Maršovice prý bývaly významnější než Jablonec

07.06.2011 05:59:08 | Autor: Hana Hilleová | Rubrika: Zprávy | Obce: Maršovice

Maršovice prý  bývaly významnější  než Jablonec

Protáhlá obec se rozkládá při silnici mezi Dalešickým a Maršovickým vrchem v průměrné nadmořské výšce 668 metrů. Vesnici tvoří vlastní Maršovice a osada Čížkovice I a žije zde 520 obyvatel.

O skutečnosti, kdo a kdy založil obec Maršovice nejsou k dispozici věrohodné prameny.

„Obec snad založili v 15. století. Historické dokumenty uvádějí její vypálení v roce 1469 a v dokladu o prodeji maloskalského panství z roku 1538 zmiňují Maršovice ještě jako pustou obec. Maršovice tvořily jeden celek se Šumburkem, dnešní obcí Krásná, Jistebskem, Dalešicemi, Hutí, Dolní Černou Studnicí, Pěnčínem a dalšími. Samostatné jsou až od roku 1904,” uvedl Jaroslav František Švásta, který se historií obce dlouhodobě zabývá.

Na Maršovice se přistěhoval v roce 1974 a v současné době zpracovává fotokroniku obce.

Podle dokumentů, které Jaroslav František Švásta vypátral v archivech, mívaly prý svého času Maršovice větší význam, než Jablonec.

Vedla tudy významná formanská cesta ze Železného Brodu do Jablonce nad Nisou, zvaná Hamrštice, po které povozy dopravovaly zboží i vytěženou břidlici a žulu.

„Nejstarší památka na významnou obchodní spojku je bývalý zájezdní hostinec U Jírů, později přejmenovaný na Mariánskou hospodu. V suterénu současné ruiny se zachovaly historicky i stavebně zajímavé původní klenuté konírny. Pro srovnání se současným stavem stojí za zmínku skutečnost, že v srpnu 1904 hostinec vyhořel a o Vánocích již byl znova v provozu,” upozornil kronikář.

„Objekt zakoupili noví vlastníci za účelem vybudování školy v přírodě, částečně jej rozebrali a žádné další práce zde neprovádějí. Ruina u hlavní silnice hyzdí obec, bohužel, nemáme žádné pravomoci, abychom do nakládání se soukromým majetkem mohli zasáhnout,” vysvětlil starosta obce Jiří Ouhrabka.

V budově, kde nyní sídlí firma Nisasport, bývala obecná škola. Dvoutřídní školu, ve které se vyučovalo až do roku 1974, postavili v letech 1902 až 1905. Zřídili zde i obecní úřad nově samostatných Maršovic.

„Ve škole se vyučovalo do páté třídy, do měšťanky chodily děti na Šumburk. Za války to byla škola německá,” uvedl Jaroslav František Švásta. „Chodil jsem do německé školy, ale protože doma jsem mluvil česky, učení šlo velmi špatně. Po válce nastoupila česká učitelka Červová a my naopak neuměli psát česky,” vzpomínal sedmasedmdesátiletý rodák z Maršovic František Havlišta.

Podle vyprávění kronikáře přišel v roce 1948 na Maršovice mladý učitel Jaroslav Růžička z Kutné Hory. Později nastoupil jako účetní v maršovickém JZD. „Od roku šedesát byl s přestávkami starostou Maršovic až do roku 98. Stál tedy v čele obce úctyhodných 38 let. Mimo to vedl Sokol, byl aktivním členem divadelního spolku a členem výboru dobrovolných hasičů,” dodal.

„Pod vedením Jaroslava Růžičky zrekonstruovali hřiště, opravili kulturní dům, vystavěli požární nádrž, hasičskou zbrojnici, obchod a kanalizaci. V té době zvládli řadu akcí, které zvelebily obec,” řekl Jiří Ouhrabka. Podle něj byla i nástupkyně Jaroslava Růžičky Soňa Fogdová úspěšná a respektovaná starostka. Maršovice vedla dvě volební období a v současné době je místostarostkou.

Současný kulturní dům, kde nyní sídlí obecní úřad, má zajímavou historii. Stávala prý zde dřevěná hospoda se sálem postaveném kolem roku 1900.

„V roce 1903 hospoda kompletně vyhořela a zároveň zde shořel nábytek do právě budované školy, který zde uskladnili. V pozdějších letech prošel objekt řadou úprav a přístaveb, například v šedesátých letech přistavěli byt, počátkem osmdesátých let jeviště, dále nářaďovnu a zázemí jako sprchy a šatny," dodal Jaroslav František Švásta.

Objekt je v současné době po rekonstrukci a s novými okny a fasádou vytváří reprezentativní dominantu obce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 13 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na jeden den se otevře Kantorova vila
Kultura v Železném Brodě v květnu
V Lučanech to řidič pořádně rozjel
Podstávkové domy otevřou své dveře. Od Šluknovska až po Frýdlantsko
Na jihu dělba bodů

Nejčtenější články

20.05.: V Lučanech to řidič pořádně rozjel
18.05.: Město Jablonec rozdalo necelou třicítku Cen pro nadané
19.05.: Plánovaná uzavírka v Jablonci nad Nisou od 20. května

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace