Lidové písně a tance znovu obsadí Jablonec

12.06.2024 15:24:59 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Lidové písně a tance znovu obsadí Jablonec

Od 12. do 15. června se v Jablonci nad Nisou uskuteční již 10. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Ten ve středu 12. června v Domě Scheybalových symbolicky zahájila vernisáž výstavy Senzační zprávy, jak se zpívaly a hrály.

Výstava, která bude k vidění do 2. listopadu, nabízí jedinečnou ukázku lidové tvorby v kramářské písni čerpající ze sbírky manželů Scheybalových. Kultura Jablonec, p. o., ji pro Dům Jany a Josefa V. Scheybalových připravila ve spolupráci s Muzeem Českého ráje v Turnově.

Vlastní program Mezinárodního folklorního festivalu však začne o den později, ve čtvrtek 13. června v 19 hodin na letní scéně Eurocentra, kdy zahraje Hrubá hudba - hudební projekt kapel Lesní zvěř a Horňácká muzika Petra Mičky, který propojuje tradiční horňácké písně s vážnou a moderní hudbou (pop, hip-hop, elektronika).

V pátek 14. a v sobotu 15. června se od 10 do 20 hodin představí široká paleta místních i regionálních folklorních souborů a speciálních hostů. Součástí akce jsou regionální řemeslné a farmářské trhy (10-18 hodin).

„Folklorní festival je součástí Jabloneckých tónů a doplní pestrobarevnou škálu kulturních programů, které od května do září zaplní především centrum města," informuje Jana Hamplová, náměstkyně jabloneckého primátora pro oblast humanitní. Originální nabídka od výrobců z Libereckého kraje se na festivalu objeví v pátek a sobotu díky spolupráci s projektem Liberecký kraj sobě. Před Eurocentrem se vystřídají zástupci různých řemesel, návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na originální textilní doplňky i oblečení z krkonošské modrotiskové dílny Evy Leštinové, sklo z novoborské sklárny Petra Novotného i včelí produkty značky Elmek Petra Bartoše z Českého ráje.

„Dům dětí a mládeže Vikýř připravuje na pátek a sobotu řemeslný den, ve kterém si nejen děti vyzkouší různorodá řemesla, jako je točení keramiky na hrnčířském kruhu, zpracování ovčí vlny, výrobu ručního papíru, pletení košíků z pedigu a práci včelaře," uvádí ředitelka DDM Vikýř Jablonec nad Nisou Martina Šípková.

„Festival je událostí pro celou rodinu, která slibuje pestrou přehlídku tradiční hudby, tance, řemesel, zábavy, dobrého jídla a pití. Realizujeme jej v rámci projektu Mezinárodní folklorní festival Jablonec nad Nisou za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou a Libereckého kraje. Vstup je zdarma a za nepříznivého počasí se akce uskuteční ve velkém sále Eurocentra," uzavírá za hlavního pořadatele Jakub Gerš, ředitel Kultury Jablonec, p. o. Aktuální program najdete na webu společnosti Kultura Jablonec https://www.kulturajablonec.cz/akce/mezinarodni-folklorni-festival/

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jabloneckým tónům je deset let
Obrazem: Mezinárodní folklorní festival v Jablonci 2018
Letní scénu v Jablonci opět ovládne Mezinárodní folklorní festival
Červnový program akcí v jabloneckém Eurocentru
Obrazem: Mezinárodní folklorní festival v Jablonci 2017
Obrazem: Mezinárodní Folklórní festival v Jablonci 2016
Na mezinárodním folklorním festivalu budil pozornost soubor z Číny
Obrazem: Mezinárodní folklorní festival 2015

Diskutujte s námi

Ke stažení

Folklorní festival 2024 - plakát s programem

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonecká ulice Turistická na týden uzavřena

Od úterý 23. do pondělí 29. července bude ulice Turistická uzavřena, a to v úseku od ulice Jasná po ulici Pod Servisem. Důvodem uzavírky je oprava povrchu.

Cesta Obřím dolem bude v příštích dnech uzavřena

Modře značená cesta z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla (ke Slezskému domu) bude po několik příštích dní pro veřejnost zcela uzavřena. Mostek přes Rudný potok u bývalé vodárny (Trkače) se v zimě vlivem sněhu hnul. Jeho opěrné zdi se staly nestabilními a je nezbytné je opravit. Oprava je plánována na období 22. až 24. července. Po tuto dobu nebude možné uvedenou cestu použít, protože inkriminované místo nelze bezpečně obejít. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
Oblastní galerie Liberec se loučí s litevskou výstavou
Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Nejčtenější články

22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči
22.07.: Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě
22.07.: Smržovské kulturní a zábavné akce v létě

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace