Nedělní vítězná odveta prvoligových basketbalistek

15.12.2015 07:35:04 | Autor: Stanislav Císař, Ladislav Janata, Václav Novotný | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Před posledními boji kalendářního roku 2015 v 1.lize žen - zápas ve dvojici s týmem Sokola Nusle se podařilo vedení týmu zajistit potřebné změny v kádru týmu. Hostování mladé pivotmanky Kučerové ze Slovanky se změnilo v přestup, a tím bylo uvolněno místo pro hostování další posily - hráčky Terezy Motyčákové z týmu extraligy Slavia Praha. V neděli při odvetě poprvé přijela posílit jablonecké mladé hráčky zkušená extraligová Míša Vondráčková (Kara Trutnov) hrající v Jablonci již loni a právě ona byla tou rozdílovou hráčkou ve vítězném zápase.

Sokol Nusle - Bižuterie 88:63 (32:11, 46:28, 66:48)

Sobotní zápas v Praze se soupeřem, na kterého se jabloneckým hráčkám dlouhodobě nedaří, začal přímo katastrofálně. Bojácná a nepřesná hra v útoku a v podstatě neexistující obrana znamenala ve 4. minutě vedení domácích 15:0!! Do konce 1. čtvrtiny nastalo ve hře Bižuterie mírné zlepšení, přesto stav po 1. čtvrtině 32:11 pro domácí nevěstil nic dobrého.

Ve 2. čtvrtině naštěstí vnesla nová posila Tereza Motyčáková do hry Jablonce svojí rychlostí a agresivitou i patřičnou energii a výsledkem bylo snížení náskoku domácích do poločasu na 18 bodový rozdíl. Ve zlepšeném výkonu pokračovala Bižuterie i ve 3. části hry - škoda několika individuálních nepozorností při obraně hráčky bez míče.

Skóre 3. čtvrtiny tak bylo vyrovnané (20:20) a náskok týmu Nuslí zůstal na 18 bodech. Nejlepší výkon podaly jablonecké hráčky v rozmezí 1. - 5. minuty závěrečné čtvrtiny. Výbornou agresivní obranou nedovolily domácím zakončovat a samy zakončovaly rychlé protiútoky přesnou střelbou. Výsledkem bylo snížení na pouhých 10 bodů. Bohužel v závěru se Bižuterie vrátila k výkonu z počátku zápasu a místo dramatického závěru tak zkušený tým domácích navýšil svůj náskok na konečných 25 bodů.

Sestava a body: Motyčáková 17, Kučerová 11, Klokočníková 10, Matulková 7, Čmejrková 5, Jaceňková 4, Bastlová 3, T. a K. Ješkeovy , Kalinová po 2, P. Hujerová.

Bižuterie - Sokol Nusle 66:63 (13:18, 35:30, 46:44)

Do nedělní domácí odvety posílila tým Bižuterie v sobotu absentující pivotka Hanka Vacková a na místo rozehry nás po delší době přijela posílit z Trutnova hostující Míša Vondráčková. Začátek zápasu se odehrával podle zcela jiných not než sobotní zápas. Bižuterie těsně bránila a v útoku byla výborně dirigovaná Míšou Vondráčkovou. V 5. minutě tým domácích vedl 9:4. Bohužel po prostřídání domácí polevili v obraně a v útoku chyběl větší pohyb. Tým Nuslí tak do konce 1. čtvrtiny otočil ze stavu 13:12 vedení na svoji stranu - 13:18.

Ve 2. čtvrtině se Bižuterie vrátila k výkonu z počátku zápasu a to neslo svoje ovoce. Tento úsek hry vyhrál Jablonec jednoznačně 22:12, když současně s klaksonem navyšovala vedení na stav 35:30 Tereza Matulková, když před tím otočila na 31:30. Ve 3. čtvrtině se na palubovce dost přitvrdilo. Dominovaly agresivní obrany na obou stranách hřiště, body přibývaly jen velmi pomalu.

Do závěrečné čtvrtiny šla Bižuterie s dvoubodovým náskokem a schylovalo se k dramatickému závěru. Když čtyři minuty před koncem navýšila Alena Klokočníková vedení domácích na 57:49, zdálo se být rozhodnuto. Několik nedorozumění ale znamenalo snížení vedení domácích 90 sekund před koncem na pouhé 2 body - 62:60. Nusle v závěru doplácely na velké množství faulů a byly tak za každý další faul trestány 2 šestkami. Nejprve měly domácí hráčky Hanka Vacková i Míša Vondráčkové klidné nervy a přesnou ruku a 4 proměněnými šestkami navýšili vedení na 66:60. Pak hostující hráčky trojkou snížily na 66:63 a navíc domácí hráčky neproměnily 4 šestky v řadě. V dramatickém závěru si ale již Bižuterie zasloužené a cenné vítězství nenechala vzít.

Sestava a body: Klokočníková 19, Matulková 15, Vondráčková 10, Čmejrková 6, Vacková 5, Kučerová 4, K. Ješkeová 3, Jaceňková a T. Ješkeová 2, P. Hujerová, Kalinová a Bastlová.

Po první části soutěže figuruje Bižuterie Jablonec na 10. místě tabulky. Rok 2016 zahájí jablonecké basketbalistky odvetnou část I. ligy 9. a 10. ledna na domácí palubovce důležitými zápasy s bezprostředními soupeři v boji o udržení soutěže - týmy BK Kralupy a Slovan Litoměřice.