Stovky lidí vytvořily živý řetěz proti rozšiřování dolu Turów
29.04.2019 11:32:24 | Autor: Lukáš Hrábek | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Mezinárodního protestu na česko-polsko-německém Trojzemí se zúčastnily stovky lidí ze všech tří zemí. Nejenom polské vládě dali účastníci a účastnice protestu jasně najevo svůj nesouhlas s plánovaným rozšířením a prodloužením těžby uhlí v dole Turów. Společnost PGE, provozující důl, má v tuto chvíli povolení k těžbě pouze do roku 2020, ale žádá o jeho prodloužení do roku 2045.
Lidé na místě utvořili živý řetěz propojující všechny tři země a vyjádřili tak svůj názor, že v úsilí zastavit změny klimatu a zajistit dostupnou vodu pro všechny se musí spojit všichni lidé na planetě, bez ohledu na jejich národnost, věk, pohlaví nebo vzdělání. Zastoupením všech tří států chtěli pořádající podpořit vzájemnou komunikaci a dobré sousedské vztahy.
Místní obyvatele a obyvatelky, kteří na místě podepisovali vlastní petici proti rozšíření dolu, oslovila k účasti především Šárka Soukupová z místního občanského sdružení Chráníme vodu:
„Lidé tady se samozřejmě obávají ztráty podzemní vody v důsledku prohloubení dolu, jelikož to by vedlo k poškození života každého, kdo v tomto regionu žije. Proto se snažíme upozornit na tento problém a řešit ho, dokud je čas."
Mezinárodní vědecký klimatický panel se shoduje na tom, že chce-li lidstvo zabránit naprosto zničujícím dopadům změn klimatu jako například sucha, která v současnosti trápí Českou republiku, Polsko i část Německa, musí udržet oteplení max. o 1,5 stupně Celsia. Toho lze dosáhnout pouze důrazným omezením emisí CO2. Energetická strategie polské vlády jde přitom zcela proti těmto doporučením.
„Změnu klimatu nyní všichni drasticky pociťujeme. Jeho příčinou je také fosilní průmysl, jehož podpora je naprostým šílenstvím a úmyslnou devastací. Musíme přestat těžit a spalovat fosilní paliva a zvýšit retenční schopnosti krajiny, " vysvětlil Jan Polášek z hnutí Limity jsme my.
Na akci se podařilo sesbírat stovky podpisů pod dopis, adresovaný polské vládě, aby záměru prodloužení těžby v Turówě zabránila. Řada lidí se také přihlásila k tomu, že se chce zapojit do připomínkování v procesu EIA (posuzování vlivu na životní prostředí). To by mělo být spuštěno během několika týdnů a každý občan České republiky v něm může připomínku podat.
„Stejně jako v procesu EIA na důl Bílina připravuje webovou stránku, kde se občané budou moct procesu zapojit. V případě Bíliny bylo posláno 4500 připomínek, proto i tentokrát doufáme ve velkou účast občanů," řeklaNikol Krejčová z Greenpeace Česká republika.
Protest pořádalo hnutí Limity jsme my spolu s Greenpeace ČR, místním spolkem Chráníme vodu, polskými organizacemi Rozwój TAK - Odkrywki NIE a EKO-UNIA a německou lokální skupinou Greenpeace Oberlausitz.
Související články
Kraj podpoří zadržování vody v krajině. U Chrastavy vzniknou nové tůně
Světlo z polských skleníků prověřili astronomové
Polské skleníky už zářit nemají. Nové zaclonění spustí koncem září
Ministerstvo se s krajem a obcemi dohodlo na postupu těžby v Turówě
Kvůli dolu v Turówě chce kraj vyvolat slyšení v europarlamentu
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Sdílená kola v Turnově prozatím nebudou
Město Turnov zvažovalo zavedení sdílených kol na základě dotační výzvy Libereckého kraje, anketa měla ověřit také názor veřejnosti. Rada města nakonec od možného zřízení tzv. bikesharingu prozatím upustila. Více podrobností
Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky
Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.
Nejnovější články
Prioritou je podpora mládežnického sportu a sportování veřejnosti
Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
Druhé kolo atletické ligy bylo opět velmi vyrovnané
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Nejčtenější články
06.06.: Jablonecký tým capoeiristů má nové úspěchy
07.06.: Den dětí – spolupráce školky a školy Montessori
06.06.: Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-2023 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.