby pro budoucí generace.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj po dvou letech vyhlašuje soutěž o nejlepší kroniku
Jilemnice a Horní Branná mají nejlepší kroniky v Libereckém kraji
Nejlepší kroniky v Libereckém kraji mají v Dubé a Turnově
Jako nejlepší kroniky v kraji oceněny ty ze Smržovky a z Dubé

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jablonecká hala 2022 splnila očekávání
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs
Kokonín bude mít cyklostezku
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
23.01.: Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace