Lidé přispěli pohybem na obnovu lesů v Jizerských horách
31.08.2017 16:08:32 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jizerské hory
Pouhý den a půl stačil na to, aby lidé přispěli svými sportovními výkony na výsadby buků a jedlí do místních lesů částkou 50 tisíc korun. Projekt Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody byl zařazen do aplikace EPP Pomáhej pohybem a jeho cílem je ve spolupráci s osmi obcemi zvýšit stabilitu místních lesů a zvýšit jejich biodiverzitu neboli druhou skladbu.
Každý kdo měl na svém mobilním telefonu zapnutou aplikaci EPP získával za své sportovní výkony, ať se jednalo o chůzi, běh či jízdu na kole body, které pak mohl přidělit jednomu z předvybraných projektů. „Velice mě těší, že právě náš projekt si vybralo takové množství lidí a my jsme potřebné množství bodů získali takto rychle. Je vidět, že lidé mají k přírodě kladný vztah a jsou ochotni podobné projekty podporovat," pochválil ředitel nadace Ondřej Petrovský.
Celou aplikaci provozuje Nadace ČEZ, která nyní převede body na peníze a Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody věnuje na výsadby stromků částku 50 tisíc korun. Celý projekt vyjde na necelých 700 tisíc korun a samotné sazenice, které bude Nadace Ivana Dejmala hradit, vyjdou na 209 tisíc korun. Zbývajících 485 tisíc korun, ze kterých budou hrazeny výsadby, ochrana stromků před zvěří, ale i následná péče, uhradí obce ze svých rozpočtů. „Obce tímto způsobem přispívají na budoucnost svých lesů neboť jedině druhově a věkově rozmanité lesy jsou z dlouhodobého hlediska stabilní a perspektivní. Jsem rád, že obce vytvářejí přírodě blízké lesy, které ocení budoucí generace," řekl Petrovský.
Celkově bude vysázeno na 3,69 ha lesních pozemků na 15 450 jedlí a 3 800 buků. Vysázené dřeviny však vyžadují dlouhodobou a nákladnou ochranu proti poškození zvěří. Z tohoto důvodu je nezbytné kolem nich vybudovat dostatečně stabilní oplocenky, ve kterých budou jedle růst přibližně 15 let. U buků je zas potřebné provádět opakované nátěry repelenty po dobu 6 let. Pravidelně se také musí provádět ožínání sazenic a doplňování těch, které uhynou.
V letošním roce se do projektu zapojily obce Rynoltice, Bílý Kostel, Hrádek nad Nisou, Kryštofovo údolí, Šimonovice, Dlouhý Most, Rádlo a Rychnov u Jablonce nad Nisou. „Ceníme si našich lesů, neboť víme, že je pěstujeme, udržujeme a vylepšujeme pro další generace našich dětí. Prostředky, které nyní do lesa vložíme, se nám mnohonásobně vrátí. Díky příspěvku nadace ušetříme nemalé náklady, které můžeme využít pro naše občany," uvedl Josef Horinka, starosta Hrádku nad Nisou.
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody přispěla za poslední roky na výsadbu již 108 100 sazenic buků, dubů a jedlí a to jak do jizerskohorských biocenter, tak i do obecních lesů. Pomáhá tímto vytvářet lesy, které zajišťují jejich dlouhodobou, přirozenou a zdravou existenci. O finanční pomoc se již opakovaně obrací na převážně regionálně působící firmy. „Bez jejich pomoci by byl celý projekt obtížně realizovatelný a já jsem velice rád, že se každým rokem setkáváme se stále kladnější odezvou. Pokud se nám podaří získat více jak plánovaných 209 tisíc korun, rozšíříme naši pomoc i na úhradu dalších nákladů jednotlivých obcí. Velice si vážím všech, kteří na tento projekt prostřednictvím aplikace EPP přispěli," uzavřel Petrovský.
Související články
Lesy v Libereckém kraji budou opět druhově bohatší
Nadace Ivana Dejmala podporuje ekologickou výchovu na školách
Nadace pro záchranu Jizerských hor se mění v Nadaci Ivana Dejmala
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Krajský úřad spouští nový evidenční systém smluv
Tisíce fyzických podpisů - to ještě v roce 2024 bylo nutné pro uzavírání smluv a objednávek na Krajském úřadě Libereckého kraje. Od 1. ledna 2025 však krajský úřad spustil nový modul od společnosti Gordic pro evidenci smluv a objednávek, který bude sloužit k elektronickému podepisování těchto dokumentů. Zásadní změnou je povinné elektronické uzavírání smluv na stavební práce, ostatních smluv na veřejné zakázky s hodnotou nad 2 miliony korun bez DPH a dále smluv uzavíraných s obcemi. Všechny ostatní smlouvy budou uzavírány buď v listinné podobě nebo elektronicky, pokud bude druhá strana disponovat tzv. uznávaným elektronickým podpisem. Vedení krajského úřadu již proškolilo příslušné zaměstnance jednotlivých odborů, aby mohli elektronické podepisování zdárně provádět.
Studenti waldorfského lycea pomáhají pacientům semilské nemocnice
Žáci 12. třídy (3. ročník SŠ) Waldorfské základní a střední školy Semily, p.o. se od října 2024 aktivně zapojili do dobrovolnické činnosti na oddělení následné ústavní péče v semilské nemocnici. Dobrovolnictví studentů je skvělým příkladem vhodného doplnění komplexní zdravotní péče. Díky jejich aktivitám může nemocnice pacientům nabídnout nejen odbornou zdravotní péči, ale i lidskou blízkost a podporu. Více podrobností
Nejnovější články
Požár auta v Dolním Maxově o víkendu likvidovali tanvaldští hasiči
Nadace Euronisa rozdělila 1 milion korun mezi neziskové organizace
Sedmnáctý benefiční ples hejtmana opět podpoří dobrou věc
Krásné branky na úvod jablonecké přípravy
Celoroční putovní výstava Má vlast cestami proměn pokračuje
Nejčtenější články
13.01.: Požár auta v Dolním Maxově o víkendu likvidovali tanvaldští hasiči
12.01.: Krásné branky na úvod jablonecké přípravy
11.01.: Program asistentů prevence kriminality je v Jablonci úspěšný
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.