Mistrovství ČR jednotlivců v trojbandu na velkém stole

12.04.2016 12:41:23 | Autor: Ladislav Poláček, lj | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Mistrovství ČR jednotlivců v trojbandu na velkém stole

Mistrovství České republiky v trojbandu na velkém stole hostil o víkendu oddíl sportovního kulečníku TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou. Byla to po třech týdnech druhá úspěšná akce, po posledním závodě Velkých cen rovněž v trojbandu. Titul mistr ČR si vybojoval po skvělých výkonech Ivo Gazdoš, reprezentující Billiard Club Havířov a v ženské kategorii zvítězila, a titul mistryně ČR získala, Irena Hambálková z klubu SK Billard Centrum Praha.  

Za účasti většiny předních českých hráčů trojbandu se do města nad Nisou sjelo celkem 29 mužů, žen a juniorů ke čtyřdennímu klání, ze kterého vzešli nový šampioni ČR.

Už od čtvrtečního odpoledne začaly probíhat utkání ve třech předkvalifikacích skupinách, aby pak v pátek pokračovaly ve čtyřech kvalifikačních skupinách, ze kterých postoupili jednotliví vítězové mezi TOP 16. První utkání ve všech čtyřech skupinách hlavní soutěže pak začaly ještě v pátek. Vzájemné zbývající souboje těchto skupin pokračovaly celou sobotu a v neděli turnaj zakončily čtyři čtvrtfinálové partie nejlepší osmičky hráčů, dvě semifinále a finálové utkání.

Předkvalifikace: 20 karambolů, 30 náběhů

Skupina C. Dušan Koky, vítkovická střední o.p.s, Milan Ettel, Sokol Chlumec nad Cidlinou a Radek Štok, AKK 95 Ronov nad Doubravou. Z této skupiny si postup do kvalifikace vybojoval Radek Štok.

Skupina B. Veronika Krausová, Billard klub Ekvita Kladno, Vlastislav Tauterman, Billiard Club Ponětovice a Irena Hambálková, SK Billard Centrum Praha. V této skupině si postup pohlídal zkušený Vlasta Tauterman, i když jeho partie s Irenou Hambálkovou byla ještě ve dvacátém prvním náběhu vyrovnaná 10:10. Vzájemný souboj dvou žen pro sebe jednoznačně získala spolu s titulem Mistryně ČR Irena Hambálková, když své kladenské soupeřce dokázala ve 25. náběhu partii dohrát a zvítězila s hodně solidním průměrem 0,800 a skóre 20:8.

Skupina A. Radovan Hájek, BC Poruba z.s. a Fouad Sibai, SK Billard Centrum Praha. Radek Hájek ukázal, že je na jablonecký turnaj výborně připraven a ve dvou vzájemných utkáních bezpečně zvítězil. Poprvé s průměrem 2,500 a podruhé s průměrem 1,176. Otázka tak je, jestli hráč jeho kvalit patří do této části turnaje, tedy předkvalifikace.

Kvalifikace: 20 karambolů, 30 náběhů

Skupina D. Josef Tichák, Bižuterie Jablonec nad Nisou, Tomáš Purkyt, Billiard klub Ekvita Kladno a postoupivší Radek Štok. Domácí matador, Josef Tichák, si dokráčel pro postup mezi nejlepší šestnáctku díky lepšímu GP z utkání skupiny, když nejprve přesvědčivě porazil Radka Štoka a v závěrečné partii skupiny remizoval s Tomášem Purkytem.

Skupina C. Janis Ziogas, Bižuterie Jablonec nad Nisou, Jiří Přeček, BC Poruba z.s. a kvalifikant Vlastislav Tauterman. Domácí borec Janis Ziogas, mimochodem letošní mistr ČR v kádru 47/2 a vítěz seriálu Classic tour si „odskočil" od technických disciplin a v kvalifikační skupině využil domácího prostředí k postupu do hlavní soutěže, když porazil oba své soupeře.

Skupina B. Jan Vitouš, Club Billiard Řipská Praha, Rudolf Bílek, SK Billard Centrum Praha a kvalifikant Radovan Hájek. Při formě Radka Hájka, kterou si do Jablonce dovezl, nebylo od počátku pochyb o postupujícím. Oba své soupeře jednoznačně přehrál a s GP 1,333 jistě postoupil jako nejlepší z kvalifikace mezi TOP 16.

Skupina A. Tomáš Bača, Billiard Club Havířov, Petr Markup, Billiard klub Ekvita Kladno a Jaroslav Korec, rovněž z Billiard klub Ekvita Kladno. Havířovský hráč si poměrně jednoznačně poradil se svými kladenskými soupeři a zajistil si tak poslední postupové místo v šestnáctce nejlepších.

Hlavní soutěž: 30 karambolů, 40 náběhů

Skupina D. Radek Novák, Billiard klub Ekvita Kladno, Miroslav Bača a Vladimír Stareček, oba Billiard Club Havířov a kvalifikant Radovan Hájek. V první partii skupiny se spolu utkali favorité a nakonec i oba postupující, Radovan Hájek a Radek Novák. Ve vzájemném souboji zvítězil druhý jmenovaný a připravil tak svému soupeři první porážku v turnaji.

Skupina C. Ivo Gazdoš, Billiard Club Havířov, Martin Dostál, TJ Kulečník Prostějov, Marek Váša, Billiard klub Ekvita Kladno a Tomáš Bača. Velký favorit turnaje, Ivo Gazdoš, nedal žádnému ze soupeřů šanci a ve všech partiích přesvědčivě zvítězil. O zbývající postupové místo spolu sváděli velmi vyrovnané boje ostatní hráči. Za zmínku určitě stojí remízová partie mezi Tomášem Bačou a Martinem Dostálem ukončená v třicátém prvním náběhu a to zejména pro její rychlost. Kdyby v tomto tempu odehráli všichni svá utkání, mohly by být časové harmonogramy turnajů opravdu výrazně kratší. Nicméně z postupu se nakonec díky dvěma vítězstvím radoval kladenský Marek Váša.

Skupina B. Jan Hudák a Janis Ziogas, oba Bižuterie Jablonec nad Nisou, Milan Ráček, Billiard club Bohumín, o.s. a Adam Kozák, BC LakoPlast spolek Ústí nad Labem. Domácí hráč Honza Hudák, čerstvý vítěz seriálu Velkých cen v trojbandu na velkém stole, stejně jako ostatní z favoritů, nenechal nikoho na pochybách o prvním postupujícím. Trochu překvapivě, nicméně zaslouženě s bilancí dvou vítězství, postoupil jako druhý ze skupiny další domácí hráč, Janis Ziogas.

Skupina A. Jan Aleš a Štěpán Kohout, oba Billiard klub Ekvita Kladno, Adam Bača, Sokol Žižkov a domácí Josef Tichák. Domácí matador se snažil zúročit svoje zkušenosti, nicméně po vyrovnaném průběhu partií na své protivníky v závěru nestačil. O postup bojovali ostatní soupeři. Úřadující Mistr ČR, Honza Aleš, postoupil z první pozice, když ve vzájemné partii s druhým postupujícím, Štěpánem Kohoutem, velmi jednoznačně zvítězil v patnáctém náběhu.

Čtvrtfinále: 40 Karambolů, 50 náběhů

První nedělní partie spolu odehrály dvojice Hájek - Aleš a Hudák - Kohout. V první zmiňované partii byl průběh velmi vyrovnaný. Okolo třicátého náběhu oba hráči zahráli své největší série a mírně navrch měl Honza Aleš. Nicméně v závěru prokázal více klidu Radovan Hájek, udržoval si těsné vedení a v posledním náběhu dohrál limit partie. Jan Aleš dokázal odpovědět z rozstřelu pouze jedním karambolem a v turnaji skončil na šestém místě.

Druhý zápas se zpočátku velmi slibně vyvíjel pro jabloneckého Jana Hudáka. Ve čtyřicátém náběhu již vedl o deset karambolů a chyběly poslední tři povedené údery. Štepán Kohout se ale nevzdal, a jeho úsilí, bohužel pro domácího hráče, bylo korunováno velmi kvalitním závěrem. Během posledních šesti náběhů partie zahrál třináct karambolů a průběh utkání zcela otočil ve svůj prospěch. Na Honzovi se nejspíš projevilo vypětí z posledních několika dnů, kdy se, kromě své účasti v turnaji, již od čtvrtečního odpoledne staral zejména o bezproblémový průběh víkendového klání po stránce organizační. Honza Hudák se tak v turnaji umístil jako pátý.

Další čtvrtfinále spolu v souběžně hraných partiích odehráli Gazdoš - Ziogas a Novák - Váša. Ani jeden z favoritů nezaváhal. Oba se velmi rychle ujali vedení a zvítězili výrazným rozdílem před dosažením limitu náběhů. Ivo Gazdoš ve třicátém šestém a Radek Novák ve třicátém devátém. Domácí Janis Ziogas obsadil ve výtečně obsazeném turnaji konečné osmé místo. Marek Váša skončil o příčku výše, sedmý.

Semifinále: 40 karambolů, 50 náběhů

Gazdoš - Hájek. Favorizovanému Ivo Gazdošovi nevyšel podle představ úvod partie, když svůj první karambol zahrál až v sedmém náběhu a po jedenácti nábězích byl stav 15:6 pro Radovana Hájka. Tento trend pokračoval i nadále. Radek Hájek si držel vedení v zápase a po své sérii 7 v devatenáctém náběhu byl stav už 25:14. Jenže vedení o 11 karambolů proti tak zkušenému hráči, jakým Ivo Gazdoš bezpochyby je, nic neznamená, dokud není odehraný poslední  karambol. Druhou polovinu utkání odehrál ve velkém stylu, vrátil se do zápasu a ve čtyřicátém náběhu sérií sedm otočil vývoj partie ve svůj prospěch. 36:34. Dramatický závěr si pak zkušené pohlídal a postoupil do finále po skóre 40:38.

Novák - Kohout. Oba kladenští hráči se na počátku partie víceméně hledali a na své poměry měli v průběhu partie velmi nízký průměr. Stav ve dvacátém náběhu byl vyrovnaný, 11:11. Po pauze, kterou oba hráči zvolili, když na sousedním stole v souběžně hraném semifinále byla ze stejného důvodu přerušena partie a v herně nastal „přestávkový šum", začal o něco lépe Štěpán Kohout a odskočil na rozdíl tří karambolů. Jenže Radek Novák zahrál ve dvacátém šestém náběhu osm, ujal se vedení 21:15 a začal pravidelně sbírat body. Bohužel pro Štěpána Kohouta, který na tento nástup nedokázal reagovat. Partie nakonec skončila ve třicátém sedmém náběhu přesvědčivým vítězstvím Radka Nováka. Za posledních 11 náběhů uhrál 27 karambolů. Drtivý závěr.

Finále

Shodný limit partie jako ve čtvrtfinále a semifinále. Gazdoš-Novák. Smršť. Jinak se snad ani úvod partie nedá nazvat. To, co předváděli oba soupeři na začátku utkání, bralo přítomným dech. Ivo Gazdoš hraje z výkopu sérii deset, Radek Novák míjí, Gazdoš přidává jeden, Novák hraje tři. Gazdoš přidává ve třetím náběhu dalších pět, už má celkem šestnáct, ve třetím (!) náběhu. Jenže Novák kontruje a hraje také sérii deset. Famózní úvod! Po třech nábězích je stav 16:13 ve prospěch Gazdoše. A ten také pokračuje ve skvělém tempu. Sice dvakrát míjí, ale navazuje trojkou, čtyřkou, jedničkou a opět trojkou. Novák za stejný počet náběhů uhraje pouze 3x jedna a stav v devátém náběhu je už 27:16. Vše vypadá poměrně jednoznačně. Jenže Radek Novák se nevzdává a během šesti náběhů se dotahuje na rozdíl jediného bodu, 27:26. Pak si ale vybírá slabší chvilku, když několik karambolů jen velmi těsně mine. A to je opět příležitost pro zkušeného Ivo Gazdoše, který si během pěti náběhů bere svoje vedení v partii zpět, dvacátý první náběh, 37:27.

Úžasné představení v podání obou hráčů. Radek Novák se nechce vzdát, nicméně v časovém presu dělá fatální chybu a zahraje sice precizní buzar, bohužel pro něho, cizí koulí... Ostřílený mazák, Ivo Gazdoš, si svoji šanci na titul už nenechá vzít a partii dohrává ve dvacátém sedmém náběhu. Výsledek utkání 40:32. Mistrem ČR v disciplíně trojband na velkém stole se stává havířovský Ivo Gazdoš.

Druhé místo obsadil poražený finalista Radek Novák a na třetích místech končí Štěpán Kohout a Radovan Hájek, který se probil turnajem z předkvalifikace.

Pár statistických údajů. Ivo Gazdoš získává svůj další mistrovský titul v této disciplíně po pěti letech. Vítězství mu zaručuje účast na mezinárodních turnajích. Bude nás reprezentovat na Mistrovství světa v Bordeaux, Mistrovství světa dvojic ve Viersenu a Mistrovství Evropy v Brandenburgu.

Ivo Gazdoš zahrál nejvyšší generální průměr 1,173. Nejvyšší sérii, která měla hodnotu 10, zahráli Gazdoš a Novák. Nejlepší jednotlivou partii do 20 karambolů zahrál na osm náběhů Radek Hájek, do 30 karambolů Jan Aleš, který potřeboval náběhů 15 a do 40 karambolů finálový výkon Gazdoše na 27 náběhů.

Velké díky za velmi solidní průběh turnaje patří všem rozhodčím, kteří v jablonecké herně strávili od čtvrtečního odpoledne nespočet hodin a za zajištění on-line přenosu ze všech utkání Liboru Bohadlovi z Broumova. A v žádném případě nelze opomenout poděkování firmě Regest Centrum v čele s panem Kubínem, která bezplatně poskytla ten nejlepší možný servis, materiál v podobě sukna Simonis a koulí Aramith. A také městu Jablonec nad Nisou v čele s primátorem Petrem Beitlem, pod jehož záštitou se jablonecký turnaj MČR 3B jednotlivců konal.

Pochvalu opět zaslouží i jablonecký nestor Pepa Turpiš, který měl, jako obvykle, na svých bedrech po všechny čtyři dny občerstvení, kvalitní a všemi návštěvníky včetně hráčů chválené. Kromě tradiční sobotní svíčkové byl tentokrát v nabídce i guláš, bramboračka a sekaná. Možná, že sem k nám do Jablonce řada hráčů jezdí i kvůli tomuto takřka domácímu prostředí a vynikající atmosféře...

Jablonečtí hráči se v turnaji rozhodně neztratili. Jak již bylo popsáno výše, reprezentovali nás celkem tři hráči. Ostřílený a zkušený hráč Josef Tichák, na technické disciplíny na velkém stole převážně zaměřený Janis Ziogas a naše trojbandová jednička, Honza Hudák.
Pepik Tichák měl trochu smůlu na rozlosování a tak po úspěšném postupu z kvalifikace do hlavní soutěže neprošel do vyřazovací části.

Janis Ziogas, i přes nepříjemné zdravotní problémy, postoupil ze skupiny mezi osmičku nejlepších. Jenže díky dosaženému generálnímu průměru (GP) narazil hned ve čtvrtfinále na pozdějšího vítěze Gazdoše. To by byl v podání Janise skoro zázrak přes něho přejít. Osmé místo v celkovém pořadí určitě není zklamáním.

Honza Hudák. Největší želízko v ohni na postup mezi poslední čtyři nejlepší hráče. A kdo ví, jak by vše dopadlo. Jenže Honza se kromě svých utkání také, jako předseda oddílu a hlavní organizátor, staral i ostatní záležitosti spojené s turnajem. Jednou to bylo stravování, podruhé například problémy s technikou. Prostě byl v herně mezi prvními a mezi posledními každý den odcházel. A to už od čtvrtka. Nejspíš by organizační záležitosti měl mít na starosti někdo jiný, ale takový v jabloneckém oddíle prostě nebyl. Možná i toto a skutečnost, že právě na jeho čtvrtfinálovou partii chyběl rozhodčí - zapisovatel a Honza jej v rychlosti musel školit z ovládání elektronického záznamu, způsobilo, že své utkání nehrál v pohodě. A v závěru se přidalo i trochu smůly, když při poměrně solidním vedení nedokázal dohrát poslední tři karamboly. Nicméně páté místo, které je v našem sportu něco jako „bramborová medaile", protože oba poražení semifinalisté berou bronz, rozhodně není žádný propadák. Ale přiznejme si, že jsme od Honzy, hrajícím v domácím prostředí, čekali přece jen o trochu víc. Tak snad příště!

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 38 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Spustili registraci na čtvrtou očkovací dávku proti koronaviru
V jabloneckém Lukášově se střetla dvě osobní auta
Obrazem: Velké Hamry v derby krajského přeboru přehrály Pěnčín
Horké léto ve Smržovce aneb Eurion 2022
Liberečtí policisté zachránili lidský život

Nejčtenější články

15.08.: V jabloneckém Lukášově se střetla dvě osobní auta
12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace