Nadace a spolek zachránily rašeliniště
24.10.2017 12:48:44 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jizerské hory
Ještě nedávno byl cenný přírodní biotop rašeliniště na Nové Louce v Jizerských horách ohrožen a hrozilo, že časem zanikne. Ničily ho necitlivě vyhloubené meliorační příkopy, které ho odvodňovaly, a docházelo tu k jeho zarůstání nepůvodními dřevinami. S tímto stavem se nesmířili ochranáři přírody a pustili se do jeho záchrany.
Jizersko-ještědský horský spolek připravil projekt a získal i prostředky z fondů EU ve výši 1,7 mil. korun a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody zase přidala zbývající nezbytné spolufinancování ve výši 319 tisíc korun. Dnes je již projekt hotový a 380 přehrážek zadržuje vodu na ploše 5,7 ha. Původní rašeliniště začalo plnit opětovně svou funkci a tato přírodě blízká opatření zajistí i jeho dlouhodobou budoucí existenci. Podařilo se zastavit proces zarůstání rašeliniště nepůvodní vegetací, posílit populace chráněných rostlin a zajistit větší retenci vody v krajině.
„Po dobrých zkušenostech s vybudováním více jak tři sta třiceti dřevěných přehrážek v ochranném pásmu národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery jsme se před několika lety rozhodli pomoci i této lokalitě. Vybudované přehrážky omezují zrychlený odtok vody z melioračních příkopů a napomáhají ke zvýšení hladiny podzemní vody co nejvýše k povrchu," vysvětlil pracovník Jizersko-ještědského horského spolku Leoš Vašina.
Stavební práce byly zahájeny v září 2016 a poslední přehrážka byla dokončena letos v září. Zbudovaná kaskáda se rozkládá v 2,7 km melioračních příkopů a napomáhá i obnově přirozeného bezlesí, vytváří vhodné podmínky pro vzácné druhy, které se v tomto místě vyskytují, a zároveň zabraňuje růstu rostlin pro biotop rašeliniště nepůvodních.
„Zadržování vody v krajině drobnými a přírodě blízkými opatřeními je jednou z našich aktuálních priorit. V minulosti se totiž s vodou v krajině nepracovalo příliš citlivě. Zkušenosti i myšlení lidí se však již posouvá, za což jsem rád. I díky tomu se daří realizovat stále více projektů, které mají za cíl zpomalit odtékání vody z krajiny a její akumulaci v malých vodních nádržích, tůních, slepých ramenech řek a podobně. Opouští se i od narovnávání koryt potoků či řek a ponechává se více prostoru jejich přirozenému toku," řekl ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský a dodal: „V současné době se pouštíme do dalšího projektu v Bedřichově a věřím, že i on bude mít úspěch. Zároveň hledáme podobně smýšlející spolky a projekty, které bychom mohli iniciovat či podpořit i mimo území Jizerských hor."
K odvodnění rašeliniště a následnému snížení hladiny spodní vody došlo v 19. století. To vedlo k postupnému rozkladu rašelinné hmoty za přístupu kyslíku. V důsledku tohoto rozkladu a většího kolísání hladiny podzemní vody docházelo k uvolňování živin a jejich vyplavování ze spodních vrstev rašeliny. Území pak začalo zarůstat smrkem a dalšími dřevinami, které proces vysychání urychlovaly. To vše je nyní již minulostí a rašeliniště rozkládající se na Nové Louce na obou březích Blatného potoka se zdá být zachráněno.
Související články
Výstava Zaostřeno na Jizerky opět představuje nejkrásnější fotografie
Nadace Ivana Dejmala vyhlašuje nový grantový program
Lidé vybrali nejkrásnější snímek Jizerek roku 2017
Lidé přispěli pohybem na obnovu lesů v Jizerských horách
Lesy v Libereckém kraji budou opět druhově bohatší
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Krajský úřad spouští nový evidenční systém smluv
Tisíce fyzických podpisů - to ještě v roce 2024 bylo nutné pro uzavírání smluv a objednávek na Krajském úřadě Libereckého kraje. Od 1. ledna 2025 však krajský úřad spustil nový modul od společnosti Gordic pro evidenci smluv a objednávek, který bude sloužit k elektronickému podepisování těchto dokumentů. Zásadní změnou je povinné elektronické uzavírání smluv na stavební práce, ostatních smluv na veřejné zakázky s hodnotou nad 2 miliony korun bez DPH a dále smluv uzavíraných s obcemi. Všechny ostatní smlouvy budou uzavírány buď v listinné podobě nebo elektronicky, pokud bude druhá strana disponovat tzv. uznávaným elektronickým podpisem. Vedení krajského úřadu již proškolilo příslušné zaměstnance jednotlivých odborů, aby mohli elektronické podepisování zdárně provádět.
Studenti waldorfského lycea pomáhají pacientům semilské nemocnice
Žáci 12. třídy (3. ročník SŠ) Waldorfské základní a střední školy Semily, p.o. se od října 2024 aktivně zapojili do dobrovolnické činnosti na oddělení následné ústavní péče v semilské nemocnici. Dobrovolnictví studentů je skvělým příkladem vhodného doplnění komplexní zdravotní péče. Díky jejich aktivitám může nemocnice pacientům nabídnout nejen odbornou zdravotní péči, ale i lidskou blízkost a podporu. Více podrobností
Nejnovější články
Požár auta v Dolním Maxově o víkendu likvidovali tanvaldští hasiči
Nadace Euronisa rozdělila 1 milion korun mezi neziskové organizace
Sedmnáctý benefiční ples hejtmana opět podpoří dobrou věc
Krásné branky na úvod jablonecké přípravy
Celoroční putovní výstava Má vlast cestami proměn pokračuje
Nejčtenější články
13.01.: Požár auta v Dolním Maxově o víkendu likvidovali tanvaldští hasiči
11.01.: Program asistentů prevence kriminality je v Jablonci úspěšný
12.01.: Krásné branky na úvod jablonecké přípravy
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.