Mistrovství žáků a žákyň ovládla suverénní Adéla Novotná

27.09.2018 10:04:14 | Autor: Dušan Molitoris | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonecký atletický stadion byl o čtvrtém zářijovém víkendu dějištěm letošní poslední velké atletické přehlídky mládeže, kterého se zúčastnilo celkem 568 závodníků a závodnic ze 126 oddílů celé republiky. O cenné kovy a tituly mistrů se bojovalo v 19 disciplínách žáků a 17 disciplínách žákyň.

Nejúspěšnější atletkou šampionátu byla domácí Adéla Novotná (na snímku). Závodnice LIAZu Jablonec vybojovala hned čtyři tituly mistryně republiky. Zcela ovládla nejkratší sprinty a byla členkou obou vítězných štafet. Zlaté představení zahájila velkolepě, když naprosto suverénně zvítězila v běhu na 60 metrů v novém národním rekordu 7.52. Své historické maximum z letošní sezony vylepšila o šest setin. Rekord mistrovství Kateřiny Čechové z roku 2003 překonala dokonce o osm setin.

Následně se radovala ze zlaté medaile i s kolegyněmi ve štafetě 4x 60 metrů. Sestava Štanclová, Rappová, Novotná a Přichystalová navíc ozdobila svůj triumf národním klubovým rekordem 29.39. Druhý den její jízda pokračovala v běhu na 150 metrů, kde zaběhla osobní rekord 17.93, jen sedm setin za českým rekordem. Svou suverenitu potvrdila v závěru mistrovství, který potvrdila nezapomenutým finišem ve štafetě 4x 300 metrů, kde po 100 metrech vyrovnala 70 metrový náskok vedoucí štafety a jako finišmanka jablonecké štafety vybojovala čtvrté zlato s výsledným časem 2:50,33. Složení štafety bylo stejné jako v běhu 4x 60 metrů.

MČR žáků v atletice<br />Autor: Václav Novotný Na její vystoupení navázali i další závodnici LIAZU Jablonec. Jáchym Štancl dominoval ve skoku o tyči výkonem 395 cm a jeho kolega Karel Velička překvapivě vybojoval stříbrnou medaili v osobním rekordu 385 cm. Další medaile do sbírky LIAZU Jablonec byly bronzové, které vybojovaly Vendula Štanclová v běhu na 200 metrů překážek časem 29.33 a Františka Rappová ve skoku dalekém výkonem 549 cm, když k zisku zlata bylo třeba skočit o 7 cm více.

Výbornou bilanci jabloneckého oddílu LIAZ ještě vylepšily v chůzi na 3000 metrů čtvrtým místem Denisa Jégrová v osobním rekordu 17:46.41 a pátými místy Františky Rappové v běhu na 60 metrů časem 7.95 a Venduly Štanclové na 100 metrů překážek časem 14.42. Šesté místo vybojovala také štafeta žáků v běhu 4x60m ve složení (Papoušek, Štancl, Žampach, Osoba) časem 28.35.

Medaile si rozdělilo celkem 52 klubů republiky. Tyto mimořádné výsledky atletů LIAZU, získání pěti zlatých jedné stříbrné a dvou bronzových medailí se zapíší jako historický úspěch, který také znamenal, že LIAZ Jablonec se stal nejúspěšnějším oddílem celého mistrovství, druhým byly České Budějovice a třetím oddílem v zisku medailí bylo družstvo SSK Vítkovice. Na těchto skvělých úspěších má maximální podíl trenérka medailistů Eva Mikulová.

Závodníci druhého jabloneckého oddílu AC Jablonec vybojovali také jednu medaili a to zlatou v běhu na 100m překážek zvítězil Štěpán Schubert časem 13.20, který ještě v běhu na 200m překážek skončil na pátém místě časem 26.53. Čtvrtý v hodu oštěpem byl Dušan Vodička výkonem 51,85 a Kateřina Kadavá obsadila v běhu na 200mpřekážek páté místo 29.75 a šesté v běhu na 100mpřekážek 14.59.

Dobrých výsledků dosáhla také vrhačka atletického oddílu TJ Desná Barbora Štejfová, které unikly obě bronzové medaile v hodu kladivem výkonem 40.27 a ve vrhu koulí 11.85 a skončila vždy na čtvrtém místě.

Závodům tentokrát nepřálo počasí projevila se studená vlna a v neděli dokonce zapršelo. Přesto celkové výsledky závodníků a pět českých rekordů svědčí o tom, že jablonečtí pořadatelé dokáží vytvořit skvělé podmínky závodníkům. Poděkování patří všem organizátorům, rozhodčím a pomocníkům za úspěšné zvládnutí celého mistrovství. Každý oddíl, když přijede do Jablonce, tak nám závidí výborné podmínky pro rozcvičení a celé zázemí, které má v celé republice jen Jablonec nad Nisou.