Ministerstvo zaujme k rozšíření dolu Turów nesouhlasné stanovisko
08.11.2019 18:57:21 | Autor: TZ MŽP + KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Dlouhodobě plánované jednání s hejtmanem Libereckého kraje a obcemi svolal ministr životního prostředí Richard Brabec. Jednání se vedle Martina Půty účastnili zástupci advokátní kanceláře Frank Bold, dále starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka a Jaroslav Demčák, starosta obce Hejnice. Za týden má Česká republika totiž vydat stanovisko v rámci mezistátního posuzování vlivů rozšíření dolu Turów na životní prostředí.
Cílem pátečního jednání bylo zhodnocení dosavadních jednání s polskou stranou, vyhodnocení dostatečnosti získaných informací a vyhodnocení aktuální situace a dalších kroků, zejména s ohledem na posunutí termínu vydání finálního stanoviska ze strany Polska.
Všichni účastníci se na jednání shodli, že nejlepší by bylo, aby se důl Turów vůbec nerozšiřoval, to zaznělo od všech účastníků již opakovaně a tento názor trvá. Současně si účastníci potvrdili, že dosavadní informace získané v rámci odborných jednání jsou nyní pro vydání nesouhlasného stanoviska České republiky k rozšíření dolu Turów v Polsku dostačující, což ostatně již bylo potvrzeno při odborných mediálních konzultacích, které se v září konaly ve Varšavě.
Ministerstvo životního prostředí tedy aktuálně bude směřovat přípravu stanoviska na 15. listopadu, neboť neexistuje právní titul nebo možnost posunutí již dohodnutého termínu v souladu s evropskou legislativou, aniž by to ohrozilo zájmy České republiky a není ani důvod stanovisko za ČR nijak dále oddalovat.
Účastníci setkání v pátek 8. listopadu posuzovali také možnosti dalších právních kroků, pokud polská strana těžbu na Turówě v následujících měsících prodlouží. „Určité možnosti tu máme, ale samozřejmě se o nich budeme ještě bavit a klíčové bude stanovisko Ministerstva zahraničních věcí," komentoval ministr životního prostředí Richard Brabec.
Komentář ministra Brabce: „Dohodli jsme se dnes na společném postupu a jsme samozřejmě za jedno v tom, že nesouhlasíme s rozšířením těžby na dole Turów, protože může ohrozit vodu a její dodávky pro občany na našem území. Budeme samozřejmě hájit zájmy občanů tohoto státu a děláme pro to maximum," řekl po jednání ministr Brabec.
Komentář hejtmana Půty: „Ani Liberecký kraj nesouhlasí s rozšířením dolu Turów a bude se mu nadále aktivně bránit. Za kraj jsme připraveni podat žalobu na způsob vydání územního plánu města Bogatynie a s ministerstvem i naší advokátní kanceláří prověřujeme další možnosti, jak se rozšíření dolu bránit. Ale mohu slíbit, že všech právních možností, které budeme mít k dispozici, využijeme," uvedl po jednání hejtman Martin Půta a doplnil: „Považuji to za krok správným směrem, který dává zase o něco větší naději desítkám tisíc lidem v našem kraji, kteří žijí v blízkosti dolu. Negativní stanovisko hned v pondělí doplníme o naprosto jasné konkrétní požadavky v oblasti vody, hluku, ovzduší a poklesu terénu. Budeme chtít, aby byly obsaženy v konečném rozhodnutí a následně plněny investorem záměru."
Související články
Veřejné projednání k dolu Turów bude i v Česku
Liberecký kraj chce vědět, jak hlučný je provoz dolu Turów
Hejtman Martin Půta navštívil polské velvyslanectví v Praze
Bogatyně schválila změnu územního plánu. Liberecký kraj protestuje
Proti rozšíření polského dolu Turów poslali lidé zhruba 5000 připomínek
Stovky lidí vytvořily živý řetěz proti rozšiřování dolu Turów
Kvůli dolu v Turówě chce kraj vyvolat slyšení v europarlamentu
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Likvidace havárie vodovodu v jablonecké ulici Pražská
V úterý 17. března v ranních hodinách započne likvidace havárie vodovodu v jablonecké ulici Pražská (silnice I/14). Oprava potrvá několik dní a vyžádá si uzavírku jednoho jízdního pruhu, přičemž autobusy MHD budou moci s opatrností projíždět oběma směry. Pro ostatní provoz povede objízdná trasa ulicemi Skřivánčí, Vodní, U Nisy a dále variantně na ulice Budovatelů / Liberecká.
Na sjezdovce Tanvaldský Špičák zemřel po nárazu do stromu lyžař
Policisté na lince 158 přijali v pátek 6. března dopoledne oznámení o zranění lyžaře na jedné ze sjezdovek v lyžařském areálu Tanvaldský Špičák v Albrechticích v Jizerských horách. Mladý lyžař z dosud nezjištěných příčin v průběhu své jízdy narazil do stromu. Bohužel i přes veškerou snahu všech záchranářů v místě události zemřel. K určení příčiny jeho smrti bude nařízena soudní pitva. Veškeré okolnosti celé tragické události nyní na místě šetří jablonečtí kriminalisté.
Nejnovější články
Strážníci měli napilno: rychlá jízda, zmatený muž i silně opilí lidé
V Jablonci obnovují plynárenskou síť, ovlivní i provoz MHD
Meziročně došlo k zvýšení počtu nezaměstnaných v kraji o 20 procent
Samaritáni z Jablonce věnovali další body tonoucímu
Probíhající březnové uzavírky v Jablonci nad Nisou
Nejčtenější články
14.03.: Domov a Centrum denních služeb v Jablonci rozšiřuje kapacity
14.03.: Probíhající březnové uzavírky v Jablonci nad Nisou
15.03.: Samaritáni z Jablonce věnovali další body tonoucímu
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.