Liberecký kraj podpoří šest projektů ekologického vzdělávání

17.04.2022 09:49:38 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj podpoří šest projektů ekologického vzdělávání

Ekologickou výchovu a osvětu dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj, jehož zastupitelstvo schválilo loni na podzim koncepci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty pro období 2021-2030. Nyní krajští radní schválili poskytnutí účelové dotace z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství na podporu spolupráce s poskytovateli environmentální výchovy.

„Cílem strategického partnerství je dosáhnout toho, aby bylo území kraje rovnoměrně pokryto službami enviromentální výchovy, vzdělávání a osvěty, a to ve stejné kvalitě po celém území. K tomu je potřeba stabilizace personálních kapacit podléhajících certifikaci. Celá tato nová cesta k řešení je již schválená zastupitelstvem, teď jsme dopracovali konkrétní smlouvy a zodpovědnosti jednotlivých partnerů," uvedl Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství. Za strategického partnera je považována organizace, která získá certifikaci kvality poskytovaných služeb, s historií a vazbou na Liberecký kraj a která se orientuje v území, ve kterém realizuje environmentální vzdělávání a výchovu a osvětu.

O strategické partnerství s krajem projevilo zájem šest organizací, přičemž další s nimi budou spolupracovat subdodavatelsky. „Každý z těchto šesti partnerů vytvoří jeden či dva modelové celoroční ekovýchovné programy pro výuku ve škole, družině či v rámci volnočasových aktivit škol; celkem vznikne devět modelových celoročních programů ve spolupráci se školami ze sedmnácti oblastí obcí s pověřenými obecními úřady. Osobně považuji enviromentální výchovu za cestu ke změně vztahu k přírodě a vnímání dopadů lidské činnosti na životní prostředí. Je to jednoznačně lepší cesta než zákazy, restrikce, následné vymáhání a trestání. Je lepší, když lidé chrání životní prostředí ve svém okolí, protože k němu mají vztah, než kdyby to dělali ze strachu z trestu," doplnil Židek.

Mezi šest územních koordinátorů environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, kteří pokryjí především oblast libereckého, západní část semilského okresu a okolí Brniště na Českolipsku, kraj rozdělí tři miliony korun.

Novoborský Dům dětí a mládeže Smetanka, příspěvková organizace, obdrží 246 tisíc korun. Mimo jiné je využije na školní ekovýchovný program Až vyrostu, spolupráci s mateřskými školami a projekt Stezka víly Smetanky. Obecně prospěšná společnost Geopark Ralsko získá 505 tisíc korun, mimo jiné na celoroční ekovýchovné programy Pilíře života a Stromy do škol či práci se zájmovým kroužkem Geolovci.

Zapsaný spolek Lewandulka z Liberce obdrží dotaci ve výši 316 tisíc korun. Chystá programy Příroda v koloběhu roku a Oslava koloběhu roku, stejně jako akci pro veřejnost nazvanou Síť pro rodinu. K Podralskému nadačnímu fondu ZOD Brniště poputuje 328 tisíc korun. I zde budou pracovat na vzdělávacích programech zaměřených na zemědělství a poznávání přírody; kromě toho spolupracují s dětskými domovy, speciálními a praktickými školami v regionu.

Pět set padesát tisíc korun získá Společnost pro Jizerské hory, o. p. s. Její modelový celoroční ekovýchovný program nese název Vyšetřování jizerskohorské katastrofy, v plánu jsou také pobytové programy v ekocentrech na Jizerce a v Hraběticích a ekoden na téma Vlci v Jizerských horách.

Pestrou paletu programů připravuje zapsaný spolek Středisko ekologické výchovy Český ráj, jenž obdrží 1 055 000 korun. Kromě vzdělávacích sérií Rok v přírodě a Semínko mezi řádky tu plánují veřejnou akci na téma Pestrá krajina, ve které chceme žít a vzdělávací vycházky do Českého ráje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tůně, mokřady, lesy i ekologická výchova. Tak nadace pomohla přírodě
Liberecký kraj je jedním z prvních s plánem adaptace na změnu klimatu
Rozmanité lesy i zadržování vody v krajině prioritami Nadace I. Dejmala

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem

Semilská pouť se v letošním roce uskuteční v tradičním termínu 24. až 26. června. Po omezeních vládními opatřeními v letech 2020 i 2021 tentokrát kromě atrakcí a stánků budou moci opět probíhat i doprovodné hudební akce od pátku do neděle. Ze známějších skupin vystoupí Vltava, Vaťák, Michal David Revival show, Seven, O-Way a Tixtide. Podrobná pozvánka

Překážky na komunikacích v Jablonci od 27. června

Úplně uzavřený bude od 27. června pravý chodník v ulici Turnovská, a to od ulice Jateční k druhému výjezdu z bývalé porodnice. Práce, které budou probíhat na etapy, potrvají do 31. srpna. Výsledkem bude nový povrch se stezkou pro pěší a cyklisty. Úplně se uzavře kvůli přípojce na kanalizaci ulice Pod Kapličkou v Proseči nad Nisou. Uzavírka potrvá od 27. června do 3. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poutní slavnost pořádají na Horním Tanvaldě
Jablonečtí rozšířili zákaz alkoholu na veřejnosti
Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
Spanilá cyklojízda Cimrmanů 2022 objektivem Zdeňka Horáka
Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

Nejčtenější články

25.06.: Značení jablonecké ulice U Přehrady se změní
23.06.: Trenér Horejš zavelel: Pánové jdeme na to!
23.06.: V sobotu proběhne podesáté Běh do pohody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace